Petice proti porušování zákona a Ústavy na jihočeských školách

bicera.blog.idnes.cz

/ #135 bicera.blog.idnes.cz

2012-11-30 12:58

http://bicera.blog.idnes.cz/c/303526/Utok-na-zakladni-princip-demokracie.html
Útok na základní princip demokracie

Jinak nelze nazvat jednání studentů třeboňského gymnázia kritizující účast KSČM na vedení jihočeského kraje. Právoplatných voleb se zúčastnilo 39 % voličů, vyhrála ČSSD s 28% a druzí byli komunisté s 19%. Dohromady mají 31 mandátů z 55. Tak zní vůle lidu.

Studenti se rozhodli vzepřít a svým postojem ohrožují základní princip demokracie. Svobodné, přímé, tajné a rovné volby. Především nesouhlasí se jmenováním soudružky Baborové do funkce vedoucí resortu školství. Studenty vede, jak jsem se dočetl v článku zabírajícím jednu stránku v MF dnes, osmnáctiletý septimán Dominik Hořejší. Na sobotu 17. listopadu připravují demonstraci na českobudějovickém náměstí.

Roznětkou byla petice učitele gymnázia Martina Rosochy. Podepsalo ji 6300 lidí, šestkrát méně než počet voličů KSČM. Škoda, že nejde zjistit, kolik stoupenců petice, s volebním právem, se voleb zúčastnilo.

Co může septimán, narozený v roce 1994, vědět o komunistech? To, co si přečetl, nebo co mu řekli pamětníci. Rozlišovali lidi na s dělnickým původem a bez něj. Na členy KSČ a nečleny. Na angažované a pasivní. Nesnášel jsem takové dělení a to mi vydrželo dodnes.

To, co předvádí studenti, není nic jiného než kádrování. Kašlou na to, že členka KSČM se v jihočeských volbách umístila na 15. místě. Neznají ji jako člověka. Stačí jim, že je členkou strany, které se dnes může nasazovat "psí hlava".

To mne děsí. Jde o stejné uvažování, s jakým komunisté nedovolili např. studium u potomků živnostníků, nebo řídící funkce u nestraníků.

Nevím, co je Dominik Hořejší zač. Ze svého dětství si však pamatuji podobné "nadšence". V době, kdy jsme s partou chodili v cajkáčích, vyráběli travexové bomby, navštěvovali pohostinství, poslouchali big beat na fríjůrop a opíjeli se na tanečních zábavách, oni systematicky pracovali na své kariéře a pak jsme je vídávali sedět za předsednickými stoly na konferencích ČSM či KSČ. V rozhovoru mluví Dominik Hořejší stejně jako tehdy oni, jen obráceně. Tak, jak se obrátila i doba.

Na závěr přiznává, jak je pro něj nová role psychicky i fyzicky náročná. Říká, že má v hlavě obrovské množství myšlenek a bere prášky, aby vůbec usnul. Učitel Martin Rosocha, který ho do toho pravděpodobně uvrtal, by mu měl vysvětlit, že největší nebezpečí pro svět představují právě ti, kteří ho chtějí spasit.
http://bicera.blog.idnes.cz/c/303526/Utok-na-zakladni-princip-demokracie.html