Výzva zastupitelstvu F-M aby hlasovali proti zákazu žebrání a bivakování ve městě
Vážené zastupitelky, vážení zastupitelé města Frýdku-Místku,
obracíme se na Vás jako občané, kteří vyjadřují znepokojení nad podobou navrhované vyhlášky „Obecně závazná vyhláška o zákazu některých činností na veřejných prostranstvích a stanovení povinností k zajištění udržování čistoty ulic a jiných veřejných prostranství“. Tuto vyhlášku, která zakazuje žebrání a bivakování ve velké části města, doporučila rada města ke schválení na zasedání zastupitelstva 12. března 2025.
Žádáme Vás, abyste tuto vyhlášku v navrhované podobě neschválili, protože nepřináší žádné reálné řešení sociálních problémů, nereflektuje veřejně známá odborná doporučení a je diskriminační. Vyhláška zavádí represi vůči lidem v tíživé životní situaci, které de facto vyhání z veřejných prostranství města. Snahou vypudit nejzranitelnější skupiny obyvatel odsouvá nepříjemné projevy sociálního problému z očí širší veřejnosti, jeho podstatu však vůbec neřeší. Naopak přináší další překážky na nelehké cestě ze sociálního dna.
Jsme rovněž znepokojeni tím, že nám jako občanům města nebylo umožněno se s návrhem vyhlášky včas a plně seznámit. Znění vyhlášky není zveřejněno v programu schůze zastupitelstva (12. 3. 2025), kde se má projednávat, ani v usnesení rady města (19. 2. 2025), kde bylo radou města doporučeno ke schválení zastupitelstvem. Telefonicky jsme žádali o plné znění vyhlášky – a to vedoucí Odboru kancelář primátora, dále pak náměstka primátora pro sociální oblast a tiskovou mluvčí města Frýdek-Místek. Na všech třech místech nám bylo odmítnuto text vyhlášky poskytnout. Tento postup zásadně omezuje možnost občanů města se k vyhlášce vyjádřit na schůzi zastupitelstva, na což máme jako občané právo podle zákona č. 128/2000 Sb. § 16, odst. 2. c), stejně jako máme právo nahlížet usnesení rady města, podle písm. e) téhož odstavce. Takový přístup městských orgánů je v rozporu s demokratickými principy a otevřeností samosprávy.
Ačkoli zástupci města odmítli zveřejnit znění vyhlášky, na facebookovém profilu a na webu město o vyhlášce informovalo. K informaci byl připojen leták s infografikou, který veřejnost nabádá, aby lidem v nouzi nedávali peníze, protože ti si za ně mohou koupit alkohol, drogy nebo mohou dokonce přežívat na ulici! V kraji, který je jedním ze tří nejchudších v ČR, kde je nadprůměrný počet obyvatelstva žijící pod hranicí chudoby nebo těsně nad ní, je možnost ztráty bydlení reálnou hrozbou nemalé části obyvatel, zejména seniorů, matek samoživitelek nebo lidí s handicapem. V této situaci považujeme jazyk a celkové dehonestující vyznění letáku za levný a nebezpečný způsob sběru politických bodů, podporující dávno vyvrácené stereotypy a ostrakizující nejslabší a nejzranitelnější obyvatelstvo. Fakt, že je pod letákem podepsán náměstek primátora pro sociální oblast Marcel Sikora, v nás budí pochybnosti o jeho kompetenci.
Přestože nám orgány města Frýdek-Místek odmítly text vyhlášky poskytnout, před několika dny se nám jej podařilo získat. Území, na kterém má vyhláška platit, je definováno 43 lokacemi, které představují většinu veřejného prostoru města. Dokument, který závažným způsobem upravuje, či spíše omezuje, práva obyvatel ve značné části veřejného prostoru, zveřejňujeme. Text vyhlášky považujeme za nepřijatelný a diskriminační zejména proto, že:
1) Vyhláška zakazuje bivakování, které definuje jako „jednorázové přespání pod širým nebem, které nevykazuje znaky dlouhodobějšího pobytu, a to bez ohledu na denní dobu“. Vágní definice dává městské policii, která bude dodržování vyhlášky kontrolovat a vymáhat, možnost širokého a svévolného výkladu a uplatnění zákazu na kohokoli. Jinými slovy, kdokoli si v létě zdřímne na lavičce, na dece nebo v trávě, porušuje vyhlášku. Pokud bude vyhláška městskou policií vymáhána pouze u lidí bez domova, bude policie konat protizákonně a diskriminačně.
