Petice proti uvěznění Romana Týce

Výtvarník, tvořící pod pseudonymem Roman Týc, má tento pátek nastoupit do výkonu trestu v pankrácké věznici.

"Člen skupiny Ztohoven se podle soudu provinil tím, že v roce 2007 vyměnil skla na padesáti pražských semaforech za šablony postaviček v komických či lehce vulgárních situacích. Argument, že šlo o umění ve veřejném prostoru, soud neuznal. Protože do pražských semaforů pasují jedině skla vyráběná výhradně firmou Eltodo, byla vyčíslena škoda ve výši 82 tisíc korun.
Výtvarník ji sice uhradil v plné výši, stejně jako dalších 40 tisíc za následnou exekuci, přidanou pokutu ve výši dalších 60 tisíc už ale zaplatit nechce a proto půjde na měsíc do vězení." (art.ihned.cz,  9.12.2011)

Podepsáním tohoto dokumentu vyjadřuji svůj nesouhlas s tímto trestem.

Domnívám se, že umělci by za svá díla v demokratické svobodné zemi neměli být vězněni.
Škoda, kterou uznávaný výtvarník způsobil, byla již uhrazena, a trest (pokuta, popř. vězení) by tedy měl mít pouze výchovnou funkci.
Věřím, že vychovávat umělce pokutami či uvězněním k poslušnosti je špatná idea. Výtvarníci a další tvůrci mohou často působit nepohodlně, ale jejich společenská funkce je i díky tomuto věčnému zpochybňování světa kolem nich, které provádějí, nedocenitelná.

Tato petice následuje otevřený dopis prezidentovi republiky (http://www.protisedi.cz/article/otevreny-dopis-prezidentovi-ceske-republiky-vaclavu-klausovi-ve-veci-romana-tyce), za kterým stojí redakční tým magazínu Protišedi.cz (http://www.protisedi.cz).


Alena Nekvapilová a redakce www.protisedi.cz    Kontaktujte autora petice