Proti Transformaci příležitostné osobní dopravy na taxislužbu

Nechceme být obětmi zákona, kterým chce vláda a magistrát vyřešit problémy s nepoctivými taxikáři.

 

Na základě zákona o transformaci vnitrostátní příležitostné osobní silniční dopravy na taxislužbu, podepsaným senátem 21.3.2013, vydalo MD ke stejnému datu doporučení v souvislosti s novelou zákona o silniční dopravě v oblasti taxislužby.

Podle tohoto doporučení MD jsme povinni během jednoho měsíce úplně změnit systém, na kterém je naše živnost založená a jako řidiči i živnostníci příležitostné osobní silniční dopravy provozované vozidly určenými k přepravě nejvýše 9 osob včetně řidiče, se od 1. 5. 2013 stáváme automaticky řidičem taxislužby.

V tomto zákoně je sice rozděleno provozování vozidla taxi s taxametrem včetně transparentu a vozidla bez taxametru a bez označení provozující přepravu na základě smlouvy. Ale striktní a nesmyslné podmínky, které bychom měli dodržet, jsou pro normální chod živnosti, která dosud fungovala pod názvem smluvní příležitostná doprava osob, takřka likvidační.

Všechny poctivé smluvní dopravce, soukromé řidiče sanitních vozů a limuzin servisy, velice pobuřuje samotná skutečnost, že budou v rámci novely spjati s taxislužbou, která má obzvláště v rámci Prahy opravdu špatnou pověst.

Nikdo z nás jsme jako taxi nikdy nechtěli podnikat a ani jsme se za taxi nikdy nevydávali. Je mezi námi spousty jedinců i větších společností, které již více než 20 let provozují tuto činnost a budují si poctivě své jméno na trhu. Hlavním motem vždy bylo lepší a kvalitnější servis, odlišující se od klasické taxislužby především vozovým parkem a úrovní řidičů samotných. Naše služby jsou poskytovány pro firemní klientelu, která právě s taxi službou často nebývá spokojená a ráda si za lepší servis připlatí. Dále pro VIP klienty, 5ti hvězdičkové hotely, ambasády,  ale rovněž pro naše i zahraniční politiky a jejich návštěvy během vládních akcí.  Jednoduše poskytujeme servis na mnohem vyšší úrovni než taxislužba. Samozřejmostí je, že naši klienti vždy vědí cenu dopředu a vždy jsou předem dány objednávky s potvrzením ceny.

Proč máme pykat za to, že MD, Magistrát a ostatní zmocněné orgány, nedokázaly za téměř 25 let zlikvidovat nepoctivé taxikáře, kteří dělají ostudu nejen městu Praha, ale i samotné České republice.  Nerozumíme proto tomu proč nás v zemi svobodného podnikání nutí zákonodárci do této změny. Je to podobné jako udělat z pekaře řezníka.

 

Výčet a body omezení, které dle novely musíme nově  od 1.5.2013 dodržovat.

1)      Dodržovat maximální cenu 28 korun za kilometr bez rozdílu vozu, to znamená i luxusní limuzínou v ceně od  1,5 - 4 milionů korun.                          (Zdroj MF Dnes z 11.4.2013)

2)      Naše služba je především o flexibilitě. V praxi není možné, aby při požadavku klienta neplánovaně kamkoli vyjet, byla s tímto klientem na každou takovou jízdu vytvořena zvláštní objednávka či dokonce smlouva.

3)      Další nemyslitelnou věcí je uvádění počtu a jmen konkrétních klientů ve voze do smlouvy nebo objednávky. Našimi VIP klienty jsou právě ti, kteří si přejí být často v anonymitě a vždy platí za specifický vůz předem danou cenu bez ohledu na jeho obsazenost. Samotná smlouva, tak aby splňovala veškeré náležitosti obchodního zákonu, je na jednotlivé jízdy nereálná.

4)      Při spoustě akcí je často potřeba vozů, které jsme si dosud běžně mohli zapůjčit. I v tomto je nový zákon nejasný a omezující, protože znemožňuje provozovat vozy, které nejsou registrovány jako taxi. Podobná situace nastane i v případě použití náhradního vozu v čase oprav, běžného servisu nebo nehody.

5)      Dalším omezením je najímání řidičů na větší akce. Dosud bylo běžné, že nejen dopravci, ale i třeba dealeři vozů si najímali řidiče brigádně z řad studentů a stálých zaměstnanců z jiných sfér. Na jednotlivé akce je s nimi sepsána dohoda o provedení práce a nic více nebylo třeba.  Podle novely MD a nařízení Magistrátu, i tito externí řidiči musí být držiteli taxikářského průkazu a musí rovněž složit zkoušky z místopisu a z taxametru. Dále také vozy poskytující tento servis musí být registrovány jako vozy taxi.

6)      Pro naše VIP klienty rovněž provozujeme správu jejich vlastního vozového parku, někteří z řidičů přímo pracují výhradně a dlouhodobě pouze pro jediného klienta jako řidiči osobní a jezdí jen s vozy klienta.  I tento řidič musí splňovat v rámci Prahy všechny podmínky jako řidič taxi a musí absolvovat zkoušky z místopisu a z taxametru.

 

Nevidíme jediný rozumný důvod, proč bychom měli dělat zkoušky z místopisu a z taxametru, který jako řidiči bez označení a bez taxametru nebudeme ve voze mít.  Tuto podmínku musí splňovat jen řidiči a živnostníci provozující svou živnost v rámci hlavního města Prahy. V praxi by to vypadalo tak, že pokud řidič provozující živnost mimo hlavní město vjede s klientem do Prahy, poruší tím zákon.

Vyjádření Magistrátu: I když ve vozidlech nebudete používat taxametr, musí řidiči složit zkoušku, jejíž součástí je obsluha taxametru. Magistrát využil zmocnění uvedené v 21b novely (vydáním obecně závazné vyhlášky), a zde je obsluha taxametru povinná.

Dalším obrovským paradoxem novely je, že Živnostenské úřady, ani samotný Magistrát v Praze, nedokázaly ještě do 10.4. 2013 sdělovat dopravcům, kterých se změny týkají, základní informace. Do 25.4.2013 nikdo nevěděl co vlastně samotný zákon obsahuje a co způsobí v praxi. Prezident Zeman podepsal novelu 9.4.2013 a zákon má platit již od 1.5.2013 což není ani jeden měsíc. Zbývá tedy jen několik dní kdy má novela vstoupit v platnost a ještě neexistuje žádná prováděcí vyhláška.

Domníváme se, že touto novelou zákona se mělo zamezit tzv. taxikářům např. z Hlavního nádraží, Václavského či Staroměstského náměstí v okrádání klientů. Bohužel nevěříme tomu, že se tímto podobným existencím zamezí.  Zloděj zůstane vždy zlodějem. A jak známo, pověst taxikářů v Praze je obecně velmi špatná, a do této „chásky“ se opravdu transformovat nechceme.

MD se s novelou odvolává na zákon se stejným názvem v EU, ale v žádné zemi EU ani v jiných zemích, tyto omezení znemožňující plný servis klientům neexistují a osobní doprava není jen taxislužbou.

 

Za všechny poctivé  dopravce

Michal Popluhár  Limousine cz

 


Michal Popluhár    Kontaktujte autora petice