Čestné občanství města Kopřivnice pro konstruktéra Hanse Ledwinku

Navrhuji udělení čestného občanství města Kopřivnice pro Hanse Ledwinku, automobilového konstruktéra a vynálezce koncepce tatrováckého páteřového podvozku s centrální nosnou rourou a nezávislým odpružením jednotlivých kol.

Protože jsem zjistil, že Hans Ledwinka, i když se svou prací výrazně zasloužil o udržení automobilového průmyslu v Kopřivnici a tím o rozvoj města, dosud čestným občanem města není. Na rozdíl od dalších 126 čestných občanů.


Dva objevy či dvě koncepce Hanse Ledwinky  dostaly v období mezi válkami Kopřivnickou automobilku na špičku automobilového vývoje. Byla to jeho koncepce podvozku, poprvé použita v roce 1923 a mezi prvními použita koncepce osobního automobilu vyšší třídy s přísně aerodynamickou karosérií s nízkým odporem vzduchu a motorem vzadu.

Nákladní terénní automobily s vysokou průchodivostí v terénu na základě Ledwinkova podvozku se v Kopřivnici vyrábějí dodnes, řada osobních automobilů byla ukončena osobní Tatrou T613 a prototypem T700 ke konci devadesátých let minulého století.

Vysoká technická úroveň výrobků produkovaných kopřivnickou automobilkou pak umožnila, že po převzetí vlády komunisty v roce 1948 nebyla v Kopřivnici výroba automobilů utlumována či zastavena, ale naopak byla podporována a rozšiřována. Vynikající parametry tatrováckého, původně Ledwinkova podvozku při průchodu terénem pak umožnily stanovit kopřivnickou Tatrovku jako výrobce terénních nákladích automobilů pro všechny země RVHP.  V letech 1978 - 82 pak nákladem cca  8 miliard Kčs ( tehdejších korun československých) z půjčky RVHP proběhla rozsáhlá modernizace technologií určených pro vývoj a výrobů automobilů v kopřivnické Tatrovce. Včetně dovozu moderních západních technologií třeba z tehdejšího Západního Německa nebo Francie.

Modernost a dobrý technický stav výrobních zařízení Tatrovky pak na dalších cca 25 let umožnilo držet kvalitou a technickou úrovní krok s konkurencí bez potřeby výrazných investic a přitom zachovat produkci a kapacitu výroby v řádech tisíců nákladních aut ročně. Tím bylo překonáno kritické období po sametu, období divoké kupónové privatizace a excesů nekvalifikovaných manažerů učících se za chodu z vlastních chyb.
Nutnost víc modernizovat technologii nebo nakupovat moderní komponenty se projevila až po roce 2005 za působení předchozího a hlavně současného majitele, nyní vyrábějícícho nákladní tatrovky pod značkou TATRA TRUCKS a.s.

Nebýt působení Hanse Ledwinky a jeho vynálezů, byla by Kopřivnická automobilka mezi válkami průměrná automobilka. Jako taková by byla buď po převzetí moci komunisty v roce 1948 jako spousty dalších zlikvidována nebo by do ní nebylo investováno. Nejpozději by zanikla do 5 - 10 let po sametu, z důvodu zastaralého výrobního zařízení a technologií a následně nemožnosti konkurovat kvalitou a technickou úrovní na volném trhu.

Byl by taky podstatně zpomalen vývoj Kopřivnice. V Tatře Kopřivnici by ke konci socialismu nepracovalo k 15 - 20 tisícům zaměstnanců, z nichž byla většina z Kopřivnice a nyní by to nebylo město s 23 tisíci obyvateli a s ročním rozpočtem cca 500 miliónů Kč.  Kopřivnice by zůstala na nějaké předchozí úrovni vývoje, malé město s pár tisíci obyvatel jako po roce 1948 nebo městys jako mezi lety 1910 a 1948.

Neboli Hans Ledwinka se výrazně zasloužil o rozvoj Kopřivnice a o zviditelnění města, proto by se měl stát čestným občanem města Kopřivnice.


Radim Polášek Občan Kopřivnice a momentálně bývalý Tatrovák    Kontaktujte autora petice