HUMANS FOR CEASEFIRE / žádáme příměří v Gaze a Izraeli

Vážený pane prezidente,

vážená vládo, vážení spoluobčané, sešli jsme se jako umělci, ale především jako lidské bytosti, které jsou svědky ničivých ztrát na životech a probíhajících hrůz v Gaze a na Západním břehu.

Společně žádáme zástupce České republiky, aby vyzvali k okamžité deeskalaci a příměří v Gaze a Izraeli dříve, než přijdou o život další tisíce lidí.

Za posledních 5 měsíců izraelská armáda zabila více než 30 000 lidí (z toho 14 000 dětí v průměrném věku 5 let), podle agentury Euro-Med už 36 330 lidí (ve skutečnosti jsou podle světových organizací a amerického kongresu čísla mnohem vyšší) přes 70 000 civilistů bylo zraněno a 1 milion lidí aktuálně umírá na hladomor. Každých 10 minut je zabito 1 dítě. Třem desítkám tisíců dětí byl zabit jeden nebo oba rodiče. Denně je zabito přibližně 37 matek, titisíce dětí přišly o končetiny. Tato čísla jsou pro každého soudného člověka absolutně katastrofální.

Jako lidé, kteří mají rodiny, děti, přátele a známé jsme přesvědčeni, že každý lidský život je stejně důležitý, a to bez ohledu na národnost, víru, etnickou příslušnost či jiné atributy. Proto zcela odsuzujeme zabíjení palestinských i izraelských civilistů.

Vyzýváme českou vládu, aby ctila všechny lidské životy a neprodleně vyzvala ke klidu zbraní, ukončení bombardování Gazy a k trvalému příměří. Dále také k okamžitému ukončení blokády jídla, vody, elektřiny a humanitární pomoci a k bezpečnému propuštění všech palestinských i izraelských rukojmích.

Izraelská blokáda, která započala již v říjnu 2023 má nyní za následek, že 1 milion nevinných civilistů (rodiny, senioři, děti, učitelé, doktoři a obyčejní lidé) umírá na hladomor. K dnešnímu dni na hladomor zemřelo přes 40 dětí. Většina Gazy je vymbombardována, 2 miliony lidí přišly o domov a nemají kam jít. V Gaze byly vybombardovány stovky zdravotních zařízení, stovky škol, statisíce domovů, obchody, knihovny, kulturní památky, parky, hřbitovy i ústavy pro nemocné. Izraelská armáda od října systematicky blokuje průchod humanitární pomoci do Gazy.

Od 7. října bylo na Gazu svrženo více než 65 000 tun výbušnin to je více než dvojnásobek účinnosti obou atomových bomb svržených na Hirošimu a Nagasaki. Jedná se o nejsmrtelnější „vojenskou kampaň“ v moderní historii. 45% obyvatel Gazy jsou děti. Z více než 30 000 obětí bylo 70% žen a dětí. Izraelská vláda zcela ignoruje nařízení Mezinárodního soudního dvora (ICJ) o ochraně civilistů z ledna tohoto roku a započala pozemní invazi na Rafáh, kde se tísní 1.6 milionu civilistů, co nemají kam utéct.

Žádáme vládu o využití dobrých vztahů se státem Izrael a:

  1. výzvě k okamžitému a trvalému přímeří
  2. výzvě k okamžitému otevření humanitárních koridorů
  3. politickému řešení situace v dlouhodobém horizontu

Připojujeme se k hlasům Artists For Ceasefire US, UNICEF, Lékařů bez hranic, Mezinárodního výboru Červeného kříže, Standing Together, Jewish Voice For Peace, české iniciativy Mluvme o tom a mnoha dalších.

Kromě bolesti a smutku za všechny civilisty a jejich blízké po celém světě nás motivuje nezlomná vůle postavit se za naši společnou lidskost. Stojíme za svobodou, spravedlností, důstojností a mírem pro všechny. Chceme zastavit další krveprolití a umožnit dětem žít život, na který mají právo stejně jako děti naše.

Odmítáme vyprávět budoucím generacím příběh o tom, jak jsme mlčeli a nic neudělali, když byly na tom samém kontinentu vražděny statisíce dětí a dvoumilionový národ.

Jak řekl šéf krizové pomoci Martin Griffiths v rozhovoru pro UN News: „Historie se dívá.“

Tato petice navazuje na iniciativu Czech Artists For Ceasefire 1510.png

 


Human To Human – Iniciativa pro univerzální lidská práva    Kontaktujte autora petice

Podepsat tuto petici

Svým podpisem akceptuji, že Human To Human – Iniciativa pro univerzální lidská práva bude moci vidět všechny informace, které v tomto formuláři uvedu.

Vaši e-mailovou adresu nebudeme veřejně zobrazovat online.

Vaši e-mailovou adresu nebudeme veřejně zobrazovat online.


Souhlasím se zpracováním informací, které jsem poskytl/a v tomto formuláři, a to pro následující účely:
Placená propagace

Tuto petici nabídneme 1000 lidí.

Zjistit více...