Petice za záchranu provozu Trúby a hradu Štramberka v roce 2014

Quoted post


Nepřihlášený uživatel

#20

2014-04-09 09:41


K PETICI RYTÍŘŮ HRADU ŠTRAMBERK
Pan Harabiš jako správce areálu Štramberského hradu několik let žádá Město Štramberk, abychom opravili Jaroňkovu útulnu, která je v havarijním stavu. Letos koncem února se nám podařilo na památky ve Štramberku získat 1 525 tis. Kč. Odborná komise navrhla orgánům města, aby se nejvíce těchto státních prostředků investovalo do Obnovy Jaroňkovy útulny. Podle zákona o veřejných zakázkách Město vyhlásilo výzvu stavebním firmám a máme tak vítěznou firmu, která bude akci realizovat. tento postup posvětilo Zastupitelstvo měst na veřejném jednání 26.3.2014.
Již 3.3.2014 jsem měl jednání s Tomášem Harabišem za přítomnosti paní Anny Raškové, kde jsem mu záměry města sdělil. Přál si, aby se akce neprováděla v hlavních měsících turistické sezóny, tj. červenci a srpnu. Dne 3.4. 2014 jsme s panem místostarostou měli 1. oficiální jednání s p. Harabišem a zde mu představili podrobnosti. Ujistili jsme ho, že záměrem města není uzavřít věž Trúbu, ale že částečné omezení se může týkat Jaroňkovy útulny, pokud se se stavební firmou nedohodneme na harmonogramu, který by Městu i Valašskému království co nejvíce vyhovoval. Do pondělí 7.4.2014 měl pan Harabiš zaslat Městu kalendář svých akcí, které by mohly být omezením provozu Jaroňkovy útulny redukovány. tento seznam jsme do této chvíle neobdrželi. Oficiální jednání s firmou, památkáři a provozovatelem Harabišem proběhne tento čtvrtek 10.4.2014, kde bude dojednán harmonogram postupu prací a samozřejmě přihlédnuto k potřebám nájemce hradu. Jakékoliv předčasné soudy a petice před tímto datem jsou předčasné, irelevantní a mohou ve veřejnosti vyvolat zbytečnou obavu o uzavírce hradu na delší dobu. Za sebe říkám, že do tohoto jednání jdu s tím, aby věž Trúby nebyla v letošním roce uzavřena vůbec. Pokud se firma zaváže, že Obnovu Jaroňkovy provede mimo sezónu, nechám toto smluvně ošetřit. Znovu opakuji, že částečné omezení se má týkat pouze Jaroňkovy útulny po dobu rekonstrukce, o které rozhodnuto není. Areál hradu včetně věže bude fungovat v běžném režimu.
Mrzí mě, že kamarád Tomáš namísto dodání podkladů a vyčkání výsledků jednání 10.4.2014 znervózňuje a plaší veřejnost poplašnou zprávou, která zcela jistě pravdivá není. O výsledku jednání Vás budeme informovat a doufám, že tak korektně učiní i Valašské království. V opačném případě na tom ono, město i naši podnikatelé závislí na cestovním ruchu mohou prodělat, což v žádném případě není našim záměrem. Negativní a lživé informace však mohou způsobit škody a petice, která se dobývá do otevřených dveří může způsobit více škody než užitku.
Ing. Jan Socha - starosta města Štramberka

Odpovědi


Nepřihlášený uživatel

#22 Re:

