Petice proti rušení praktických škol

michala5351

/ #154 Re: proč jsem podepsala

2012-10-25 18:27

#126: Irča - proč jsem podepsala

Není třeba více speciálních pedagogů. Já naopak speciální pedagogiku vystudovanou nemám, ale přesto pracuji na speciální škole. Není speciální pedagog, jako speciální pedagog :-) Je třeba prostě více lidí, kteří jsou ochotní s těmito dětmi pracovat a umí s nimi pracovat. Mám na této škole již šestiletou praxi a neměnila bych ty zlatíčka za žádné jiné :-) Je pravda, že ráda studuji, takže si stejně speciální pedagogiku dodělávat budu, vlastně i dle nového zákona musím, ale tohle všechno je, jak píšete sama, o lidech. Kde je vůle je i cesta. Já konkrétně jsem matematikář a je báječné mít ve třídě patníct dětí místo třiceti. A že se musí něco opakovat pětkrát??? No a? Hlavní je, aby dítě nestrádalo a nebylo zbytečně stresováno. Pak se možná bude učit i rádo. Musím však podotknout, že toto je i o rodičích. Nebo hlavně o rodičích. Pokud má dítě doma špatný příklad typu: "K čemu ti to v životě bude?" "Já to taky neumím, tak to nemusíš umět ani ty." "Nemám čas se s tebou učit." "Ta učitelka je taková ---", co bychom potom chtěli po tom dítěti, že? :-( S poslední větičkou také nemohu souhlasit. Ono by je to možná i napadlo, možná by i něco takového zkoušeli, možná... Nejsou všichni učitelé špatní. Problém je v tom, že každý učitelům závidí volno a přiznejme si, že i platy, ale nikdo si nevyzkouší jejich kůži. Je spousta věcí, které na vás tlačí seshora. Nejen z ředitelny, i když na některých školách jsou opravdu katastrofální vztahy, ale i z ministerstva. Z učitele se stal birokrat, který musí na každý prd vypisovat papír, musí splnit normy, které jsou mu dané a je mu dán velmi malý prostor pro to, aby takto experimentoval. A jde i o chuť. Když člověk tráví tolik času prací, která nemá nic společného s přímou pedagogickou činností a je za to ohodnocen tak, jak je, není ničím motivován k tomu, aby dělal cokoliv navíc. Pomalu ale jistě se naivita, iluze a chuť vytrácí. Mluvím za ostatní, já dělám na trošku specifické škole, ale vím, jak to na státních chodí a je mi kolegů ze státních škol v tomto směru opravdu líto :-(