Petice za rovnoprávný název sportu pro osoby se zdravotním postižením z PARAsportu na HANDICAPsport/HANDIsport

(co bylo řečeno ve videu ve znakovém jazyce)Krátké info pro Vás, neslyšící v ČSNS:

V úterý 30.6.2020 bude seminář Národní sportovní agentury(NSA) v Praze-dopoledne pro svazy handicapovaných i zdravých o koncepci do 2022 a odpoledne pro handicapované reprezentanty (nejen neslyšící).
V materiálech, které jsme obdrželi, nás zarazilo hlavně pojmenování sportu zdravotně postižených (ZPS) jednoslovným PARASPORT.

Okamžitě jsme se ozvali na NSA a napsali jim mail, odpověď byla, že se to vyřeší na Semináři.

NSA zdůvodnila že název Parasport v mezinárodní praxi terminologicky označuje veškeré organizované sportovní aktivity pro osoby se zdravotním postižením. Jde o sporty, které oficiálně zastřešuje jakákoliv organizace působící jako mezinárodní autorita, jak pro jednotlivé druhy zdravotního postižení, tak pro specifické druhy sportů s podporou zdravotně postižených sportovců (dále jen „ZPS“) se všemi mezinárodně uznávanými typy zdravotního postižení (mentální, sluchová, spastická, tělesná, zraková a sportovci po transplantaci). NSA též sdělila, že nejde o PARAsportovce ale o PARAlelní sport, souběžně (tj. neslyšící a TP sportovci) vedle sebe...

Na základě tohoto zdůvodnění NSA jsme oslovili člena Výboru OSN pro práva osob se zdravotním postižením,zda je tento název faktický?

Odpověď byla , že toto se neprojednávalo a proto " NE“.

Poslali jsme odpověď člena OSN na NSA a odpovědí však byl od NSA mail, prakticky direktivně nařízující, že název bude PARASPORT.

Z toho důvodu je pro nás, zdravotně handicapované,  poslední nutností podat petici k rovnoprávnosti a nápravě názvosloví.

Nesouhlasíme s direktivně určeným zavedením  jednoslovného PARASPORT

Důvody:

*negativní konotace vůči ostatním handicapům - upozaďuje  se sluchové, zrakovéintelektové a další postižení.

* veřejnost na první pohled tím názvem PARASPORT míní sporty paraplegiků či sporty do Paralympijských Her.

* v důsledku ve veřejnosti zaniká povědomí o sportu neslyšících (Deafsport), 

Prosíme o podpisy do pondělního večera a v úterý předáme v Praze.

 


ČESKÝ SVAZ NESLYŠÍCÍCH SPORTOVCŮ, Ota Panský    Kontaktujte autora petice

Podepsat tuto petici

Podepsáním povoluji ČESKÝ SVAZ NESLYŠÍCÍCH SPORTOVCŮ, Ota Panský, aby předal/a můj podpis tomu, kdo v této věci pravomoci.


NEBO

Obdržíte e-mail s odkazem na potvrzení podpisu. Abyste si byli jisti, že budete e-maily dostávat, přidejte si prosím info@petice.com do vašich kontaktů nebo seznamu bezpečných odesilatelů.

Vezměte prosím na vědomí, že svůj podpis nemůžete potvrdit odpovědí na tuto zprávu.
Placená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Zjistit více...