Petice za přepracování návrhu na rekonstrukci Hlavního nádraží v Praze

Adresáti:

  • Ministerstvo kultury ČR, Maltézské náměstí 1, 118 00 Praha 1
  • Zastupitelstvo hlavního města Prahy, Magistrát hlavního města Prahy, Mariánské nám. 2/2, Praha 1, 110 01
  • Správa železnic, státní organizace, Dlážděná 1003/7, 110 00 Praha 1
  • Ministerstvo dopravy ČR, nábřeží Ludvíka Svobody 1222/12, 110 15 Praha 1

My, níže podepsaní, vyzýváme k zachování nové odbavovací haly Hlavního nádraží v Praze z roku 1977. Hodnotná stavba má být podle nového architektonického návrhu od Henning Larsen Architects razantně přestavěna a z části zdemolována. Má zde vyrůst dřevěná konstrukce o 13,8 metrů vyšší než původní budova, která by fungovala jako otevřený prostor.

Návrh ale nezapadá do pražského kontextu, jeho prvky odpovídají především architektuře jižních států nebo blízkého východu. Nebere se ohled na české klima a kvůli absenci fasády je otevřena povětrnostním vlivům. Proto se pro cestující čas, který stráví čekáním na nádraží, opravdu nezlepší a nezpohodlní, naopak. Samotný návrh si zakládá na zvětšení prostor pro cestující, těmito kroky ho ale výrazně zmenšuje. Otázkou jsou také náklady na údržbu volně otevřené haly se skleněnými stropními průhledy.

Zvýšenou konstrukcí haly se skryje secesní Fantova budova, které dává stávající hala maximálně vyniknout, avšak sama nabízí cenné prvky. Budovu navrhli uznávání architekti Jan Bočan, Josef Danda, Alena Šrámková, Jan Šrámek, Julie Trnková a Zdeněk Rothbauer. Snoubí prvky high tech architektury s brutalismem a nastupující postmodernou a i v této době působí futuristicky. 

Vítáme zavedení tramvajové trati před nádraží. Ta usnadní přístup k němu a zkrátí se i doba chůze, která jak asi každý Pražák (i nepražák) ví, je velmi dlouhá. V nočních hodinách i často nepříjemná. To souvisí i s renovací Vrchlického sadů, které si to určitě zaslouží.

Případnou demolicí nové odbavovací haly ale Praha přichází o další příklad jedinečné architektury 70. a 80. let, které navíc náleží status kulturní památky. Je možné ji zachovat a doplnit, a to včetně cenné nerezové fasády. Dřevěná konstrukce v návrhu by mohla vyrůst kdekoliv jinde na světě, nepodtrhuje originalitu místa. Praha si zaslouží vstupní bránu, která dotváří její architektonické dědictví, ne takovou, která ho popírá.

Žádáme výše zmíněné orgány, aby přehodnotily vítězný návrh rekonstrukce haly Hlavního nádraží v Praze a udělaly vše proto, aby se Nová odbavovací hala zachovala s celou konstrukcí a citlivě zrenovovala.


 English version:

To: Ministry of Culture Czech republic, Maltézské náměstí 1, 118 00 Praha 1

Prague City Hall, Prague City Counsil, Mariánské nám. 2/2, Praha 1, 110 01

Správa železnic, Dlážděná 1003/7, 110 00 Praha 1

Ministry of Transport, nábřeží Ludvíka Svobody 1222/12, 110 15 Praha 1

We, signed below, are challenging the mentioned above to preserve the New terminal hall at the Main train station in Prague built in 1977. This valuable building should get partly demolished and partly reconstructed as the new winning design done by Henning Larsen Architects states. The architects plan to build a wooden construction instead which should be over 13 meters taller than the current building. The construction is to be open; meaning there should be no walls to protect passengers from weather.

The new design doesn't fit in into Prague's context, its elements/features would better fit into some of the southern or Near East countries. It is not responding to the Czech climate either. Since the construction doesn't have any walls people waiting for trains, metro or trams are going to get rained on, snowed at and there won't be a place to hide away from the sun either. The design says it will give more space to passengers where in reality it will take away the already existing space. Another issue we see with this new design is its maintenance.

As previously mentioned the construction is planned to be over 13 meters taller than the current building which would mean it would partly hide and overshadow the Art Nouveau Fantova building. The New terminal hall at the Main train station in Prague was designed by well known architects Jan Bočan, Josef Danda, Alena Šrámková, Jan Šrámek, Julie Trnková and Zdeněk Rothbauer. It is a brutalist building with elements of high tech architecture as well as postmodern architecture and it looks futuristic to this day.

We are happy with the trams having a tram stop right by the entrance to the Main train station as now the tram stop is quite far away and the walk is not pleasant, especially during night. This is also connected to the, much needed, reconstruction of the Vrchlický park.

With the possible demolition of the New terminal hall Prague would loose yet another unique piece of 70s architecture, that is listed as a cultural heritage (so should be protected from getting demolished). The wooden construction could be build anywhere around the world, it doesn't reflect anything Prague already is or has. Prague deserves to have "an entrance gate" which would support its architectural heritage and not the other way around.

We request the above mentioned authorities to reconsider the winning design of reconstruction of the Main train station in Prague and do everything in their power to preserve the New terminal hall and make sure to handle its renovation with delicacy.

IMG_6986.jpg

 

 

 Petiční výbor:

Amálie Becková, Na Parkáně 1493, 266 01 Beroun

Adéla Beck, Na Parkáně 1493, 266 01, Beroun

Aneta Galiová, Lidická 247, 252 68 Středokluky 

Tomáš Hásl, Drahobejlova 1413/41, 190 00 Praha 9 

 

Petiční výbor při jakémkoliv jednání zastupuje Amálie Becková.


Amálie Becková (amaliebeckova@seznam.cz)    Kontaktujte autora petice

Podepsat tuto petici

Svým podpisem uděluji Amálie Becková (amaliebeckova@seznam.cz) svůj souhlas s předáním informací, které uvádím v tomto formuláři, těm, kdo mají v této záležitosti moc.

Vaši e-mailovou adresu nebudeme veřejně zobrazovat online.

Vaši e-mailovou adresu nebudeme veřejně zobrazovat online.







Placená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Zjistit více...