Petice za výuku mravní výchovy

Quoted post

Eva

#22 odpověď pro 21

2014-02-26 19:24

Dobrý den,
my nehodnotíme morálku našich signatářů. My chceme vnést do povědomí společnosti, že člověk je osoba morální a má za svoje jednání mravní odpovědnost. Pro nevěřící občany a jejich potomky je mravní výukou etika. Je to v petici napsáno. Etika je širší záběr různých doktrín o morálce a zahrnuje i křesťanství a možná i nějaké ateistické morální učení. Nicméně já osobně takové neznám. Předpokládám, že ateisté čerpají z všeobecné etiky a vlastní etiku (nauku o správném morálním jednání) asi nemají. Možná by bylo dobré nějaké vypracovat, neboť takto jsou ateisté pořád de facto závislí na systémech, které byly prozatím vždy výsledkem různých náboženských směrů. Pokud jde o náboženskou pestrost, není tak velká jako v jiných zemích Evropy a kdo není křesťan, může zvolit etiku.

Odpovědi


Nepřihlášený uživatel

#24 Re: odpověď pro 21

2014-02-28 16:51:10

#22: Eva - odpověď pro 21

Dobrý den,

zřejmě jsme se úplně nepochopili. Měl jsem na mysli jinou věc a tou je v současnosti velmi diskutované téma: multikulturalismus. Váš návrh neodsuzuji ani jako ateista, ale chtěl jsem upozornit, že druhů náboženství je mnohem více, než pouze křesťanství. Ano, křesťanství do naší malé zemičky patří a tudíž by i děti ve školách měly mít možnost jej zvolit, jako součást výuky. Na druhou stranu ale nemůžete ostatním náboženstvím zavřít dveře a odkázat je pouze na etiku. Uvědomte si, že jsme součástí EU a co se asi tak stane? Označili by to za diskriminaci a odkázali své zdůvodnění právě na Listinu základních práv a svobod.  Jsem ateista a i přesto mám svou víru...věřím v realitu a paní Evo, tohle realita je. Tuto svou myšlenku dle mého názoru míříte špatným směrem. Musela byste vytvořit koncept, který zohledňuje úplně všechny a pak ho omlátit o hlavu papalášům z EP, aby se něco pohnulo.