2014-04-09 12:30:51

#20: -

Chtěl bych poděkovat Honzovi, panu starostovi za jeho vyjádření a otevření tohoto tématu veřejnosti, která si informace určitě zaslouží a jen však možná trochu dříve, než několik týdnů před možným uzavřením Trúby. Pokud většinu toho co píše myslí vážně, tak bychom rádi tuto informaci také získali oficiálně a dohoda je na světě a všichni se můžeme dále těšit na povedenou hradní sezónu... Dovolil bych si jen drobné korekce k jeho vyjádření. HNED NA ZAČÁTEK BYCH CHTĚL ZDŮRAZNIT , ŽE K TAKOVÉ SITUACI BY VŮBEC NEDOŠLO, KDYBY VEDENÍ MĚSTA ŠTRAMBERK OTEVŘENĚ KOMUNIKOVALO S DOTČENÝMI SKUPINAMI A NEZASLALO DOPIS, Z KTERÉHO JEDNOZNAČNĚ VYPLÝVÁ, ŽE OD 1.5.2014 BUDE Z HORNÍHO a MOŽNÁ I Z PROSTŘEDNÍHO NÁDVOŘÍ STAVENIŠTĚ... Všichni se naprosto jistě shodneme na potřebě rekonstrukce Jaroňkovy útulny, která opravdu rekonstrukci potřebuje jako sůl. Stejně jako na její špatný technický stav, ale poukazujeme také na špatnou komunikaci města s námi, živnostníky a návštěvníky... A TADY JE HLAVNÍ PROBLÉM, NA ZÁKLADĚ KTERÉHO VZNIKLA TATO SITUACE! MĚSTO V ŘÍJNU 2013 DOTČENÝM SUBJEKTŮM NEŘEKLO, ŽE ŽÁDÁ O DOTACI A ŽE BY Z NÍ MOHLA BÝT JAROŇKOVA ÚTULNA REKONSTRUOVÁNA. MĚSTO NIKOMU NEŘEKLO, ŽE DOTACI ZÍSKALO. MĚSTO SE NEZEPTALO A S DOTČENÝMI SUBJEKTY A OSOBAMI NEJEDNALO O TOM, CO VE SKUTEČNOSTI TAKOVÁ REKONSTRUKCE BUDE ZNAMENAT PRO PROVOZ HRADU A TURISTICKÝ RUCH VE MĚSTĚ. MĚSTO SI ANI PŘESNĚ NEZJISTILO JAKÁ OMEZENÍ A ŠKODY STAVBA NÁVŠTĚVNÍKŮM A PROVOZOVATELI HRADU PŘINESE. MĚSTO TAK BUĎ NEMÁ PŘEDSTAVU O MOŽNÉM DOPADU TAKOVÉ STAVBY NEBO NEDEJ BOŽE HO TO NEZAJÍMÁ.  Z vyjádření pana starosty to však "naštěstí" v této chvíli  vypadá na první možnost. Píšu "naštěstí" do uvozovek, protože z jednání, které proběhlo 3.4. bylo naprosto zřejmé, že město nemá vůbec představu, jak taková stavba do provozu zasáhne a jaké škody napáchá. VÝŠE ZTRÁT A ŠKOD BY ZCELA JISTĚ PŘEKROČILA VÝŠI ZÍSKANÉ DOTACE 1,55 MILIONU (JEN UŠLÝ NÁJEM BY SE POHYBOVAL CCA V PRŮMĚRU 840 TISÍC KORUN S DPH ROČNĚ...) Na jednání o měsíc dříve 3.3. jsem na zmínku  o možnost opravy Jaroňkovy útulny v hlavní turistickou sezónu odpověděl, "že jen přes mojí mrtvolu" a že nejbližší reálný termín opravy připadá na září. Stále jsme však neměli žádnou informaci o tom, že by se Jaroňkova útulna měla určitě opravovat a už vůbec ne, že by stavba začala 1.5., i když v té době již město mělo vyhlášenou veřejnou soutěž a ve smlouvě s dodavatelem mělo termín 1.5. uvedený. V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ JSME SE NEDOHODLI NA ŽÁDNÉM TERMÍNU PŘEDÁNÍ KALENDÁŘE