Zastavme nové formy cenzury

Kontaktujte autora petice

Petice ZASTAVME NOVÉ FORMY CENZURY: co nového od roku 2022

2021-12-31 16:49:35

Vážení signatáři,

toto je poslední oznámení zasílané přes systém Petice.com. Naše Společnost pro obranu svobody projevu vám ještě jednou děkuje za podpis petice a zve vás k přihlášení svého e-mailového zpravodaje, který vychází každé 2-3 měsíce. Kdyby došlo k zablokování našich kanálů na sociálních sítích, budete tak moci nadále sledovat naše aktivity, případně se do některých zapojit.
www.sosp.cz/nase-aktivity/


JAK SI E-ZPRAVODAJ PŘIHLÁSIT
Stačí vyplnit vaše jméno a e-mail adresu. Nic neriskujete, kdykoli se můžete odhlásit. Odkaz najdete v pravém horním rohu našeho webu nebo na odkaze
https://app.smartemailing.cz/public/web-forms-v2/display-form/419012-0c2tu8owiwp1rnuzdykah4ar5bj5rtyyt5y84t2r3sqsvpsm57pqtbmdikgpq2zq8sxw805omnczl7ehdw32pfvxi1r1p81fq0v9


PODÍVEJTE SE NA OBSAH PŘEDCHOZÍCH VYDÁNÍ
https://www.sosp.cz/news-archiv/


CO NAJDETE V DNEŠNÍM VYDÁNÍ
- co chystáme v nejbližších týdnech
- možné řešení cenzury sociálních sítí přes stížnost na Českou obchodní inspekci
- naši výzvu nové vládě
- 3. díl factcheckingu Hlídáme hlídače
- záznam debaty Vliv digitálních platforem a sociálních médií na svobodu slova a pluralismus s Danielem Vávrou
- naše prohlášení k odsouzení Roberta Veverky za vydávání časopisu Legalizace
- ohlédnutí za dobou, kdy začínala móda boje s fake news
- komentář k ukázce z Formanova filmu Lid vs. Larry Flynt, která nejlépe ukazuje, o co se v SOSP snažíme
- a další


BEZ VAŠÍ PODPORY TO NEDOKÁŽEME. POMŮŽETE?
Naše práce je závislá na podpoře malých i velkých dárců. Nepobíráme žádné dotace a jsme nezávislí na státu. Budeme vám vděční za jakýkoli finanční příspěvek, který podpoří naše aktivity. Největší dárce zveme na naše výroční setkání. Číslo účtu u Fio banky: 2101930409 / 2010


Do nového roku vám přejeme pevné zdraví, přátele, na které je spolehnutí, a odvahu svobodně vyjadřovat svůj názor.
Aktuální informace najdete vždy na www.sosp.cz

 


Marian Kechlibar, Daniel Vávra, Vlastimil Veselý

Petice: Srovnání postojů politických stran, výsledky sběru cenzurních případů v ČR, 2. díl série Hlídáme hlídače

2021-10-07 10:25:20

Vážení signatáři,

naše Společnost pro obranu svobody projevu pro vás připravila další přehled dění kolem svobody slova na sociálních sítích. Tentokrát jako předvolební speciál obnažující cenzurní snahy některých stran. Přehledně se o našich aktivitách dozvíte na našem webu.
www.sosp.cz/nase-aktivity/


SROVNÁNÍ POSTOJŮ POLITICKÝCH STRAN
Srovnali jsme postoje 12 politických stran a hnutí a přehledně je vyjádřili v tabulce na základě osmi vybraných kritérií - aktivní spolupráce na legislativě, hlasování ve sněmovně, svoboda projevu ve volebním programech, spolupráce se SOSP, podpora požadavkům petice, podpis petice předními zástupci strany, ochota řešit problém v ČR, zneužívání narativu fake news a projevů nenávisti.
https://www.sosp.cz/postoje-politickych-stran-2021/


VÝSLEDKY SBĚRU CENZURNÍCH PŘÍPADŮ ČESKÝCH OBČANŮ
Před osmi měsíci jsme spustili sběr případů cenzury na sociálních sítích, abychom našim zákonodárcům a médiím ukázali rozsah a absurditu cenzurních zásahů vůči našim občanům. Počet nahlášených případů (a to zcela jistě nejsou všechny) dosahuje více než tří stovek. Tři čtvrtiny se týkají Facebooku, desetina YouTube a zbylých 15 % připadá na Twitter, Instagram, LinkedIn a Wikipedii. Asi každý desátý případ uvádí dočasné nebo trvalé zablokování celého profilu nebo tzv. demonetizaci kanálu.
https://www.sosp.cz/sber-pripadu-2021-10/


