Za nový konkurz na ředitele Moravské galerie v Brně

Tomáš Zapletal

/ #5 Re: Svobodné vyjádření názoru

2013-03-28 18:32

#3: Petr Tomášek - Svobodné vyjádření názoru

 

Připojuji se ke zveřejnění svého jména. Všiml jsem si, že to právě udělala i Marta Sylvestrová. Pokud jsi byl ujištěn Petře, že brzy nastoupivší ředitel "respektuje odlišné názory a při svém působení ve vedení instituce chce více uplatňovat demokratické principy" pak je to z naší strany příkladný krok, který současně staví osobnost Jana Presse před zkoušku, zdali svého slova dostojí. I tak před ním nyní stojí velké břímě, jak se vyrovnat s nastalou situací, což prověří jeho schopnosti. Nastalá situace však na druhou stranu může nabídnout Janu Pressovi příležitost, jak zásadně změnit postoj kolegů a vybudovat si jejich důvěru a respekt do budoucna. Represí je nezíská.

 

K Tvé poznámce problematických aspektech konkurzu připojuji svoji zásadní výtku. Tím je složení ministerské komise. Ta by měla být garantem v prověření obecných vedoucích schopností kandidáta, avšak i zhodnocením jeho odbornosti. Zmocňují se mě výrazné pochyby v okamžiku, když je drtivá většina komise složena z ministerských úředníků, jejichž paleta je doplněna kolegy z krajského úřadu a magistrátu. Od čeho tu máme odbornou veřejnost, nebo organizace typu Uměleckohistorická společnost, které jsou zástupci obsahové náplně činnosti naší instituce? Považuji rovněž za nepřijatelné, že výtky, které osobně podepíší kurátoři a jiní odborní pracovníci (a to jejich drtivá většina) jsou ze strany ministerstva naprosto ignorovány. To jsou moje akcenty v reflexi nás se dotýkajících událostí poslední doby.