AKCÍ. JEDNÁNÍ  3.4. JIŽ PROBÍHALO V TERMÍNU PORODU MÉHO TŘETÍHO SYNA A 2 DNY PŘED MÝMI NAROZENINAMI A K OBĚMA UDÁLOSTEM MI PAN STAROSTA SRDEČNĚ POPŘÁL A SPOLU S PANEM MÍSTOSTAROSTOU MĚ INFORMOVALI O NUTNOSTI VYKLIZENÍ JAROŇKOVY ÚTULNY NEJPOZDĚJI DO 27.4... NAVZDORY TÉTO RODINNÉ SITUACI JSEM V ZÁJMU VSTŘÍCNÉHO A RYCHLÉHO ŘEŠENÍ CELÉ VĚCI SOUHLASIL POUZE S TÍM, ŽE NEJPOZDĚJI DO PÁTKU 11.4. SE K CELÉ VĚCI OFICIÁLNĚ VYJÁDŘÍM. PODOTÝKÁM, ŽE VEŠKERÉ OFICIÁLNÍ INFORMACE,  KTERÉ MÁM K 3.4. BYLY PŘEDÁNY, BYL TIŠTĚNÝ NÁVRH DODATKU KE SMLOUVĚ, V KTERÉM NÁM PO DOBU REKONSTRUKCE NEBUDE ÚČTOVÁN NÁJEM. PRVNÍ PÍSEMNOU/ELEKTRONICKOU INFORMACI, ŽE SE MÁME NEJPOZDĚJI DO 27.4. VYSTĚHOVAT, PROTOŽE NA HRADĚ BUDE STAVENIŠTĚ JSME OBDRŽELI V DOPISE 4.4.! Přesto, že z plánu rekonstrukce a dispozic areálu jednoznačně vyplývalo, že stavba omezí nejen provoz Jaroňkovy útulny, ale z technických a bezpečnostních důvodů uzavře vstup do věže Trúby a omezí i prostranství před Chatou Dr. Hrstky, pan starosta (pan místostarosta již méně...) stále tvrdil, že věž bude otevřena a že dopad do provozu bude minimální. Prověřil jsem si proto fakta přímo se stavební firmou a koordinátorem bezpečnosti a ti mi potvrdili, že opravdu NEBUDE MOŽNÉ V PRŮBĚHU STAVBY VSTUP DO HORNÍHO HRADU - TRÚBY, ZAJISTIT. Protože z předchozích jednání, z dopisu a z informací, které jsme v průběhu tohoto týdne získali bylo zřejmé, že město - investor, i přes tato fakta chce trvat na termínu 1.5.2014 a kritickou provozní situaci hradu opravdu velice mírně řečeno "zlehčuje", a většina dotčených subjektů a skupin - školní výlety, svatby, výletníci, živnostníci ještě stále nic neví, rozhodli jsme se informaci zveřejnit tak jak jsme ji obdrželi, na svých webových stránkách. Zároveň jsme připravili také jednoduchou a nekonfliktní petici, v které požadujeme pouze změnu termínu stavby na základě reálných zjištěných možností. Petice je zároveň pro všechny jakousi zpětnou vazbou o tom kolika lidem není provoz Trúby lhostejný a FB diskuse co si o způsobu a obsahu komunikace kdo myslí.  NÁS JIŽ DLOUHODOBĚ TRÁPÍ, ŽE VEDENÍ MĚSTA ŠTRAMBERKA MÍSTO STANDARDNÍ OTEVŘENÉ KOMUNIKACE S DOTČENÝMI SKUPINAMI VOLÍ POLITIKU  NEZVEŘEJŇOVÁNÍ INFORMACÍ, JEJICH PŘEKRUCOVÁNÍ NEBO  ZVEŘEJŇOVÁNÍ JEN JEJICH ČÁSTÍ. DLOUHODOBĚ PROTI TOMUTO ZPŮSOBU KOMUNIKACE VE ŠTRAMBERKU BOJUJEME A DOUFÁME, ŽE TATO DISKUZE TOMU NAPOMŮŽE. OTEVŘENÉ DVEŘE SI VĚTŠINA Z NÁS PŘEDSTAVUJE JINAK, NEŽ VYPLÝVÁ Z "POHŘEBNÍHO PARTE" LETOŠNÍ SEZÓNY KTEROU VALAŠSKÉMU KRÁLOVSTVÍ A VŠEM KDO SE LETOS NA HRAD TĚŠILI, VEDENÍ MĚSTA ZASLALO.

Tomáš Harabiš