HLÍDÁME HLÍDAČE
2. díl kontroly fachcheckerů se týká agentury AFP a ověřování budoucnosti, resp. toho, co (ne)chystají Piráti. I ověřovač pravdy se může mýlit nebo být ovlivněn svými (ne)sympatiemi k autorovi kontrolovaného výroku nebo svými hodnotovými a politickými postoji. Posuďte sami, zda AFP nevystupuje spíše jako obhájce či vykladač pirátského programu.
https://www.sosp.cz/hlidame-hlidace-2/


CHCEME JEŠTĚ ŽÍT VE SVOBODNÉ ZEMI?
Ačkoli nám to média dovedně skrývají, tyto volby jsou o svobodě mít vůbec ještě možnost veřejně diskutovat citlivá témata. Nevolme strany, které pod záminkou „ochrany před dezinformacemi“ chtějí rozhodovat o pravdě za nás a svázat celou společnost do cenzurních pout. Za naši svobodu slova platíme tím, že musíme tolerovat nepříjemné, mylné a nebezpečné názory. Jestliže někomu dovolíme, aby nás před nimi izoloval zákazy, postihy a nuceným umlčováním autorů, říkáme si o zánik demokracie coby veřejné diskuse.
https://www.sosp.cz/chceme-jeste-zit-ve-svobodne-zemi/


CO JEŠTĚ NAJDETE NA NAŠEM WEBU?
Závěrečnou řeč Michala Krafta, který byl odsouzen za publikaci eseje coby "podněcování k nenávisti", Ochrana svobody projevu v době pandemie, Brazilský prezident omezil moc sociálních sítí a další naši sondu do konkrétních příkladů cenzury českých občanů, které nám zasíláte - Cenzurou utopená investice.


BEZ VAŠÍ PODPORY TO NEDOKÁŽEME. POMŮŽETE?
Naše práce je závislá na podpoře malých i velkých dárců. Nepobíráme žádné dotace a jsme nezávislí na státu. Budeme vám vděční za jakýkoli finanční příspěvek, který podpoří naše aktivity. Největší dárce uvedeme (jen s jejich souhlasem) na čestném místě našeho webu a pozveme na naše výroční setkání.
Číslo účtu u Fio banky: 2101930409 / 2010


Buďte zatím zdrávi, aktuální informace najdete vždy na www.sosp.cz


Daniel Vávra, Vlastimil Veselý, Marian Kechlibar

Petice: odpovědi politických stran na naše otázky, videozáznam našeho semináře v Poslanecké sněmovně, ...

2021-08-16 13:17:38

Vážení signatáři,

naše Společnost pro obranu svobody projevu chrání tu nejzákladnější svobodu, bez níž nelze uchovat demokracii. Přehledně se o našich aktivitách dozvíte na našem webu.
www.sosp.cz/nase-aktivity/


ODPOVĚDI POLITICKÝCH STRAN NA PĚT OTÁZEK
Obrátili jsme se na vedení a zákonodárce všech politických stran a hnutí, které měly podle médií šanci uspět v nadcházejících parlamentních volbách, s pěti otázkami. Všem jsme nechali více než dva týdny na to, aby nám zaslaly svoje odpovědi. Publikujeme je v plném znění a v pořadí, v jakém jsme je obdrželi. Každé otázce věnujeme postupně jeden článek. Úvodem září ještě zveřejníme přehlednou tabulku srovnávající postoje jednotlivých stran.
https://www.sosp.cz/odpovedi-politickych-stran-5/


ZÁZNAM SEMINÁŘE O SVOBODĚ PROJEVU NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
Fotografie a videozáznamy našeho semináře v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR z 10. června 2021. Podívejte se na pět přednášek a panelovou diskusi se zastoupením (euro)poslanců. Globální platformy v kontextu tržní dominance (Marian Kechlibar), Průběžné výsledky sběru případů cenzury českých občanů (Gabriela Sedláčková), Možnosti obrany svobody projevu (Vlastimil Veselý), Právní aspekty regulace sociálních sítí (Radek Suchý). Diskutují Patrik Nacher (ANO), Jan Skopeček (ODS), Václav Klaus ml. (Trikolóra), Ivan David (SPD) a Daniel Vávra (SOSP).
https://www.sosp.cz/zaznamy-ze-snemovny/


NAŠE NEJVĚTŠÍ DÁRCE ZVEME NA NEFORMÁLNÍ SETKÁNÍ 7. ZÁŘÍ V PRAZE
Neformální setkání spolupracovníků, podporovatelů a přátel SOSP pořádáme v úterý 7. září 2021 večer. Rádi bychom se s vámi potkali v klidném prostředí zahrady nad sklenkou dobrého vína a představili vám naše nejbližší plány i hodnotově spřízněné hosty. Pokud jste nám poslali finanční dar 10000 Kč nebo více, ozvěte se nám prosím s vaší mail adresou, pošleme vám podrobnější informace.


