Petice proti účasti Kalhousové na festivalu pro židovskou čtvrť v Boskovicích. Nechceme hlas, který legitimizuje civilní oběti
Paní Kalhousová ve svých veřejných vystoupeních opakovaně rámuje aktuální situaci v Gaze výhradně optikou izraelské bezpečnostní doktríny, přičemž civilní palestinské oběti zmiňuje buď okrajově, nebo je prezentuje jako nevyhnutelný důsledek a to v době, kdy v Gaze podle organizací jako Amnesty International, Human Rights Watch či OSN zahynuly desetitisíce obětí, včetně dětí, žen, novinářstva i zdravotnického personálu. Její přijímání etnické čistky jako nevyhnutelné posilují narativ dehumanizace palestinského obyvatelstva, přispívá k nevyváženému informování o blízkovýchodní situaci, proto je její účast na festivalu nepřijatelná a hluboce necitlivá.
Zde přikládám zdroje těchto tvrzení:
- V rozhovoru pro Aktuálně.cz (12. 10. 2023) uvedla: „Izrael nebude bojovat v rukavičkách, bude to brutální. Civilní ztráty budou, to je fakt.“ V celém rozhovoru dehumanizuje oběti jako něco, čemu se nedá vyhnout a proto to není problém, přitom vraždění civilistů porušuje mezinárodní právo a rozhodně to je problém.
- Rovněž polemizovala v rozhovoru pro iRozhlas o vysídlení dvou milionů obyvatelstva Gazy (Trumpův plán) a kam by mohli odejít jako o reálné možnosti a naprosto ignorovala že reálně zvažuje možnosti genocidního plánu. (https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/gaza-izrael-hamas-rafah-irena-kalhousova-rozhovor_2504022004_elev?utm)
- Akademické společenství potvrzuje jednostrannost této akademičky a silně ji kritizuje za absenci vyváženého zastoupení palestinské perspektivy. Iniciativa Akademici/čky proti apartheidu* v květnu 2024 volala po odstranění jejích přednášek o genocidě v Gaze a žádala přehodnocení jejích kurzů, pořádala množství demonstrací a happeningů.
Taková vyjádření nejsou pouze názorová; aktivně přispívají k dehumanizaci civilních palestinských obětí a legitimizují sílící diskurz, který ospravedlňuje pokračující násilí na okupovaných územích. Zvlášť problematické je, že paní Kalhousová se netají podporou pokračující kontroly nad Gazou a Západním břehem, tedy územími, která mezinárodní právo označuje za okupovaná. Taková pozice přímo legitimizuje systém útlaku, který je často přirovnáván k apartheidu – a který je předmětem závažné kritiky lidskoprávních organizací.Za nevhodné považujeme i to, že vystoupení paní Kalhousové v programu není kontextualizováno jako jednostranné nebo kontroverzní, čímž vzniká dojem odborné neutrality. To však není pravda – její opakované výroky zcela jednoznačně upřednostňují jeden pohled, a to v době, kdy je nestranná, humanistická debata obzvlášť potřebná, protože v Gaze probíhá genocida.
Domníváme se, že její účast na festivalu narušuje důvěryhodnost celé akce a že vysílá nešťastný signál: že dehumanizující jazyk a ignorování civilních obětí je v pořádku – i v rámci kulturní akce, která má být prostorově i hodnotově ukotvena v paměti útlaku a násilí vůči bezbranným. Optika izraelské společnosti je skvělý program, který by se měl více tematizovat, ale volba hostky je v tomto případě opravdu tragická.
Anna Koudelková Kontaktujte autora petice