Podporujeme Izrael v boji proti teroristům, postoj české vlády je správný

Publicista a politolog Bohumil Doležal se rozhodl reagovat na prohlášení 11 občanů, jež se jmenuje "Výzva ke změně postoje české vlády ke krizi na Blízkém východě". Tento text ignoruje podstatu současného dění na Blízkém východě po napadení Izraele teroristickým hnutím Hamás a vyzývá českou vládu, aby de facto stát Izrael v jeho legitimním úsilí zradila a nadále mu odepřela podporu. 

Bohumil Doležal vystoupil se svým osobním stanoviskem, které zde přinášíme. Protože toto stanovisko považujeme za zásadní, rozhodli jsme se vyzvat české občany, aby podpořili v petici postoj české vlády vůči napadenému státu Izrael. Je v životním zájmu České republiky stejně jako všech demokracií světa, aby stála při Izraeli. Proto podpořme českou vládu a dejme najevo, že její postoj vůči Izraeli, který čelí barbarskému teroru, považujeme za správný.

Stanovisko Bohumila Doležala přinášíme v celém znění:   

Počátkem tohoto roku  se obrátili některé naše občanky a občané, lidé, již se dlouhodobě angažují v podpoře lidských práv a jsou silně znepokojeni humanitární katastrofou v Gaze, na českou vládu, prezidenta České republiky a zahraniční výbory Poslanecké sněmovny a Senátu s otevřenou výzvou. Vyjadřují v ní nesouhlas s reakcí naší politické reprezentace na  nynější  situaci a vyzývají vládu ke změně postoje ke krizi na Blízkém Východě.

Česká vláda podle nich bezvýhradně podporuje současnou izraelskou vládu bez ohledu na humanitární katastrofu, a to jak na mezinárodních fórech a v Izraeli, tak i svou komunikací v České republice a opakovaně zpochybnila jednání institucí OSN vůči Izraeli. Tento postoj považují podepsaní za nepřijatelný a proto vyžadují vládu České republiky, aby uvedla svou zahraniční politiku do souladu s hodnotami, k nimž se hlásí.

Cítím potřebu sám za sebe vyjádřit v této zásadní věci zcela odlišné stanovisko. Podporuji v této záležitosti nynější českou politickou reprezentaci, zejména vládu a prezidenta republiky. Stát Izrael brání samotnou svoji existenci a čelí nevybíravému teroru. V tomto jeho zápase je třeba při něm stát a postoj české vlády, která Izrael v této věci podporuje, je správný.

Považuji za nutné sdělit své stanovisko veřejně, a to jako obyčejný, řadový občan. V minulosti jsem se politicky angažoval, nikoli na straně komunistů. Jistě, jiní se angažovali více. Jiní méně a někteří taky vůbec ne.  Politické uspořádání, vzniklé v roce 1989, mělo jistě mnoho chyb.  Přesto ho beru  dodnes za své a chtěl bych ho bránit. Podle mne je to mimo jiné třeba i v této věci .

Na závěr vyslovuji jakousi naději, že se snad ke mně v této jedné konkrétní a  přitom zásadní věci – podpora české politické reprezentace  v jejím nynějším postoji k Izraeli -ještě někdo přidá.

Občané, kteří se připojují ke stanovisku Bohumila Doležala, stvrzují svůj postoj podpisem. Vyzýváme českou vládu, aby neměnila svůj postoj ke konfliktu na Blízkém východě a vůči státu Izrael a nadále ho podporovala.


Redakce deníku FORUM 24    Kontaktujte autora petice