Petice za záchranu porodnic v ČR

Quoted post


Nepřihlášený uživatel

#121

2011-12-16 09:23

Obecne nechapu? Snahu zachranovat male porodnice, kde je treba jeden dva porody denne = nezkuseni lekari, kteri kdyz se setkaji s vaznym stavem pacientky, nemuze to dopadnout dobre. Srovnavam boskovickou nemocnici a obilnak v Brne. Kdyz v boskovicich rodila kamaradka, byl doktor opravdu radove u jednoho dvou porodu denne. Bohuzel byla na vyvolavacce koncem tydne, to se mimcu nejak nechtelo, takze ji PA rekla, ze si pocka do pondeli, protoze pres vikend se nerodi. Samozrejme porod uz pote probihal s dost velkymi komplikacemi a kamaradka skoncila tak, ze mela kvuli spatne peci lekare i poporodni problemy a nekolik naslednych operaci na deloze. Na obilnaku behala jen v tu danou hodinu doktorka mezi peti porody. Takze bych rada aby mi nekdo vysvetlil ten blahodarny vliv malych porodnic... Ve velke porodnici jsem zadny stres ani shon nepocitila. Vsichni se chovali mile, profesionalne, nikdo na me netlacil, nikam se nespechalo. Naopak si me chteli v porodnici pro jistotu nechat i pres vikend, coz jsem je sama premouvala, at me pusti v patek. Takze zadne vyhazovani po dvou dnech se take nekonalo....

Odpovědi


Nepřihlášený uživatel

#128 Re:

2011-12-16 16:19:49

#121: -  

 Tak pokud doktorka běhala mezi 5 porody, nebylo tu nebezpečí, že někde něco nestihne?? Pokud má doktor na starosti jednu dvě rodičky, je větší šance, že nic nezanedbá. Velká nemocnice neznamená automaticky lepší péči. Rodila jsem ve velké pražské nemocnici...PA neměla moc času, takže jsem většinu času ležela na boxu sama, vyvolávání porodu jim trvalo 4 dny, po kterých jsem byla tak vyčerpaná, že jsem se dávala do kupy ještě týden. Plus první den dva ležely maminky jinde než děti, protože prostě měli plno...

Pro mě je menší porodnice, kde mají těch 800 porodů ročně, rodinným prostředím, kde na vás mají čas. A to, že se může porod zkomplikovat? Ano, může, ale nikdo neví, zda se tak skutečně stane. A pokud má maminka komplikace už v těhotenství, tak jí doktoři doporučí specializované pracoviště.


Nepřihlášený uživatel

#131 Re:

2011-12-16 16:37:47

#121: -

Obecne nechápu snahu ze všeho udělat továreň... Osobní přístup - 0. Bez osobního přístupu je pocit odpovědnosti. A mimochodem nejčastěji se utopí nejlepší plavci... - snížení obezřetnosti, risk, automatizace...


Nepřihlášený uživatel

#134 Re:

2011-12-16 16:48:49

#121: -

Tak to nelze nereagovat. Nezlobte se na me, ale jak muzete pausalizovat male nemocnice podle jedne jedine?? a jeste to ani neni vase zkusenost, ale kamaradky (cimz to nesnizuju to ne). Sama jsem rodila v Zatci, mala mestska nemocnice a nedam na ni dopustit! Mene luzek, klidnejsi prostredi, zadna anonymita... pak zjistite kdo koho jeste zna, skoro jako domaci prostredi! protoze tim, ze tam znate alespon nekoho!!! tak se citite mnohem lepe! nechci kritizovat ani velke nemocnice, to ne. Ale pokud bychom mely jezdit az mnohem dal vse se tim komplikuje! v nasem kraji jsou 2 zarizeni na dojezd, ktera prijimaji rodicky pred 32. tydnu, jsou na to pripravene! a behem porodu syna se i v te nasi male nemocnici udal komplikovany porod a personal to zvladl! takze proc kritizovat male nemocnice proboha! mame svobodu volby ne? je to kazdeho vec kam pujde. kdyz budu chtit pojedu 70km do Motola, abych mela relativne pocit bezpeci, ale taky muzu jit do porodnice, kterou mam 10min chuze! a vse pri ruce, s kvalitnim personalem. je to vec volby! a stejny problem jaky popisujete u kamaradky se muze stat i v prestiznim zarizeni takze bych opatrne volila slova.


Nepřihlášený uživatel

#146 Re:

2011-12-16 19:53:48

#121: -

To je jednoduché, pokud jsem zdravá, nemám komplikace, dítě je donošené a nepotřebuji vyvolávání, jdu do malé porodnice, kde očekávám, že mi do toho moc nebudou kecat a budou jen tak v pohotovosti, kdyby náhodou. Tím také nebudu blokovat kapacitu "velké" porodnice rizikovým rodičkám. Vše je jen o možnosti volby a já o tuto možnost nechci přijít. Pokud zruší malé porodnice, nejspíš ta vaše doktorka ve velké nemocnici bude lítat mezi deseti rodičkami a ne pěti.


