Otevřený dopis lékařů vládě, parlamentu a médiím ohledně tzv. koronavirové krize


Nepřihlášený uživatel

/ #278

2020-10-07 11:30

Jako lékaři a ke všemu bývalému vojenskému lékařI mi přijde nepřípustné vyjadřovat se tímto způsobem vůči kolegům, jak to dělá kolega Prymula. Za prvé medicína není kauzální věda, pro kterou platí ze dvojnásobkem počtu tablet dosáhnete dvojnásobný účinek. Něco podobného může platit třeba ve fyzice, kde dvojnásobném síly dosáhnete dvojnásobného účinku, ale medicína takto nefunguje. medicína je EBM. To znamená evidence based Medicine, t. j. přístup k léčbě, který podporuje dostupné vědecké důkazy s klinickou zkušenosti lékaře a s preferencemi a potřebami pacienta. Lékařství se pohybuje v rámci klinických případů, které jsou individuální a mohou se sdružovat v rámci určitých statistických zákonitostí. Tuto statistiku je nutné znát a také ji umět interpretovat. Toto mi naprosto schází v údajích takzvané pandemie Covidem. Za druhé je lékařství akademickou půdou, kde není možné označovat někoho za hlupáka. Před pouhými 150 lety bylo zcela normální chodit z pitevny rodit a neumývat si přitom ruce. Dnes bychom to mohli označit za medicínský pravěk, ale sami sebe pasujeme do role těch, co už mají nějaké medicínské znalosti. Je dost dobře možné, že se na tuto dobu bude za par let pohlížet jako na dobu upalování čarodějnic a pranýřování nepohodlných, k čemuž slouží i zmíněná mediální masáž, kterou ovládli lidé bez pokory k vědeckým faktům, bez vědomí kolegiality a humanismu ve smyslu přísahy, kterou jako lékaři skládali. Podle mne to, co se děje je hloupé a nedůstojné. Těžko se v tom nelékař vyzná. A lékaři by se měli věnovat tomu, co dělají a neměli by strašit lidi domnělými katastrofami. Radost léčí a smích uzdravuje. Strach rozsévá bezmoc a to je ta choroba, která se tu šíří. MUDr. Vlastislav Kaplan



Placená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Zjistit více...