Otevření hranic bez následné karantény

dle čl. 18 Listiny základních práv a svobod
a zákona č. 85/1990 Sb. o právu petičním

Za otevření hranic České republiky v květnu 2020.

My, níže podepsaní občané České republiky, prostřednictvím této petice žádáme pana ministra vnitra Jana Hamáčka a ostatní kompetentní osoby o znovu otevření vnějších hranic České republiky bez nutnosti následného pobytu ve 14 denní karanténě při vycestování delším než 24 hodin a i pro jiné důvody než nutné záležitosti jako jsou návštěva lékaře nebo péče o rodinu. Toto otevření hranic požadujeme minimálně pro účely návštěvy dalších států Evropské Unie, které dle dostupných statistik nevykazují horší situaci z hlediska pandemie COVID-19 než sama Česká republika.

Jak jistě víte, neexistuje žádná evidence o zvýšeném riziku nákazy virem COVID-19 při překročení státní hranice. Z hlediska možnosti šírení virové nákazy není rozdíl mezi cestou v rámci českých měst nebo měst evropských. Když uvážíme modelovou situaci občana města Praha, který bude cestovat za A do Brna, za B do Vídně nebo za C na nákup do hypermarketu v Praze, vystavuje se vždy stejnému riziku nákazy, které není schopný nijak ovlivnit.

Další důvod, který podporuje naší žádost, jsou výjimky umožňující vycestování do zahraničí v odůvodněných případech na dobru kratší než 24 hodin bez důvodu následné 14 denní karantény, jakožto i práci tzv. "pendlerů", kteří pracují v záchranných sborech, zdravotnictví, oborech kritické infrastruktury a dalších. Toto rozdělování je diskriminující pro další pendlery, kteří nepracují v daných oborech, ale z hlediska možnosti nákazy se vystavují stejnému riziku. Neexistují totiž žádné důkazy, které by prokazovaly zvýženou možnost nákazy "pendlera" pracujícího například jako účetní v Německé firmě oproti hasiči nebo zdravotní sestře pracující ve stejném městě v Německu.

Poslední důvod je i z hlediska rekreace, kde neexistuje jediný důvod, proč by dovolená v přímořské destinaci v rámci EU měla být rizikovější oproti dovolené na Máchově jezeře v rámci České republiky, když do obou destinací můžeme cestovat soukromým automobilem prakticky bez kontaktu s cizími lidmi. V obou případech se totiž vystavujeme zvýšené možnosti kontaktu s dalšími lidmi v cílové destinaci a z hlediska rizikovosti přenosu virového onemocnění COVID-19 nehraje roli, zda se potkáme s českoku obsluhou stánku s občerstvením na břehu jezera, nebo s chorvatským prodejcem zmrzliny na promenádě.

Z výše uvedených důvodů žádáme o znovu uvolnění pohybu přes hranice minimálně v rámci dalších států Evropské Unie.


Antonín Vostrý    Kontaktujte autora petice

Podepsat tuto petici

Svým podpisem uděluji Antonín Vostrý svůj souhlas s předáním informací, které uvádím v tomto formuláři, těm, kdo mají v této záležitosti moc.


NEBO

Obdržíte e-mail s odkazem na potvrzení podpisu. Abyste si byli jisti, že budete e-maily dostávat, přidejte si prosím info@petice.com do vašich kontaktů nebo seznamu bezpečných odesilatelů.

Vezměte prosím na vědomí, že svůj podpis nemůžete potvrdit odpovědí na tuto zprávu.
Placená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Zjistit více...

Script executed with success this is not html: Array ( [type] => 2 [message] => Trying to access array offset on value of type null [file] => /home/petitions/public_html/sign_petition.php [line] => 31 )