Nepřihlášený uživatel

#147 Re:

2011-12-16 19:55:40

#121: -

Hm, zajímavý názor, jenže jak to bude vypadat, až se do těch "velkých" porodnic rozjede několik rodiček najednou, které nemají poblíž žádnou jinou "malou" porodnici.. bude se rodit na chodbách nebo Vás pošlou z Kladna třeba do Plzně?? A myslíte, že bude posílen personál?? Musí se přece šetřit..takže na směnu stejné dvě PA na dvojnásobný počet porodů.. tak to bude výhra...Ještě že Rath není porodník, ten by to asi zvládl odrodit všechno sám v rámci celého kraje...

Kimča

#171 Re: malé vysvětlení

2011-12-16 23:11:13

#121: -  

 Možná nechápete, protože máte jednu negativní zkušenost. Já mám zkušenost přesně opačnou, a to jako rodička i jako lékařka na praxi na gyn. oddělení. Máte pravdu, v malých porodnicích je méně porodů, ale je tam taky míň doktorů, takže 500 porodů za rok pro 5 doktorů může být větší zkušenost než 1000 porodů pro 20 doktorů. Nesmíte soudit jen podle počtu porodů, ale taky podle toho,kolik doktorů je tam odvádí. Ve fakultních nemocnicích se často mladí doktoři k porodům nedostanou a když potom začnou sloužit, může být problém. Já jsem rodila v malé okresní nemocnici (v Ivančicích), sestra rodila jednou taky tam a jednou v Bohunicích, takže něco srovnat můžu i z pohledu rodiček. V malé porodnici byla rodinná atmosféra, příjemné sestry, klidný provoz, návštěvy bez omezení, miminko jen pro sebe na jednolůžkovém pokoji...Maminky, nedejte se poplést, i v malé nemocnici může být péče, jakou ve fakultce nedostanete, všechno je jen v lidech, na které narazíte. A není pravda, že na okrese jsou míň zkušení doktoři, právě naopak. Od začátku musí dělat vše, k čemu se ve velké nemocnici dostanou třeba až po několika měsících, a proto se učí rychle a zkušenosti mají mnohem dříve. Ale rozhodnout se musí každá sama...

Lucie

#185 Re:

2011-12-17 10:58:27

#121: -

Dobrý den,

já si nemohla vynachválit porod v malé porodnici, díky tomu jsem se necítila jako kráva na porážce:)

Starali se o mě od začátku až do konce porodu, sestry byly úžasný. Pokud budu rodit podruhé, chtěla bych jít znovu do Neratovic:)


Nepřihlášený uživatel

#187 Re:

2011-12-17 12:41:42


Nepřihlášený uživatel

#199 Re:

2011-12-17 19:05:23

#121: -

1-2 porody denně=nezkušení lékaři? V malých porodnicích, kde jsou 1-2 porody denně jsou 4 lékaři. Tam, kde je 10 porodů denně, je 20 lékařů. Takže? Počítat asi umíte.
Prošla jsem si jak malýma, tak velkýma "porodnicema" a jediné, co k tomu mohu dodat je, že úroveň a kvalita lékařů a PA nezávisí na počtech porodů.
Sama mohu uvést, kde v jedné velké je přístup takový, že vás domů klidně pošlou, když jste v 8. týdnu těhotenství a krvácíte. A víte proč? Protože je rušíte ve 2 ráno. A že potratíte? No co, bude další. Nebo jste v 8 t.t. a máte bolesti břicha, pošlou vás v 5 ráno také domů, bez vyšetření, ať si ráno dojtete ke svému gynekologovi. A ono se z toho vyklubalo mimoděložní těhotenství. Následky, kdyby praskl vejcocod ani nechci domýšlet. A do třetice: v 1  ráno mi na porodním sále jedné malé prorodnice zvoní paní s pláčem, . Ve velké porodnici jí poslali domů, že nerodí, ale že má poslíčky. No a milé poslíčky mi na malé porodnici porodily za půl hodiny. Udivuje mě, že Ti zkušení lékaři, co měli v té velké porodnici 20 porodů denně nepoznali probíhající porod a já z té malé to poznala? Nechápu, kde jsem mohla ke svým znalostem dojít....
Takže milá zlatá, vůbec nezáleží na počtech porodů, ale na tom, co máte v hlavě a jaký postoj zaujímáte k člověku jako takovému. Statistiky mluví za vše. copak mají malé porodnice větší % komplikací, úmrtí novorozenců, nebo matek? Naopak, větší porodnice mají statistiky mnohem horší. Ale jelikož jsem férová, tak Vám také sdělím proč. Protože mají vyšší procento komplikovaných porodů, předčasných porodů, než ty malé.

Je jednoduché kritizovat..... Jak říkám, je to o tom, co máte v hlavě....


Nepřihlášený uživatel

#206 Re:

2011-12-17 22:13:40

#121: -

Já jsem rodila v malé porodnici a všechno bylo na 100%, pokud naši malou porodnici zruší, budou maminkky jezdit rodit do nejbližší porodnice 40 km, což je hodina cesty v zimně na horách obrovské riziko, že se tam ani nedostanete. Bohužel některým lékařům nepomůže ani praxe, záleží také na přístupu.

Lenka  K.


Nepřihlášený uživatel

#209 Re: Vždycky je to jenom lidech,kteří na tom daném místě pracují

2011-12-17 23:44:58