Za zachování Čajovny u Sýkorova mostu

PETICE

Za zachování Čajovny U Sýkorova mostu

dle čl. 18 Listiny základních práv a svobod a zákona č. 85/1990 Sb., o právu petičním

Adresáti

Knihovna města Ostravy
Zastupitelstvo a rada města Ostravy
Magistrát města Ostravy
Úřad městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz

Znění petice

My, níže podepsaní občané, žádáme prostřednictvím této petice, aby současný prostor Čajovny U Sýkorova mostu (dále „Čajovna“) byl i nadále poskytnut a pronajímán současnému provozovateli po dobu rekonstrukce a nadále i po ní ve stejném prostoru. Žádáme, aby Knihovna města Ostravy (dále jen „Knihovna“) využila přednostně jiných možností a prostor pro své potřeby během doby rekonstrukce knihovny. Pokud to není možné, pak žádáme, aby Knihovna prodloužila výpovědní dobu současnému provozovateli Čajovny alespoň o další 3 měsíce, do doby, než bude prostor nutně potřebovat. Zároveň prosíme Magistrát města Ostravy a radu města Ostravy o výpomoc majiteli s hledáním nových prostor.

A to z níže uvedených důvodů:

  1. Tradice: Čajovna funguje v daném prostoru již dlouhých 26 let, s výjimkou přestávky v letech 2004-2006 z důvodu rekonstrukce. Je to jeden z nejdéle fungujících podniků v okolí.
  2. Originalita: Přestože v Ostravě existuje několik čajoven, Čajovna U Sýkorova mostu je jediná 100 % nekuřácká čajovna ve městě. Druhá nejbližší nekuřácká čajovna se nachází až v Brně. Můžete zde sehnat prvotřídní čaje z celého světa, které jinde nenajdete a podnik je úplně bez alkoholu.
  3. Dostupnost a otevřenost pro všechny: Čajovna je bezbariérová a cenově přívětivá, což z ní činí ideální místo pro setkávání různých komunit, včetně osob s hendikepem nebo zrakovým postižením. Je také populárním místem pro mladé lidi, kteří zde tráví svůj čas místo v obchodních centrech či se nevěnují alkoholovým aktivitám venku.
  4. Čas: Hledání nových prostor v rámci Ostravy, které budou splňovat dispoziční náležitosti a hygienické standardy a kde se vyřídí všechny potřebné druhy povolení, trvá mnohem déle než 3 měsíce. Výpověď posledním dnem v měsíci a v nejkratším možném termínu je sice právně v pořádku, protože je v souladu se smlouvou, ale pro Čajovnu jde o šibeniční termín, který může znamenat její celkovou likvidaci. Paní ředitelka Knihovny již v prosinci věděla, že dá Čajovně výpověď, a mohla tak dát vědět majiteli Čajovny s předstihem o dva měsíce navíc, což by situaci velmi pomohlo. Na stejný problém myslí i občanský zákoník § 2312, kde se mluví o šestiměsíční výpovědní době jako běžné praxi a tímto ustanovením udává běžnou minimální normu pro výpověď z nájmu. V případě Čajovny je tak výpovědní doba pouze poloviční oproti běžné výpovědní době.

Za petiční výbor:

Zmocněnkyně: Barbora Bězděková, Antošovická 217, 710 00 Slezská Ostrava
Zmocněnkyně: Tereza Smetanová, Letecká 11, 700 30 Ostrava-Hrabůvka
Člen: Roman Svačina, Zeyerova 2, Moravská Ostrava, Ostrava, 70200
Členka: Jindra Roubalová, Strmá 479/12, Kozmice 74711

Zastupovat petiční výbor při jednání se státními orgány je oprávněn: zmocněnci petičního výboru nebo osoba jími písemně pověřená.


Tereza Smetanová    Kontaktujte autora petice

Podepsat tuto petici

Svým podpisem akceptuji, že Tereza Smetanová bude moci vidět všechny informace, které v tomto formuláři uvedu.

Vaši e-mailovou adresu nebudeme veřejně zobrazovat online.

Vaši e-mailovou adresu nebudeme veřejně zobrazovat online.


Souhlasím se zpracováním informací, které jsem poskytl/a v tomto formuláři, a to pro následující účely:
Placená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Zjistit více...