Za důvěryhodného zástupce ombudsmanky!

Vážené poslankyně, vážení poslanci,

ve středu 13. 3. budete vybírat zástupce ombudsmanky. Kandidáti jsou čtyři: právnička a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová, děkanka právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Markéta Selucká, současný zástupce ombudsmanky, osmdesátiletý Stanislav Křeček a exposlanec za ČSSD Zdeněk Koudelka.

Účelem instituce ombudsmana je napravovat případné nedostatky v jednání či nečinnosti úřadů ve vztahu k občanům, a tak přispívat k ochraně základních občanských práv a svobod. Tuto veřejnou službu by měly vykonávat nezávislé osobnosti s vysokým morálním kreditem – takový charakter této instituci vtiskl první ombudsman Otakar Motejl.

Znepokojuje nás proto, že je v současné mediální diskusi za favorita považován nechvalně známý právník Zdeněk Koudelka, spoluautor Klausovy amnestie, která prominula 111 tisíc trestů a zastavila trestní stíhání tunelářských kauz z 90. let. Spravedlnosti tak uniklo mnoho velkých ryb, mj. manažeři Union banky, Moravia Banky či H-Systemu. Koudelku se údajně chystají zvolit poslanci SPD, KSČM, ODS a ANO.

Zvolení člověka, který se podílel na vážném narušení důvěry občanů ve spravedlnost a právní stát, do instituce, která by měla důvěru občanů ve spravedlnost naopak posilovat, by bylo nepatřičným výsměchem občanům a mohlo by činnost této důležité instituce vážně poškodit.

Víme, že mnozí z Vás (včetně současného premiéra Babiše) Klausovu amnestii v minulosti hlasitě kritizovali. Žádáme Vás proto, abyste ukázali, že svou kritiku zákulisního kmotrovství v politice myslíte vážně a abyste zástupcem ombudsmanky zvolili osobnost, která prestiž této instituce pokud možno zvýší, nikoli poškodí a znevěrohodní.


Milion chvilek pro demokracii    Kontaktujte autora petice

Podepsat tuto petici

Svým podpisem uděluji Milion chvilek pro demokracii svůj souhlas s předáním informací, které uvádím v tomto formuláři, těm, kdo mají v této záležitosti moc.


NEBO

Obdržíte e-mail s odkazem na potvrzení podpisu. Abyste si byli jisti, že budete e-maily dostávat, přidejte si prosím info@petice.com do vašich kontaktů nebo seznamu bezpečných odesilatelů.

Vezměte prosím na vědomí, že svůj podpis nemůžete potvrdit odpovědí na tuto zprávu.
Placená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Zjistit více...

Script executed with success this is not html: Array ( [type] => 2 [message] => Trying to access array offset on value of type null [file] => /home/petitions/public_html/sign_petition.php [line] => 31 )