JAK VIDÍ NOVÉ FORMY CENZURY MAĎARSKÁ MINISTRYNĚ SPRAVEDLNOSTI
O maďarské ministryni spravedlnosti Judit Vargové jsme poprvé psali loni v prosinci v souvislosti se vznikem Komise pro digitální svobody na jejím ministerstvu. Nyní publikovala výjimečný článek, jenž by mohl být manifestem pro všechny naše politiky a novináře, kteří chtějí porozumět naléhavosti problému s omezováním svobody projevu na sociálních sítích. Nechali jsme jej přeložit a prosíme i vás o jeho sdílení.
https://www.sosp.cz/doba-digitalni-svobody/


UMĚNÍ V ROZPORU S PRAVIDLY? PATŘÍ LEGRACE NA SOCIÁLNÍ SÍTĚ?
Další naše sondy do konkrétních příkladů cenzury českých občanů, které nám zasíláte.
https://www.sosp.cz/umeni-v-rozporu-s-pravidly/
https://www.sosp.cz/patri-legrace-na-socialni-site/


BEZ VAŠÍ PODPORY TO NEDOKÁŽEME. POMŮŽETE?
Naše práce je závislá na podpoře malých i velkých dárců. Nepobíráme žádné dotace a jsme nezávislí na státu. Budeme vám vděční za jakýkoli finanční příspěvek, který podpoří naše aktivity. Největší dárce uvedeme (jen s jejich souhlasem) na čestném místě našeho webu a pozveme na naše výroční setkání.
Číslo účtu u Fio banky: 2101930409 / 2010

Buďte zatím zdrávi, aktuální informace najdete vždy na www.sosp.cz


Marian Kechlibar, Daniel Vávra, Vlastimil Veselý

Petice: přijďte diskutovat s poslanci ve sněmovně, proticenzorní novela prošla v PSP, hlídáme hlídače

2021-06-04 16:00:09

Vážení signatáři,

naše Společnost pro obranu svobody projevu chrání tu nejzákladnější svobodu, bez níž nelze uchovat demokracii. Přehledně se o našich aktivitách dozvíte na našem webu.
www.sosp.cz/nase-aktivity/


SEMINÁŘ O SVOBODĚ PROJEVU NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
pořádáme v Poslanecké sněmovně ve čtvrtek 10. června 2021 od 9:00 hod. Vzhledem ke snížené kapacitě sálu zbývá posledních 10 míst, nutná registrace přes odkaz v článku! Panelovou diskusi moderuje Martina Kociánová a zúčastní se Patrik Nacher (ANO), Jan Skopeček (ODS), Václav Klaus ml. (Trikolóra), Ivan David (SPD) a Daniel Vávra (SOSP). Piráti pozvání k účasti odmítli.
https://www.sosp.cz/seminar-v-poslanecke-snemovne/


ZÁZNAM ONLINE DEBATY S NÁMI
V záznamu dvouhodinového vysílání představují zakladatelé Daniel Vávra, Vlastimil Veselý a Marian Kechlibar cíle a aktivity SOSp a odpovídají na dotazy skoro pěti set přítomných diváků, které pozdravili také členové našeho poradního sboru Martina Kociánová a Stanislav Bernard. Pomozte nám udělat ze svobody slova důležité volební téma. Chcete nás podpořit nebo nabídnout pomoc? Gabriela Sedláčková se na vás těší v pražském Bar Behind the Curtain.
https://www.youtube.com/watch?v=Z_YV5nQW-F4


USPĚLI JSME: LEGISLATIVA PROTI NOVÝM FORMÁM CENZURY VE DRUHÉM ČTENÍ
29. dubna schválili poslanci v prvním čtení novelu trestního zákoníku zavádějící nový trestný čin a přestupek nazvaný „porušování svobody projevu“. Návrh zakazuje globálním platformám s min. 100 tisíci uživateli odstraňovat příspěvky, které nejsou „v hrubém rozporu s trestními předpisy... nebo s dobrými mravy“. Před hlasováním jsme znovu obeslali všechny poslance se žádostí o podporu tohoto návrhu a k sedmi námitkám vládního stanoviska sepsali vlastní argumenty.
https://www.sosp.cz/novela-ve-druhem-cteni/


DÍKY! PŘES 1000 ODMÍTAVÝCH STANOVISEK PROTI ZÁMĚRU EU KRIMINALIZOVAT VERBÁLNÍ PROJEVY "NENÁVISTI"
Mezi prvními v ČR jsme informovali o iniciativě Evropské komise (EK), která chce „rozšířit unijní seznam zvlášť závažných trestných činů, aby zahrnoval nenávistné verbální projevy“ a ještě více tak omezit svobodu projevu v EU. Vyzvali jsme českou veřejnost, aby na web EK vkládala svoje připomínky. Za 3 dny se jich podařilo shromáždit více než tisíc (drtivá většina z ČR). K tématu jsme diskutovali na CNN Prima News s Marcelem Kolajou, europoslancem České pirátské strany.
https://www.sosp.cz/evropska-komise-hate-speech/
https://www.youtube.com/watch?v=Dpk1ma5wqUs


