Vraťme Cimrmana národu

Quoted post


Nepřihlášený uživatel

#33

2016-09-09 08:01

V ulici, zvané Spálená,  pocítil Cimrman náhle silné nutkání si pospíšit. Přidal tedy, rozhlížeje se převapeně kolem, pátraje bezděky po příčině tohoto nezvyklého jevu.

     Tu takřka srazil se v podloubí náhle s vysokým člověkem s plnovousem, náhle vystoupivším z nakladatelství. "Promiňte," omlouval se roztržitě Cimrman, " přemýšlel jsem... o povaze atomu..."

"A viděl jste už nějaký?"

Cimrman překvapen znovu pohlédl na neznámého. Nevtipkoval.  "Máte- li zájem o fyziku, jděte na přednášku na filosofické fakultě." 

"Ale pustí mě tam?"

Neznámý letmo přehlédl Cimrmanův herecký oděv. "Bude-li nejhůř, odvolejte se na mne,  pustí. Chodí tam i laici." Neznámý zalovil v kapse, podal Cimrmanovi vizitku. "Její cena časem roste," podotkl. Vzápětí byl pryč. Cimrman mechanicky lístek schoval do kapsy. 

Pak se podíval na text. Ernst Mach, stálo tam ručně psáno.

Cimrman vykročil k divadlu.

Odpovědi


Nepřihlášený uživatel

#36 Re:

2016-09-21 07:46:05

#33: -  

 _____________________________________________________

* "Její cena v čase roste"... Laskavý čtenář správně tuší. že míněna byla fyzika. (Pozn. ed.)

** Filosofická fakulta, založená jako jedna ze čtyř původních fakult pražské univerzity roku 1348 (zpočátku označováná jako fakulta svobodných umění neboli artistická fakulta)...

Fakulta artistická sloužila od svého vzniku jako přípravka. Obsah studia tvořilo trivium, následně pak quadrivium.