Protipetice na zrušení rally!

guru

/ #152 Rallye žije dál i přes populistický zákaz posledních dvou závodů

2012-11-14 17:13

Dokud nebudou diváci respektovat tabulky s nápisem ZAKÁZANÝ PROSTOR tak těžko zajistí pořadatel bezpečnost. Je to tragédie a nikdo nechce aby se to stávalo. Závodníci jsou tím zdrceni stejně jako veřejnost. Ale když půjde někdo po kolejích a srazí ho vlak,bude vina na straně strojvedoucího? O závodu se vědělo,dle slov starosty nikdo neprotestoval proti jeho konání,naopak se na něj lidé těšili. Nehavarovalo startovní číslo 1,takže už lidé věděli jak rychle tam auta jezdí. Jsem členem výkonného výboru asociace jezdců rally a dlouhodobě tlačíme na federaci automobilového sportu v otázce bezpečnosti a zpřísnění podmínek. Musím říct,že hlavně poslední roky nám vychází vstříc. Ano,letos je sezóna velmi tragická,sám jsem přišel o dva kamarády. Ale kdo zemřel? Dva závodníci,kteří do toho sedají dobrovolně s vědomím,že se to může stát. Pak divák,který nestačil utéct jako mnoho jiných,protože si sedl což je obrovská chyba a teď tyto nešťastné dívky,které nerespektovaly zákazové tabulky. Většina nehod se stává proto,že někdo , něco poruší. A u nás je národní sport něco obcházet a porušovat. Jsem i rodič a první měsíc dávali mému synovi na přežití 30% . Dokážu si tedy představit jak je rodičům těch dívek a cítím s nimi. Neumím vyjádřit jak mi je to líto. Ze své pozice se budu snažit aby se nic podobného nestávalo. Zákaz rally není řešení. Docílíme akorát toho,že se to přesune do běžného provozu. Budeme se snažit před závodem apelovat na lidi aby poslouchali pořadatele. Mnohokrát jsem byl svědkem,že pořadatel požádal diváky aby šli stranou a ti se mu vysmáli. Ten však nemá žádnou pravomoc,takže požádáme o pomoc i policii. Média teď štvou veřejnost proti rally. Ne proto,že by je trápilo co se stalo,ale proto,že jim to zvyšuje sledovanost. Oslovovali jsme několik redakcí s tím,aby nám pomohli odvysílat spot o tom,jak se mají lidé chovat na závodech. Všichni odmítli,nebo za to chtěli peníze,které nemůžeme vydat. Kde je tedy jejich lidskost? Po havárii na rally Krkonoše bylo v reportáži,že auto porazilo skupinu diváků a řidič bezohledně pokračoval dál. Prošetřovali jsme to a ve skutečnosti porazil jednoho divák - a to ještě možná,spíš narazil do teplovodu,nak kterém chlapec stál a ten spadl. Nicméně auto pak zůstalo na střeše takže řidič mohl těžko pokračovat. Ze všeho jsou fotky i videa. Oslovili jsme tv prima aby upravila reportáž a řekla pravdu. Odmítli. Ředitel závodu hned druhý den nabídl rodině vyřešení věci přes pojišťovnu,ale oni už nechtěli a přes právničku požadovali nesmyslnou částku. Když u soudu neuspěli - protože nedokázali argumentovat jakým způsobem k této částce došli,stěžovali si do médií,že musí ještě platit náhradu řízení. Ani to nebyla pravda,platili pouze svoji právničku,která si šikovně dala do smlouvy,že peníze musí dostat ať už dopadne soud jakkoliv. Nenechte se tedy ovlivnit médii. Nedávají informace tak jak jsou. Nejsme vrazi,nejsme ani blázni. I my chceme jet ze závodů s dobrým pocitem a ne zlomeni tragédií.Denně umírají lidé vinnou opilých,nebo jinak nezodpovědných řidičů a nikdo to neprožívá tak jako tuto nehodu. Co se stalo už nevrátíme,ale můžeme změnit budoucnost. Nějakou dobu běží akce 4P - Prosíme Poslouchejte Pokyny Pořadatele. A o to vás všechny prosím i já.