HLÍDÁME HLÍDAČE
Mnohokrát jsme narazili na problémy ve výstupech factcheckerů, jejichž hodnocení považují některá média a globální platformy jako dostatečně spolehlivá, aby podle nich snížila viditelnost příspěvku nebo dokonce označila jejího autora za dezinformátora. I ověřovač pravdy se může mýlit, resp. být ovlivněn svými (ne)sympatiemi k autorovi kontrolovaného výroku nebo svými hodnotovými a politickými postoji. Proto budeme hlídat hlídače a čas od času publikovat náš nález. První díl se věnuje Manipulátorům.
https://www.sosp.cz/hlidame-hlidace-1/


OMEZOVÁNÍ SVOBODY PROJEVU POD ZÁMINKOU "BOJE S DEZINFORMACEMI"
Evropská komise (EK) vyzvala internetové korporace, aby přijaly přísnější pravidla pro „zamezení šíření falešných informací“ a aby se jejím kodexem řídili i velcí zadavatelé digitální reklamy, firmy zapojené do online inzerce i poskytovatelé platebních, e-commerce a crowdfundingových služeb. Rozhovor s eurokomisařkou V. Jourovou obsahuje závažné výroky - EK by mohla zasahovat do trhu s informačním obsahem na základě ideologických kritérií a jako dezinformace nepřímo označovat jakékoli nepohodlné nebo neověřitelné informace.
https://www.sosp.cz/obvineni-z-dezinformaci-jako-zaminka/


MONITORUJEME ZAHRANIČNÍ LEGISLATIVU
Guvernér amerického státu Florida Ron DeSantis podepsal zákon (Big Tech Bill) namířený proti velkým technologickým korporacím. Občanům umožňuje žalovat tyto firmy a žádat finanční náhrady až do 100 tis. usd v případě, že jsou neprávem cenzurovaní. Nová legislativa také přikazuje, aby tyto platformy uváděly, jakým způsobem rozhodují o uživatelském obsahu.
https://dennikstandard.sk/77969/cenzuru-technologickymi-gigantami-chcu-krotit-aj-na-floride-niektore-konspiracie-im-neprekazaju-vravi-guverner/


BEZ VAŠÍ PODPORY TO NEDOKÁŽEME. POMŮŽETE?
Naše práce je závislá na podpoře malých i velkých dárců. Nepobíráme žádné dotace a jsme nezávislí na státu. Budeme vám vděční za jakýkoli finanční příspěvek, který podpoří naše aktivity. Největší dárce uvedeme (jen s jejich souhlasem) na čestném místě našeho webu a pozveme na naše výroční setkání.
Číslo účtu u Fio banky: 2101930409 / 2010

Buďte zatím zdrávi, aktuální informace najdete vždy na www.sosp.cz


Marian Kechlibar, Daniel Vávra, Vlastimil Veselý

Petice: O naší svobodě slova chce rozhodovat Evropská komise, online debata s námi 29.4. od 16:30

2021-04-18 12:26:36

Vážení signatáři,

naše Společnost pro obranu svobody projevu chrání tu nejzákladnější svobodu, bez níž nelze uchovat demokracii. Přehledně se o našich aktivitách dozvíte na našem webu.
www.sosp.cz/nase-aktivity/

 

O NAŠÍ SVOBODĚ SLOVA CHCE ROZHODOVAT EVROPSKÁ KOMISE. NAPIŠME JÍ DO ÚTERNÍ PŮLNOCI!
V pátek jsme poprvé informovali o iniciativě Evropské komise (EK), která má "rozšířit unijní seznam trestných činů tak, aby zahrnoval nenávistné verbální projevy" a ještě více tak omezit svobodu projevu v EU s tím, že "se jedná o zvlášť závažné trestné činy, které se mohou šířit přes hranice". Rozsah svobody slova by po přijetí nové legislativy stanovovaly unijní orgány a členské země by musely všechny projevy označené jako nenávistné potírat bez ohledu na postoj své vlády.
Přestože připomínky veřejnosti mají spíše jen symbolický význam a rozhodující bude hlasování Evropského parlamentu, vyzýváme tímto české občany a organizace, kterým na svobodě projevu záleží, aby na web EK vložili svůj názor. Lhůta pro zasílání připomínek běží od 23. února (žádné velké české médium o ní bohužel neinformovalo) a vyprší už v úterý 20.4. o půlnoci. Náš komentář najdete v článku. Děkujeme za sdílení této zprávy!


