Petice proti vápencovému lomu na Bouzovsku

Kontaktujte autora petice

Téma diskuze bylo automaticky vytvořeno Petice proti vápencovému lomu na Bouzovsku


Nepřihlášený uživatel

#101

2016-03-11 13:34

Neumím si vůbec představit, jak by se vytěžený vápenec dopravoval přes naší vesnici. To by nám popadali všem domy.

Nepřihlášený uživatel

#102

2016-03-18 08:54

Bouzovsko by zasloužilo statut chráněné oblasti, proto žádné lomy.

Nepřihlášený uživatel

#103

2016-03-18 09:38

Bydlím kousek od Slavětína (Měrotín) a jednu vápenku a vápencový lom mám skoro za domem! Ten provoz v lomu je celkem velký a dost mi to vadí (prašnost, hluk, otřesy při odstřelech). Další takový provoz v okolí bych asi nesnesl a to nemluvím o dopadech na přírodu, která je na Bouzovsku krásná! Jestli švícaři chtějí těžit vápenec, tak ať si ho těží doma!

Nepřihlášený uživatel

#104

2016-03-18 20:12

Petici jsem rád podepsal, avšak doporučuji se současně obrátit na úřad EIA s odkazem na novou Evropskou normu, která zcela jistě těžbu nepovolí!
S pozdravem Milán Papežík, Olomouc

Nepřihlášený uživatel

#105 advocatus diaboli

2016-03-20 10:05

Na internetu se mi nepodařilo najít  ten bývalý lom, a příslušné fotografie nebude. Nezamlouvá se mi možnost, že by byly zničeny Javoříčské jeskyně.  Na druhé straně, těžba by mohla odkrýt vchod do dalších podzemních prostor.  To nepostrádá půvab nových objevů, a další turistické možnosti. 

Známé je zaprášení vzduchu v okolí cementáren a vápenek. Samotný lom nepráší, protože žádný prach neobsahuje. Jen skály a balvany.  Nebýt zneprůhlednění krajiny a spadu cementu v okolí, vlastně by žádný problém neexistoval. Pořiďte si trvale spolehlivé odlučovače a k nim vhodné odkaliště, a je po ptákách.

Co se mne týče, byl bych přístupný dohodě, která by přinesla okolí určitý prospěch, makadamem na komunikacích počínaje a koupalištěm na kopci konče. A kdyby ty vodní plochy byly dvě,dejme tomu s tím odkalištěm, s výrazně různými nadmořskými výškami, dalo by se uvažovat i o přečerpávací elektrárně. Její smysl spočívá v tom, že dokáže akumulovat elektrickou energii. Skladovat proud ve velkém, zkuste si to nějak jinak.   Přečerpává v době nadbytku nabídky elektřiny, za její levnější tarif. Naopak, v době špičky, tj. vyšší poptávky a ceny, přenastaví turbínu a elektřinu produkuje, je tedy v plusu.

      Je sympatické, že využití ložiska nemá skončit lenivou denudací kopce, ale lepším procentem. A vodní plochou. Jezerem.  Pokud lom pokračuje i podpovrchově, měla by se k němu - v rámci těžby -  prolámat i sjízdná, přibližně horizontální přístupová cesta. Kaňon, dejme tomu, nebo víc, podle případné dohody. 

     Opuštěný podpovrchový lom  má sám o sobě výrazný rekreační potenciál. To by okolí Bouzova mohlo učinit ještě atraktivnější. Okolní obce by mohly mít z lomu i další užitek; dejme tomu v podobě  štěrků, případně šotoliny, které by za režijní cenu dobře posloužily na místních cestách a cestičkách. Místním by pomohla i nově vzniklá pracovní místa. 


Nepřihlášený uživatel

#106 Re: Re:

2016-03-25 09:33

vespa

#107 jeskyně?

2016-03-30 09:38

Nové vstupy do podzemních prostor těžba téměř jistě neodkryje. Lom prášit bude a doprava bude velmi zatěžující. Pamětníci doby, kdy byl lom v provozu cca v padesátých letech, ví, jak nepříjemné, náročné, hlučné to bylo. Střelba byla slyšet i přes kopec v Olešnicích. Je to průser, ne šance.


