Zachraňte kulturu 2013

Božena Správcová

/ #337 Re: Re: "Kanály ve veřejné službě" právě už léta zadarmo kopeme...

2013-02-09 02:36

#324: - Re: "Kanály ve veřejné službě" právě už léta zadarmo kopeme... 

 My se známe? Že takové familiérnosti...

Jistěže vím, kolik bere uklízečka, nebudu tady přece plácat nesmysly jako mnozí z těch, co se nepodepisují. Aby bylo jasno, nechtěla jsem ze sebe dělat chudinku - koneckonců, pracovat za tu smutnou sumu bylo moje vlastní rozhodnutí a pořád ještě věřím, že mělo smysl. Spíš jsem se snažila ctěným anonymům vysvětlit, o co tady jde: Celebrity většinou o dotace nežádají (mimochodem celebrity z některých herců a zpěváků dělá právě vox populi, tj. zde tak hlasitě nadávající "vobyčejní lidé" - a to zejména hleděním na telenovely a kupováním Blesku). Přesto je od celebrit hezké, že svými podpisy i ony podporují to, co bez podpory prostě nemůže existovat -  onen základní "kulturní provoz", o který se většina civilizovaných evropských států zcela samozřejmě stará, aniž by se kvůli tomu muselo každý druhý rok demonstrovat a čelit tak nehorázné zášti, zakomplexovanosti a křupanství, jakým se např. tato diskuse jen hemží. Pro představu o sumách - veškerá podpora české literatury (včetně knih původní české prózy, poezie, ale také překladových titulů, časopisů a festivalů) stála v roce 2011 daňové poplatníky přesně tolik jako 4 metry tunelu Blanka či jako 1 zásah proti Czech Tecu (více viz Tvar 21/2011). Ne, že by to tenkrát bylo pro literáty k přežití, ale teď se to má ještě o polovinu snížit. Proto ten povyk.

A ještě jedna věc: Ono se řekne granty na literaturu. Jenže většinu z těchto prostředků stejně spolknou tiskaři, víc než polovinu z prodejní ceny knihy distributoři a knihkupci, taky nakladatel se většinou neošidí, a autor (tvůrce, původce toho celého) má být rád, že mu kniha vyšla. Poslední dobou se dokonce tak nějak předpokládá nejen to, že se vzdá honoráře, ale i že si peníze na knihu nějak sežene a dodá sám. (Nemluvím o žádných grafomanech, slyšela jsem takové věci i od renomovaných básníků.) Řeči o přepychu a o "opravdické práci" jsou prostě trapné, nehledě na to, že napsat něco tak, aby to mělo hlavu a patu  dost velká práce je - to mi potvrdí každý, kdo to někdy zkusil.

Já prostě nechci, aby za touto generací zůstaly jenom telenovely, Blesky a knihovnička po rodičích. Vy ano?

BS