ZVEME VÁS NA ONLINE DEBATU S NÁMI 29.4. OD 16:30 HOD
Online setkání se všemi zakladateli. Představíme vám současné i plánované aktivity a odpovíme na vaše dotazy. Moderuje Gabriela Sedláčková, účast přislíbili také naši podporovatelé Stanislav Bernard a Martina Kociánová. Odkaz k připojení najdete včas na našem webu, Facebooku a Twitteru.
- Jaké jsou typické případy nových forem cenzury, které nám zasílají čeští občané?
- Jak se k problému staví jednotlivé parlamentní strany?
- Jak se lze postupujícímu omezování svobody projevu na sociálních sítích legislativně bránit?
Odkaz na sestřih z našeho aprílového povídání s novináři najdete níže. Otázky začínají v čase 37:28. Ptají se Jefim Fištejn, Petr Koubský, Ondřej Tesárek, František Kalenda, Aleš Borovan a další.
www.youtube.com/watch?v=b7H0PGmVSZc


MONITORUJEME ZAHRANIČNÍ LEGISLATIVU
Texaský senát schválil zákon zakazující globálním platformám s alespoň 100 miliony uživatelů blokovat, mazat, demonetizovat nebo jinak diskriminovat uživatele na základě jejich politických postojů. Opatření požaduje po sociálních sítích, aby „zveřejnily svá pravidla zasahování do obsahu, publikovaly zprávy o blokovaném obsahu a vytvořily odvolací proces pro každou položku odstraňovaného obsahu“.
Kromě senátora Hughese by si měla česká média a naši zákonodárci všimnout také výroků soudce Nejvyššího soudu USA Clarence Thomase ohledně regulace Big Tech korporací. Zneužívání moci sociálních sítí zasahovat do obsahu se věnuje i publicistka Bari Weissová, která nedávno odešla z New York Times na protest proti omezování názorové svobody v redakci.
www.sosp.cz/hughes-thomas/


BEZ VAŠÍ PODPORY TO NEDOKÁŽEME. POMŮŽETE?
Naše práce je závislá na podpoře malých i velkých dárců. Nepobíráme žádné dotace a jsme nezávislí na státu. Budeme vám vděční za jakýkoli finanční příspěvek, který podpoří naše aktivity. Největší dárce uvedeme (jen s jejich souhlasem) na čestném místě našeho webu a pozveme na naše výroční setkání.
Číslo účtu u Fio banky: 2101930409 / 2010

Buďte zatím zdrávi, aktuální informace najdete vždy na www.sosp.cz


Marian Kechlibar, Daniel Vávra, Vlastimil Veselý

Petice: První výsledky sběru případů cenzury a jednání s parlamentními stranami

2021-03-28 16:58:17

Vážení signatáři,

naše Společnost pro obranu svobody projevu má za sebou první dva měsíce činnosti. Podrobněji o našich aktivitách se dozvíte na našem novém webu.
https://www.sosp.cz/nase-aktivity/  

PRVNÍ VÝSLEDKY SBĚRU PŘÍPADŮ CENZURY
Od začátku února, kdy jsme sběr zahájili, jste nám nahlásili přes stovku nových případů. Čtyři pětiny se týkají sítě Facebook, zbytek je rozdělen převážně mezi Instagram a YouTube. Přečtěte si o dvou konkrétních příkladech, které zastupují významné skupiny zaslaných případů. Vyzýváme každého, kdo se cítí cenzurou na sociálních sítích poškozen, aby pro každý jednotlivý případ vyplnil jednoduchý online formulář. Zaslané případy v pravidelných intervalech vyhodnotíme a postoupíme Parlamentu ČR, příp. využijeme k medializaci.
https://www.sosp.cz/sber-pripadu-brezen-2021/

JAK POKRAČUJÍ JEDNÁNÍ S PARLAMENTNÍMI STRANAMI
Pokračujeme v jednáních se zástupci parlamentních stran. Přečtěte si shrnutí a reakce jednotlivých stran na požadavky naší petice. V příštích dnech sestavujeme právní tým a připravujeme stanovisko k návrhu Digital Services Act Evropské komise, který by mohl nové formy cenzury na sociálních sítích ještě posílit. https://www.sosp.cz/parlamentni-strany/  

NAŠE REAKCE NA VLÁDNÍ STANOVISKO A NÁVRH TŘÍ POVINNOSTÍ PRO GLOBÁLNÍ PLATFORMY
Zatím jediným návrhem legislativního opatření proti cenzuře na sociálních sítích v ČR je poslanecký návrh novely trestního zákoníku. K sedmi námitkám vládního stanoviska jsme sepsali argumenty, které nabízíme k posouzení veřejnosti. Formulovali jsme tři povinnosti pro globální platformy, na jejichž prosazení by mohlo být relativně snadné se shodnout napříč politickým spektrem.
https://www.sosp.cz/ke-stanovisku-vlady/ 
https://www.sosp.cz/pul-roku-pote/  