Nepřihlášený uživatel

#108 Re:

2016-03-30 19:35

#2: Julina -  

 Ve Švýcarsku je pouze jeden národní park. Národní parky nepotřebují není to banda mongolů jako obyvatelé čr , kteří si sami ničí přírodu.

pes

#109 Okolí Lomu

2016-03-30 19:38

Přijde mi úsměvný boj proti lomu, že zničí krajinu atd. Stačí se podívat do kdejaké příkopy nebo lesíka v okolí od Javoříčka až po Hvozdečko a uvidíte neskutečný bordel co tam místní dokázali vyhodit. To je skutečný hnus.


Nepřihlášený uživatel

#110

2016-03-31 00:26

Bouzov, říkáte?.... Tam někde odtamtud pocházel agilní letecký inspektor.  Jednou přijel na návštěvu k rodičům, a ti mu, aby řeč nestála, vyprávěli o tom, jak před několika týdny kdosi krásně lítal akrobacii nad vsí. Nu, trénoval. Shodou okolností tam údajně bydlela nějaká slečna. Inspektor nahlédl do knih letů. A bylo po pilotním průkazu.

     Postižený, reprezentant v letecké akrobacii,  po nějaké době zůstal v zahraničí. Požádal známého z reprezentace, jestli by mu ten průkaz nevyzvedl. Ten po příslušném telefonátu zůstal strnule bez hnutí  půl hodiny.

      Pak vstal a šel za činovnicí. Tajnou bábou, co měla pod palcem trezor. S tím piloťákem. Jestli by mu ten průkaz nemohla dát.

Nemohla. Kdepak. Ale mohli ho hbitě vyhodit z práce, a jeho bratra taky.  Když jeho otec za něj intervenoval, dostalo se mu poučení od soudruhů na MV.  Umřel na infarkt.  

Aeroklub chtěl za něj dát záruku.  Pak jim řekli, že třetina členů musí odejít. 

Víte co? Pohodlí toho inspektora je mi lhostejné.

      

 


Nepřihlášený uživatel

#111

2016-03-31 00:38

Ten prevét nad přístupovou cestou... vymyslel kdo?


Nepřihlášený uživatel

#112

2016-03-31 06:42

Natoč svoje  Selfíčko:

 

Eliška

#113 dotaz podruhé

2016-03-31 09:22

Stále mi nikdo neodpověděl na dotaz, k čemu bude sloužit tato "petice", když nemá zákonné náležitosti. Nebo jde jen o spekulativní poklábosení ohledně lomu?


Nepřihlášený uživatel

#114 Re: jeskyně?

2016-03-31 10:41

#107: vespa - jeskyně? 

Střelba byla slyšet? Přes kopec? Jestli tam nestříleli dozorci. Z ručních zbraní. Byla tam cedule s nakreslenými gangstery v dodgi a s thompsony? Nedodrželi předepsané značení.

Práce v lomu je náročnější než práce leteckého inspektora. Kravál je indikátor plýtvání.  Amatolem. Nebo spíš  ještě kořistním donaritem. Odstřel má pouze rozpojit slehlou horninu, ne ji rozhazovat po okolí. Aby ji mohl  nabrat bagr. Správně prorovedený odstřel otřese dobývaným prostorem. Ale mimo kamení to udělá tak akorát puf, jako když si opice pšoukne. Létající kameny jsou nežádoucí. Jsou indikátorem toho, že drahá energie přichází vniveč, vyfouklo to. Těžitelný materiál bude brzy pryč.  Střelmistr všechny ty směšné pohyby bude muset zopakovat. Díry znovu vyvrtat. A taky opatřit nový dynamit a dovézt na místo. Nejspíš brzy překročí limit spotřeby. Nejspíš bude muset časem nadspotřebu zdůvodňovat šéfovi, a ten mu zkrátí prémie. 

