Pro zachování alejí a stromů podél našich řek a potoků...


Nepřihlášený uživatel

/ #306

2013-10-03 10:48

Jsem velmi pohoršen připravovaným záměrem kácení těchto vzrostlých stromů, které jsou okrasou nábřeží a chloubou města. Odložíme-li sentimet, zůstanou fakta. Na všech sypaných hrázích rybníků a řek byly osázeny stromy pro zpevnění vodního díla. Dnes je kořenový systém nahrazován geotextíliemi pro zpevnění zemního tělesa. Zde se však jedná o dobové dílo, provedené staletími ověřenou technologií. Proč ničit funkční opatření ? Důvod je pouze jeden - připravit si do budoucna práci s nemalými náklady. Stromy se zkácí, pařezy vytrhají, koruna hráze se zničí, začne se bortit a bude důvod k celkové sanci protipovodňového díla. Za 50 let jsem nezaznamenal vážnější poškození nábřežní hráze, při vypuštění Orlice v nedávné době jsem si celé koryto řeky se zájmem prohlédl, kromě vraků jízdních kol a pneumatik nebylo žádné poškození viditelné. Jsem zásadně proti tomuto zcela neopodstatněnému záměru, a pokud bude třeba, přivážu se řetězem k některému z kmenů.......V jedné básni je verš: Stůj noho, posvátná místa jsou kamko-li kráčíš - v příměru platí i pro každého člověka, který hodlá devastovat přírodu..............ing. Jaromír Hroch, Roudničská 70, Hradec Králové