8. DÍL JÁMY PEKEL DANIELA VÁVRY O VZNIKU SOSP
Novými případy cenzury na sociálních sítích a děním kolem založení SOSP se také zabývá 8. díl Jámy pekel Daniela Vávry. Podívejte se, co se na nás chystá a čemu můžeme - společně s vámi - zabránit.
https://www.youtube.com/watch?v=jNsuPIBsoAM  

MÁME PORADNÍ SBOR A PRVNÍHO FIREMNÍHO PARTNERA
Vítáme novou kolegyni Gabrielu Sedláčkovou a první členy našeho poradního sboru - Stanislava Bernarda, prof. Ivo Budila, Janu Zwyrtek Hamplovou a Martinu Kociánovou, se kterými chceme konzultovat naše další plány.
Představujeme také prvního firemního partnera, kterému děkujeme za podporu. Vedle svobody projevu potřebujeme i kontinuitu, lidskou vzájemnost a soudržnost jako základní hodnoty, na kterých stojí každá zdravá společnost. Firma Bernard nám všem posílá vzkaz, který je třeba právě v tyto dny.
https://www.youtube.com/watch?v=jMkWGc58WRI  

BEZ VAŠÍ PODPORY TO NEDOKÁŽEME. POMŮŽETE?
Naše práce je závislá na podpoře malých i velkých dárců. Nepobíráme žádné dotace a jsme nezávislí na státu. Budeme vám vděční za jakýkoli finanční příspěvek, který podpoří naše aktivity. Největší dárce uvedeme (jen s jejich souhlasem) na čestném místě našeho webu a pozveme na naše výroční setkání. 
Číslo účtu u Fio banky: 2101930409 / 2010

Buďte zatím zdrávi, aktuální informace najdete vždy na www.sosp.cz    


Daniel Vávra, Vlastimil Veselý, Marian Kechlibar

Petice: Zahajujeme sběr případů neoprávněné cenzury

2021-02-04 00:28:01

Vážení signatáři,
toto oznámení je asi nejdůležitější ze všech, které jsme vám dosud poslali.

ZALOŽILI JSME SPOLEČNOST PRO OBRANU SVOBODY PROJEVU
Nyní se můžeme svobodě slova na sociálních sítích věnovat systematicky. Máme kontaktní prostory v Praze i v Brně, navazujeme spolupráci s podobnými iniciativami v zahraničí. Více se dozvíte z našeho nového webu.
www.sosp.cz

SBĚR PŘÍPADŮ CENZURY ZAHÁJEN
Dnes jsme spustili online sběr případů neoprávněné cenzury českých občanů ze strany sociálních sítí. Chceme tím zmapovat rozsah problému doloženými případy a ukázat, jak konkrétně vypadá komunikace platforem s poškozenými uživateli služby.
Vyzýváme každého, kdo se cítí jejich cenzurou poškozen, aby pro každý jednotlivý případ vyplnil jednoduchý online formulář. Zaslané případy v pravidelných intervalech vyhodnotíme a postoupíme Parlamentu ČR, příp. využijeme k medializaci.
www.stop-cenzure.cz/sber-pripadu/

MONITORUJEME LEGISLATIVU EU
Chystáme komentář k „Digital Services Act“ navrhovaný Evropskou komisí, jehož cílem má být vytvořit unijní závazná pravidla pro „regulaci nenávistného obsahu a politické reklamy“. S poslanci napříč stranami připravujeme seminář v prostorách Parlamentu ČR a ve spolupráci s právními odborníky návrh legislativních opatření.

NAŠE PETICE POKRAČUJE
Máme 22 tisíc podpisů a dalších 5 tisíc čeká na ověření. Podporu nám vyjadřují zákonodárci 6 parlamentních stran. Budeme pokračovat minimálně do podzimních voleb a chceme, aby se svoboda slova stala důležitým volebním tématem. 

BEZ VAŠÍ PODPORY TO NEDOKÁŽEME. POMŮŽETE?
Naše práce je závislá na podpoře malých i velkých dárců. Nepobíráme žádné dotace a jsme nezávislí na státu. Budeme vám vděční za jakýkoli finanční příspěvek, který podpoří naše aktivity. Největší dárce uvedeme (jen s jejich souhlasem) na čestném místě našeho webu a pozveme je na naše výroční setkání. Číslo účtu u Fio banky: 2101930409 / 2010

Buďte zatím zdrávi, aktuální informace najdete vždy na www.stop-cenzure.cz  


Daniel Vávra, Vlastimil Veselý, Marian Kechlibar

Petice proti novým formám cenzury: Co nového v novém roce

2021-01-18 13:13:04

Vážení signatáři,

v návaznosti na události v USA, kde problém cenzury globálních platforem eskaluje do totalitních snah ovládnout veřejný prostor, se obáváme zásahu i do českých parlamentních voleb. Na čem právě pracujeme a jak nám můžete pomoci...

