Petice proti rasovému násilí v České republice

Karel - Českolipsko

/ #175

2013-04-04 10:05

Když příspěvky pročítám,tak se nemohu zbavit dojmu jakési nenávisti a burcování k boji. Kladu si otázku" Vyřeší to daný problém?"Nevyřeší. Násilí vždy následuje násilí (fašismus). Z vlastní zkušenosti vím,že nejdůležitější je způsob života a přítup k lidem. Zmíním se o několika příkladech a upozorňuji,že se jedná nejem o minoritu,ale i o majoritu.Především bych chtěl upozornit na přizpůsobivost. Tedy žít dle požadavků společnosti. Vyplatí se to.Nevyhledávat konflikty. Jestliže člověk zná asertivitu,pak ví o čem mluvím.Když se potká barevný s bílým,pak je špatné se pozdravit"co čumíš,vole,nebo co čumíš černej. Když bydlím v blízkosti majoritní společnosti,nedávám příliš najevo svou identitu. Je odlišná a mnohdy sousedům vadí.Jsem přesvědčen,že pokud nebudu nikoho provokovat nejen svým chováním,ale i přístupem k ostatním,pak bude vše v pořádku. Bydlím velmi dlouhou dobu v paneláku a jsme jediní Romové v tomto domě. Za celých více,jak třicet let jsem neměl se sousedy konflikt. Naopak,chodí za mnou,abych jim pomohl ve svém řemeslu. Přivydělával jsem si v oblasti financí a poznal jsem mnoho lidí. Většina fajn,ale také se našli tací (z obou komunit),kteří se od společnosti lyšili. Například svou slovní zásobou,viditelnou zanedbanou hygienou at. S každým jsem jednal naprosto stejně a výsledky se dostavily. Nikdo nemohl říci,že jsem byl nepříjemný atd. Je důležité dát ostatním najevo,že i my Romové něco dovedem a že umíne s lidmi vycházet v dobrém a přátelském duchu.Nenechme,aby na nás ukazovali prstem,nenechme se jen tak odbýt na úřadech. Pokud na nás úředník zvýší hlas,pokusme se ho v klidu upozornit na nevhodné chování.Narodili jsme se tady. Je to zrovna tak náš domov,jako i majority. Ale je jasné,že pokud je to náš domov,je nutné se domovním podmínkám přizpůsobit,ctít je a uznávat. Jedině tak si vybudujeme lepší pohled a úsudek o nás. Nikoli násilím a urážkami.Na začátku jsem psal,že to,co napíši nebude jen pro minoritní společnost,ale i pro majoritní. Na tom trvám. Nesuďme lidi,podle vizáže,ale podle charakteru !!!