Petice za vypsání architektonické soutěže na revitalizaci náměstí

Vážení zastupitelé města,

my, níže podepsaní občané, prostřednictvím této petice žádáme, aby zastupitelstvo města rozhodlo o vyhlášení architektonické soutěže na revitalizaci náměstí ČSA Město Albrechtice.

Tato petice má za cíl vzbudit pozornost vedení města i jeho občanů k tomuto dlouho zanedbávanému, ale přitom nejcennějšímu, prostoru v centru našeho města. Nelíbí se nám, že vedení města nechalo zpracovat studii rekonstrukce náměstí pouze v jediné variantě, která výrazně omezuje plochy zeleně na náměstí a dopravní dostupnost k obchodům.

 

Petiční výbor ve složení:
Zdeňka Hudeczová, nám. ČSA 24/16, 793 95 Město Albrechtice
Ing. Jaroslava Veselá, Ph.D., Dvořákova 187/5, Město Albrechtice
Petr Homola, Sv. Ducha 2, 794 01 Krnov

Zastupovat petiční výbor při jednání se státními orgány je oprávněn kterýkoliv člen petičního výboru.

Zahájení petice: 12. září 2022 v Městě Albrechticích

Diskuse a komentáře k petici probíhají na stránce: https://www.facebook.com/LewisieZP  

Seznam petičních a podpisových míst:
1) Lewisie Zdravotnické potřeby (Hudeczová Zdeňka), nám. ČSA 24/16, Město Albrechtice, 793 95
2) Krámek s nápoji (Homola Petr), nám. ČSA 23/18, Město Albrechtice, 793 95
3) Zlatnictví (Zelinková Alice), nám. ČSA 22/20, Město Albrechtice, 793 95
4) BARVY – LAKY (Kravcová Dagmar), nám. ČSA 8/19, Město Albrechtice, 793 95
5) PIZZA PŘES ULICI“, nám. ČSA 6/15, Město Albrechtice, 793 95
6) TOP Drogerie (Hana Kozelská), nám. ČSA 4/5, Město Albrechtice, 793 95
7) Kavárna Residence, Osvobození 84/3, Město Albrechtice, 793 95  
8) Erdrich Umformtechnik s.r.o. (Skýva Marek), Červený dvůr 1130/39, Krnov, 794 01 

_______________________________________________________

Doprovodný text k petici:

Občané Města Albrechtic mají mít možnost se demokraticky vyjádřit k plánovaným změnám, které mohou ovlivnit vzhled a funkčnost centra města na další desetiletí.

Takže proč vznikla tato petice a čeho vlastně chceme dosáhnout?

Byl jednou Olbersdorf. Náměstí průjezdné, přístupné všem. Koně pomáhaly v zásobování prodejen. Po levé straně od kostela bylo chladněji a místní věděli, že tam je nejlépe prodejnám s masem, uzeninami a dalšími potravinami. Pravá strana je více zalitá sluncem a ta patřila prodejnám s obuví, textilem a dalším zbožím, které nepodléhalo rychlé zkáze.

olbersdorf.jpg

Z Olbersdorfu se staly Albrechtice - Město Albrechtice. Náměstí dostávalo jinou podobu, i prodejny se obměnily. Nejezdí zde koně, ale přibyla velká spousta aut. Kolik rodin, tolik aut a někde i více. Musíme se situaci přizpůsobit.

Letos vedení města Město Albrechtice navrhlo dát našemu náměstí novou podobu, která zde nebude pouze na rok a ani na dva.

Naše starostka Jana Murová nechala vypracovat pouze jedinou architektonickou studii za 340 000 Kč na vydláždění celého náměstí bez květin, trávy, přírody, jen pár stromů, jejichž kořeny budou pod vrstvou "betonu - kamene?" a bez jakéhokoli parkování aut. Bude zde pouze pěší zóna, kde na zvláštní povolení (rozuměj podnikateli - objednej a zaplať si vjezd) může přijet zásobování prodejen. Uzavřením náměstí se uzavřou prodejny. Ale!! Budeme mít vydlážděné náměstí, v létě rozpálené a v zimě ke klouzání. Co je zarážející? Při tak velkém projektu se nikdo z vedení nepřišel zeptat na potřeby živnostníků, pro které je daná situace velkým otazníkem ❓v budoucnosti jejich živobytí.

Olbersdorf - já sama za sebe si myslím, že tehdy si lidé vycházeli více vstříc, měli zájem, aby si mohli potřebné věci u místních koupit a neházeli svým spoluobčanům, kteří je volili, klacky pod nohy. Pokud vedení města nevyužívá místních služeb soukromníků, tak to neznamená, že ostatní také ne. Je spousta starších a nemohoucích, kteří jsou vděčni, když je někdo z rodiny přiveze na místo, kam právě potřebují. Ať je to lékárna, doktor, pošta, úřad nebo si něco nakoupit. Návrh vedení je, že se auta (parkující momentálně na náměstí) rozmístí na parkoviště za kostelem a za hotel. Již nyní víme, že tento prostor je nedostačující. Zatímco zde se prosazuje jen úřad, pošta, kavárna a spousta betonu. Lidé pár set let tímto centrem projížděli a nakupovali (podle dobových obrázků) a nyní se prostě všechno uzavře.

Takže renovace nebo revitalizace? Ano.

Ale uzavření centra? Určitě ne.

Betonové plochy místo zeleně? Určitě ne.

Kdo si to tak přeje?

Text najdete na adrese: https://www.facebook.com/LewisieZP/posts/pfbid0HuW3zZaGFxydFo8xgbpXVMrZigvxsdoXe4Azih9TToVSBmP5F7ZcC3gks2GG5XxKl

Autor textu: Zdeňka Hudeczová Prodejna Lewisie Zdravotnické potřeby v Městě Albrechticích  

"Unikátnost městských center vyplývá z jejich specifické polyfunkčnosti (snoubí se zde funkce obytná, pracovní, vzdělávací, volnočasová, nákupní atd.), přičemž klíčový element představuje a v novodobé historii vždy představoval maloobchod." www.urbact.eu    

Zdroje:

Urbanisticko-architektonická studie náměstí ČSA STUDIE NÁMĚSTÍ.zip Velikost: 63,97 MB https://www.mesto-albrechtice.cz/urad/aktuality/urbanisticko-architektonicka-studie-namesti-csa-2073cs.html

REVITALIZACE NÁMĚSTÍ ČSA https://www.mesto-albrechtice.cz/urad/projekty/realizovane-projekty/revitalizace-namesti-csa/

Diskuse na Facebooku https://www.facebook.com/nezavislipromesto/  https://www.facebook.com/LewisieZP/ 


Zdeňka Hudeczová    Kontaktujte autora petice

Podepsat tuto petici

Svým podpisem uděluji Zdeňka Hudeczová svůj souhlas s předáním informací, které uvádím v tomto formuláři, těm, kdo mají v této záležitosti moc.


NEBO

Obdržíte e-mail s odkazem na potvrzení podpisu. Abyste si byli jisti, že budete e-maily dostávat, přidejte si prosím info@petice.com do vašich kontaktů nebo seznamu bezpečných odesilatelů.

Vezměte prosím na vědomí, že svůj podpis nemůžete potvrdit odpovědí na tuto zprávu.
Placená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Zjistit více...