Lidé bez domova, jejichž život je již tak velmi náročný a naplněn řadou rizik a ohrožení, budou v případě, že si sednou či lehnou a usnou, vykázáni mimo místa s platností vyhlášky, do méně frekventovaných oblastí města, čímž se zvýší jejich zranitelnost a možnost napadení. Vedle faktu, že velká část této populace trpí chronickou únavou ze způsobu života, který si nevybrala, poskytuje pobyt ve veřejném prostoru jistý pocit bezpečí a eliminuje rizika spojená se životem na ulici.
2) Vyhláška zakazuje žebrání, které definuje jako: „hlasové projevy, posunky a celkové chování osob ze kterého se lze důvodně domnívat, že směřuje k získání peněžitého či věcného daru a to aktivní obtěžující formou, tj. např. oslovováním osob, omezování nebo blokování vstupu do budov, vstupování do cesty, pronásledování osob apod.“ Chování na veřejnosti je upraveno občanským zákoníkem a dalšími právními předpisy a jakékoli obtěžující nebo omezující chování je postižitelné podle nich. Neexistuje právní norma, která by zakazovala slušně požádat o peníze nebo věcný dar, pokud je člověk v nouzi. Požádání o peníze nemůže být zakázáno, pokud není obtěžující, a to podle jurisdikce Evropského soudu pro lidská práva. Definice „oslovování“ jako aktivní obtěžující formy, kterou zavádí vyhláška, je v rozporu se stanoviskem tohoto soudu!!! Rozhodně neschvalujeme obtěžující chování. Text vyhlášky však zakazuje kterémukoli člověku oslovit jiného člověka s prosbou o finanční či hmotnou pomoc. V tomto smyslu je text vyhlášky jednoznačně diskriminační vůči lidem v nouzi, kteří jsou odkázáni na solidaritu spoluobyvatelstva.
3) V důvodové zprávě k vyhlášce se píše: „Vyhláška se nevztahuje na celé město, ale pouze na rizikové lokality, kde je regulace oprávněná a odůvodněná bezpečnostní situací. Její přijetí může zajistit bezpečnější a čistší prostředí, podpořit místní ekonomiku a zvýšit kvalitu života občanů i návštěvníků města.“
Rizikových lokalit je definováno 43 a v podstatě zahrnují celé město. Ministerstvo vnitra doporučilo vyhlášku uplatnit pouze na místech, kde lze prokazatelně doložit, že přítomnost bivakujících osob vede k narušení veřejného pořádku. Vymezení rizikových lokalit pro účely vyhlášky se jeví jako účelové obcházení stanoviska MV se snahou obsáhnout co největší část města. Lze si jen těžko představit, že téměř celé město je prokazatelně rizikovou lokalitou. V tomto ohledu se vyhláška jeví být v rozporu se stanoviskem MV.
Autor vyhlášky argumentuje zvýšením kvality života občanů, což naznačuje, že nejchudší část obyvatelstva za občany města nepovažuje. Nebo snad má opravdu pocit, že se jejich život vyhláškou zlepší?
Vážené zastupitelky, vážení zastupitelé, jsme si vědomi, že zajištění veřejného pořádku a čistého městského prostoru je oprávněným politickým cílem a přáním obyvatel města, včetně nás. Budovat pocit bezpečí mezi spoluobčany chápeme jako prioritu, obzvláště v dnešní překotné době. Chápeme jako legitimní vymezit lokality, kde je možno uplatnit omezení na základě objektivních důvodů. Je však vaším úkolem tato opatření definovat podle zásady proporcionality, na známých odborných základech a v rámci platné legislativy. Máme silné obavy, že v případě této vyhlášky dostala přednost rychlá neodborná řešení založená na stereotypech, která mohou vyústit v prohloubení příkopů mezi skupinami obyvatel našeho města. Proto Vás vyzýváme, abyste hlasovali proti přijetí vyhlášky, přepracovali její znění v transparentní veřejné debatě se zapojením odbornic a odborníků a zaměřili se na účinná řešení, která povedou k integraci osob bez domova do většinové společnosti. Zároveň Vás vyzýváme, abyste téma lidí bez domova komunikovali citlivě a dali přednost lidské důstojnosti a soucitu před předsudky.
S úctou,
Oldřich Morys, Vojtěch Pícha a Tereza Strmiska
odkaz na informaci s letákem o vyhlášce na webu města Frýdek-Místek:
odkaz na znění obecně platné vyhlášky zakazující žebrání a bivakování ve F-M
https://drive.google.com/file/d/1lozJbZczo9m9CDqtXeJzxMzraPperpC8/view?usp=sharing
Oldrich Morys, občan Kontaktujte autora petice