Zachování osmiletého gymnázia v Mariánských Lázních

miroslavame

/ #56 Rušení osmiletého gymnázia v M.L.

2013-11-22 15:47

Nesouhlasím s rušením osmiletého gymnázia v M.L.! Pocházím z M.L., po dokončení střední školy v Mariánkách jsem se, jako skoro všichni mladí narození v tomto městě, odstěhovala do jiného města, do Prahy a pak ještě dál, až na východní Moravu. Dalo mi práci přesvědčit partnera, ať jdeme bydlet zpátky do mého rodného města. I když jsme bydleli v malém městečku (4 tisíce obyvatel), byly tam na dosah troje potraviny, všechny základní obchody s potřebným zbožím, dvě školky, základka i církevní gymnázium, vyhlášená ZUŠ, praktický i ženský lékař, zubař atd. Minulé září jsme se tedy odstěhovali do M.L., přítel se zde přihlásil k trvalému pobytu, opravujeme byt a založili jsme rodinu. Teď, když přemýšlím, kam půjde malý studovat, děsí mě představa, že s ním budu jezdit od páté třídy vlakem každý den na gymnázium někam do Chebu ? Nebo kam ? Neumím si to vůbec představit ... Protože když se něco jednou zruší, pochybuji, že se to ještě někdy v životě obnoví. S Mariánkami to jde pořád víc a víc z kopce, co se týká kulturního života a školství. Na Hlavní třídě v její horní části nemá normální člověk šanci si pronajmout jakýkoliv obchůdek, vše ovládají podivní týpci. Před pár dny zavřeli i naši oblíbenou kavárnu "ART CAFE", paní chtěla snížit mimo sezónu nájem, všichni víme, jaké je to s kšefty v zimě v M.L. Pan majitel byl ale jiného názoru, tak je po kavárně a po nejlepší horké čokoládě ve městě. Trochu jsem odbočila od tématu "školství" ... Jestli tady nebudou školy pro děti, tak budeme muset za pár let prodat byt a odstěhovat se zase pryč :-( Proč by tu měli mladí lidé zůstávat a zakládat rodiny ? I s hledáním zaměstnání je to tu těžké, jen práce v hotelích ... V těhotenství musím jezdit po všech městech - Chebu, Sokolově, Plzni. Není tu pořádná nemocnice, porodnice, nic, záchranka s lékařem v Teplé ... Jsem tu jen kvůli krásné přírodě v okolí ( Slavkovský les atd.), ale až nadejde čas a malý půjde do školy, další setrvání v tomto městě pořádně zvážíme ... Ještě mě napadá, že jsem již párkrát četla, jak si na vyšších místech v Karlovarském kraji stěžují v tisku na nízkou úroveň vzdělání ...