NAŠE PETICE
Pokračujeme ve sběru podpisů a budeme rádi za šíření informace vašim kolegům a známým. Publikovali jsme již třetí výběr nejzajímavějších komentářů, které u podpisů nacházíme. Vidíme na nich, jak vážně mnozí berete současnou situaci všeprostupující (auto)cenzury a kádrování.
https://stop-cenzure.cz/komentare-3/

SBĚR STÍŽNOSTÍ NA CENZURU SOCIÁLNÍCH SÍTÍ
V únoru plánujeme spustit online sběr stížností na cenzuru českých občanů ze strany sociálních sítí. Chceme na tom demonstrovat rozsah problému doloženými případy a ukázat, jaké absurdní důvody vedou k diskriminaci uživatelů s nepohodlnými názory. Jestliže vám byl někdy smazán příspěvek nebo zablokován profil, uchovejte si k tomu všechna data a snímky obrazovky, podobně lidé ve vašem okolí. Brzy budete moci váš případ reportovat. Každý případ vyhodnotíme a předáme Parlamentu ČR.

MONITORUJEME LEGISLATIVU EU
a chystáme komentář k Digital Services Act navrhovaný EU, jehož cílem má být vytvořit unijní závazná pravidla pro „regulaci nenávistného obsahu a politické reklamy“. Aktivně jsme se zúčastnili online konference k EDAP, o který by se naši zákonodárci měli zajímat. Více v článku "Chce Akční plán pro evropskou demokracii (EDAP) zavádět cenzuru?"
https://stop-cenzure.cz/edap/

NOVÉ ČLÁNKY NA NAŠEM WEBU
Než nám Covid situace umožní uskutečnit plánovaný seminář s poslanci, kde bychom už diskutovali první návrhy opatření, věnujeme se sběru zahraničních zkušeností ukazujících možné cesty i pro ČR. Byli jsme první, kteří u nás referovali o dění v zemích V4, kde se brání cenzuře sociálních sítí.
- O polském návrhu zákona ze 17.12., https://stop-cenzure.cz/polsky-zakon/
- O Komisi pro digitální svobody na maďarském Ministerstvu spravedlnosti, https://stop-cenzure.cz/komise-pro-digitalni-svobody/
Ve dvou dílech jsme mapovali cenzurní dění v USA i v ČR na podzim 2020, https://stop-cenzure.cz/podzim-2020-2/

ZAKLÁDÁME ORGANIZACI PRO PODPORU SVOBODY SLOVA
Na situaci v USA a diskriminaci sítě Parler je vidět, že hrozba ovlivňování politiky sociálními sítěmi je velmi vážná a proto si myslíme, že naše petice a snaha přesvědčit zákonodárce o potřebě bránit svobodu slova jsou ještě urgentnější než dřív. V nejbližších dnech oznámíme vznik organizace, s níž se budeme tématu systematicky věnovat. Někteří nám píšete s nabídkou finanční podpory. Vydržte prosím do konce ledna, jakýkoli příspěvek bude pro nás cenný. 

Buďte zatím zdrávi, aktuální informace najdete vždy na www.stop-cenzure.cz


Daniel Vávra, Vlastimil Veselý, Marian Kechlibar

Petice proti novým formám cenzury: Co nového po dvou měsících

2020-11-09 21:39:14

Vážení signatáři,  

počet podpisů na naší petici se blíží 20 tisícům (a další 4 tisíce čekají na odkliknutí potvrzovacího mailu), ale vzhledem k situaci s karanténou musíme přehodnotit plány nejbližších týdnů. Místo plánovaných setkání s poslanci, kde bychom už diskutovali první návrhy opatření, se proto věnujeme sběru zahraničních zkušeností, které by měly pomoci řešení i v ČR.

1. V Maďarsku zjišťujeme podrobnosti fungování Komise pro digitální svobody při Ministerstvu spravedlnosti, která již kontaktovala regionální ředitelství Facebooku s otázkami týkající se politické neutrality a transparentnosti odvolacího řízení.

2. V USA se snažíme získat zkušenosti se zřízením a provozem webu, kterým Bílý dům loni sbíral od veřejnosti stížnosti na mazání obsahu a neoprávněné blokace.