  


Nepřihlášený uživatel

#115 Re:

2016-03-31 11:03

#112: -  

 Pokud střelmistr je kvalifikovaný, šutry nelítají. Vyvalí se. Napřed zdola, a pak dolů. Funguje to asi nějak takto:

Beru to tak, že jim někdo chce zadarmo postavit super koupaliště, ale oni se neradi myjí.

 

 


Nepřihlášený uživatel

#116 Re: Re: zastupitel obce

2016-03-31 17:28

#115: - Re:  

 Takových zatopených lomů v kraji je hodně a jsou k ničemu, jste mimo realitu. Lidi vám kašlou na rybník, nechtějí lom a rabovat krásnou krajinu. Obce investovali nemalé finanční prostředky do cestovního ruchu a mladí lidé přišli z měst za přírodou, postavili domy a chtějí ve zdravém prostředí vychovávat děti.Jsem z lidmi denně v kontaktu, tak vím co chtějí.


Nepřihlášený uživatel

#117 Re: Re: Re: zastupitel obce

2016-03-31 23:50

#116: - Re: Re: zastupitel obce 

 Lomy Amerika se již brzy po ukončení těžby v 60. letech 20. století staly oblíbeným cílem trampů, nudistů a speleologů. Neoficiální rekreační aktivity se ale z mnoha důvodů nesetkávaly s pochopením úřadů ... a z politických důvodů. Až do počátku 90. let probíhaly policejní zátahy zaměřené proti návštěvníkům lomů. I dnes jsou zde instalovány výstražné tabule se zákazem vstupu do lomů ... údajně proto, že se tam ještě těží a střílí. Nicméně i přes tato upozornění lidé zákaz ignorují a chodívají se do lomů koupat. V botách, protože pokud dosáhnete na dno, jsou n něm kameny s ostrými hranami.   

...Investor si nechal udělat doplňující studii, která lámání vápence dala zelenou

Tento příspěvek byl odstraněn jeho autorem (Zobrazit podrobnosti)

2016-04-01 00:01



Nepřihlášený uživatel

#119 Re: Re: Re: zastupitel obce

2016-04-01 03:24

#116: - Re: Re: zastupitel obce 

 Máte rád trampy?


Nepřihlášený uživatel

#120 Re: Re: Re: zastupitel obce

2016-04-01 03:26

#116: - Re: Re: zastupitel obce 

 Pracoval jste někdy v životě?


Nepřihlášený uživatel

#121 Re: Re:

2016-04-01 04:14


Nepřihlášený uživatel

#122 Re: Re: zastupitel obce

2016-04-01 08:27

 Dobrý den, pracuji celý život i podnikal jsem, vaše otázky jsou hloupé a nebudu se k nim vyjadřovat. Obce Bouzov, Luká a Slavětín na podzim na zastupitelstvu odsouhlasili jednou pro vždy Nechceme lom. Bohužel budete si muset najít jiné místo, kde budou lidé k tomuto záměru více nakloněni.


Nepřihlášený uživatel

#123 Re: Re: Upřesnění

2016-04-01 10:23

#11: Vladimír Vařeka - Re: Upřesnění 

 Škodlivost  vápence je nulová. Používá se jako hnojivo. 


Nepřihlášený uživatel

#124 Re: Re: Re: zastupitel obce

2016-04-01 10:30

#122: - Re: Re: zastupitel obce 

 Mně zase připadá hloupé překážet někomu, kdo potřebuje trochu kamení, na pudrování, a za ty šutry, nejobyčejnější z obyčejných, je ochoten přispět státu i obci. Je to jako vyhrát v loterii, a ještě se ošklíbat. Penězům, které přišly samy... a za nic. Švýcarský frank je asi dvacet pět korun. Připomínka, že by někomu vadilo osm aut denně, je na hlavu. Asi tam nikdy neviděli traktor. Co by asi tak měli dělat ti, co jim kolem oken jezdí desítky aut za hodinu.


Nepřihlášený uživatel

#125 Re: Re: Re: zastupitel obce

2016-04-01 11:00

#122: - Re: Re: zastupitel obce 

 Takže nemáte rád trampy. Zúčastnil jste se někdy honů na ně?