Otevřený dopis zástupcům hlavního města Prahy ke kapacitám a struktuře SŠ
úspěšnost přijetí v 1.kole a 4leté obory
Vážený pane primátore, vážení radní, vážení zastupitelé,
píšeme Vám jako zástupci dětí, studentů, rodičů i těch, kteří vzdělávání sledují nebo k němu sami aktivně přispívají. Vzdělávání v hlavním městě podle nás nevzkvétá tak, jak by mohlo. Jako rodiče máme opakované zkušenosti s nedostatečnou kapacitou škol, a to již od těch mateřských až po střední. Dotýkají se nás Vaše vyjádření, ve kterých negativně hodnotíte schopnosti dětí nebo soudnost rodičů. Realita, v níž žijeme my, je totiž zcela jiná. Kapacity středních škol a jejich skladba neodpovídají poptávce a potřebám současného světa.
Od středních škol na území hlavního města Prahy potřebujeme, aby mladým lidem poskytly vzdělání, díky němuž budou moci rozvinout svoje silné stránky a dostanou šanci připravit se na velmi proměnlivou budoucnost. Z úst představitelů města opakovaně zaznívá, že v posledních letech došlo k navýšení kapacit středních škol. Tvrzení je zavádějící, protože jde většinově o školy soukromé. V případě čtyřletých gymnázií připadá na 2 388 míst na veřejných školách 2 311 míst na školách soukromých, na meziročním nárůstu celkového počtu míst se podílely výhradně soukromé školy. Tím město přispívá k prohlubování nerovností ve vzdělávání, což je v přímém rozporu se Strategií 2030+.
Z dat CERMATU pro letošní rok je patrné, že počet unikátních uchazečů o maturitní obory v Praze je 21 961, ale míst na veřejných školách je pouze 13 294. Pokud započítáme i kapacity soukromých a církevních škol, stále chybí 1 525 míst. Tolik mladých lidí se nedostane na střední školu s maturitou, a to i přesto, že chtějí a mají motivaci.
Tvrzení, že všichni nakonec na nějakou školu nastoupí, dokládá nepochopení účelu středního školství. Růst zájmu o gymnázia a lycea nežene vzhůru nesoudnost rodičů, ale odborníky z celého světa potvrzený fakt, že právě všeobecné vzdělání dává dnešním dětem největší šanci uspět v proměnlivém světě. Tomu odpovídá i skutečnost, že v EU podíl všeobecného vzdělání překračuje 50 %, přičemž Praha dokáže zajistit pouze 35 %. Všeobecné vzdělání by si přitom pro své děti přálo 62 % rodičů z hlavního města Prahy. Řada dětí pak ze střední školy, na kterou nakonec nastoupí a která jim nevyhovuje, odchází, nebo mění obor. Studium se tak prodlužuje a prodražuje, nehledě na dopady, které to má na životy samotných dětí a jejich rodin.
Převis přihlášek nad dostupnou kapacitou je v Praze zdaleka nejvyšší ze všech krajů ČR, a to u většiny maturitních oborů. Platí to i pro společensky velmi žádané obory, jako jsou pedagogika nebo zdravotnictví. Předškolní pedagogika na Praze 6, poměr 1:4; obor praktická sestra na Praze 10, poměr 1:5, ekonomické lyceum v Dušní, poměr 1:7. Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy ve své analýze říká, že v roce 2030 bude chybět 1 000 míst.
Po vedení hlavního města Prahy tímto požadujeme stanoviska a návrhy řešení k následujícím bodům:
- ✅ Jak budete spolupracovat a tvořit dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy ve spolupráci se Středočeským krajem? Pro střední školství neplatí spádovost. Kapacity středních škol plánujte tedy společně, je to Vaše společná odpovědnost. Navrhujeme, aby další dlouhodobý záměr vznikal společně pro Prahu a Středočeský kraj.
- ✅ Jaké jsou termíny a priority pro vznik nových míst ve školách pro děti a studenty? V Praze a bezprostředním okolí bude dle prognóz i nadále přibývat obyvatel, nelze tedy spoléhat na snižující se porodnost a čekat, až vlna silnějších ročníků opadne. Jednejte prosím bezodkladně a zajistěte dostatek míst pro děti, které se po základní škole chtějí dále vzdělávat.
- ✅ Zvyšující se podíl míst na soukromých školách přispívá k prohlubování nerovností a děti z rodin s nižším socioekonomickým statusem jsou tím významně znevýhodněny. Vyhněte se přenášení odpovědnosti za vzdělání na soukromý sektor.
- ✅ Jak plánujete koordinovat aktivity v oblasti proměny oborové vzdělávací soustavy se státem? Koordinujte své kroky se státem, držte se Dlouhodobého záměru vzdělávání ČR a zapojte se do debat o proměně oborové struktury středního školství tak, aby tato struktura odpovídala poptávce ze strany dětí a rodičů i potřebám měnícího se světa.
Uvědomujeme si, že realizace změny směrem ke zlepšení současného stavu není jednoduchá. Stojíme o společnou debatu a chceme spolu s Vámi hledat cesty, jak zajistit kvalitní středoškolské vzdělání všem dětem, které o něj stojí.
Česká středoškolská unie z.s
Angelika Gergelová, rodič a předsedkyně Unie rodičů
Radka Motlochová, rodič, členka Unie rodičů, Nadační fond Eduzměna
Kateřina Sirotková, rodič a ředitelka Platformy pro včasnou péči
Lucie Němcová, rodič a ředitelka Asociace malých inovativních škol
Anna Kačabová, rodič a ředitelka Asociace podnikavé Česko
Ondřej Matějka, rodič a zástupce ředitele Nadačního fondu Eduzměna
Mariana Čapková, rodič
Eva Pavlíková, rodič a vrchní ředitelka IT na Ministerstvu pro místní rozvoj
Marie Peřinová, rodič a programová ředitelka Nadace OSF
Lenka Lovicarová, rodič a výkonná ředitelka festivalu Jeden svět
Jan Čižinský, rodič
Beata Hlavenková, rodič a hudebnice
Hana Třeštíková, rodič
Petr Chaluš, rodič a předseda Fóra rodičů
Filip Musil, rodič, člen správní rady Nadačního fondu Modrá rybka
Unie rodičů, z. s. Kontaktujte autora petice