3. Na Slovensku hledáme partnera, který by s naší pomocí zorganizoval podobnou petiční iniciativu.

4. Monitorujeme legislativu EU, speciálně pak chystaný Digital Services Act, jehož cílem má být vytvořit unijní závazná pravidla pro „regulaci nenávistného obsahu a politické reklamy“.

5. Na našem webu jsme publikovali nové články:
- Odpovědi na nejčastější námitky k naší petici, www.stop-cenzure.cz/faq/
- Hybridní triky elfů, www.stop-cenzure.cz/hybridni-triky-elfu/
- Výběr nejzajímavějších komentářů, které jste připojili ke svým podpisům. Vidíme v nich, jak vážně mnozí berete současnou situaci všeprostupující (auto)cenzury a kádrování. Tady je první část. https://stop-cenzure.cz/komentare-1/

HLEDÁME SPOLUPRACOVNÍKY A FINANČNÍ PODPORU
Na amerických volbách je vidět, že hrozba ovlivňování politiky sociálními sítěmi je velmi vážná a proto si myslíme, že naše petice a snaha přesvědčit zákonodárce o potřebě bránit svobodu slova jsou ještě urgentnější než dřív. Připravujeme vznik neziskové organizace, která by se tématu systematicky věnovala. Už nyní hledáme spolupracovníky v Praze a Brně a také partnery, kteří by nás finančně podpořili.

Buďte zatím zdrávi, aktuální informace vždy najdete na www.stop-cenzure.cz 


Marian Kechlibar, Daniel Vávra, Vlastimil Veselý

Petice proti cenzuře sociálních sítí: Reakce kandidátů před 2. kolem na senátních voleb

2020-10-08 09:22:07

Vážení signatáři,  

před 2. kolem senátních voleb jsme se obrátili na kandidáty ve 12 volebních obvodech s dotazem, zda podpoří naše petiční požadavky usilující o zastavení nových forem cenzury sociálních sítí (a případně jak). Do této chvíle nám souhlasné odpovědi zaslali tito čtyři kandidáti. Můžete je vzít do úvahy při víkendové volbě.

Jaroslav Chalupský (BEZPP, navrhují Svobodní), Pelhřimov
Svoboda slova je naprostým základem demokracie. Pokud se lidi nebudou moci otevřené bavit a politické názory budou blokování místo toho, aby probíhala otevřená diskuze, pak je to pro demokratickou soutěž problém. Bohužel i já vnímám tlaky některých politiků na provozovatele sociálních síti a jiných internetových stránek, aby kontrolovali a mazali určitý obsah. Cenzura je přitom klasickým prvkem totality, a my k ní nesmíme dospět. Proto budu vždy hájit svobodu slova, aby trestány byly jen návody k trestným činům. Za prosté vyjádření názoru nesmí být nikdo trestán, ani vylučován z veřejného života či vyhazován z práce. Velmi oceňuji vaši aktivitu a připomínání Voltairova citátu, se kterým se naprosto shoduji.

Jan Grois (ČSSD, navrhuje SOM), Znojmo
Určitě souhlasím s podpisem

Daniel Kůs (Piráti), Plzeň
Ano, podpořil bych tyto požadavky a petici jsem podepsal.
Podpis zatím nenalezen.

Miroslava Němcová (ODS), Praha 1
Pod petici se podepíšu, ráda bych se zároveň odvolala na pozici ODS, která je uvedena přímo na stránkách petice... Závěrem bych ráda dodala, že svoboda slova na internetu nezbavuje nikoho odpovědnosti za to, co píše. Musíme si rovněž přiznat, že boj s fake news je složitý v tom, že falešné zprávy často přicházejí ze zemí, kam nedosáhne naše právo (Rusko, Čína), což činí tento boj nerovným. Proto je potřeba vést diskusi o odpovědnosti na sítích a boji proti hybridním hrozbám vážně.

Petici za první měsíc podepsalo již 13 tisíc lidí včetně 50 osobností veřejného života včetně poslanců šesti stran. Budeme rádi, když nám pomůžete získat více podpisů, aby náš hlas zněl silněji. Informujte prosím své blízké, kterým záleží na svobodě slova.

Aktuální informace vždy najdete na www.stop-cenzure.cz 


Marian Kechlibar, Daniel Vávra, Vlastimil VeselýSdílet tuto petici

Pomozte této petici získat víc podpisů.

Jak petici propagovat?

  • Sdílejte petici na své facebookové zdi a ve skupinách souvisejících s tématem vaší petice.
  • Spojte se s přáteli
    1. Napište zprávu s vysvětlením, proč jste tuto petici podepsali. Lidé ji totiž podepíší spíše, když budou chápat, o jak důležité téma se jedná.
    2. Zkopírujte adresu webových stránek této petice a vložte si ji do vlastní zprávy.
    3. Pošlete zprávu přes e-mail, SMS, Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram a LinkedIn.