Petice za referendum o vystoupení z Evropské unie

Realista

/ #9377 V řeckém táboře šlo expertům EU o život, byl mezi nimi i Čech

2016-05-15 15:22

Koncem dubna se v táboře Moria, určeném pro uprchlíky, na řeckém ostrově Lesbos odehrály podle zjištění Práva v průběhu tří dnů hned dva vážné incidenty.

Během toho prvního při nepokojích migrantů šlo 23. dubna o život i přítomným zhruba deseti expertům z Evropské unie včetně jednoho z českého ministerstva vnitra.

Řecká policie navíc nechala tyto úředníky z Evropského podpůrného azylového úřadu (EASO), kteří pomáhají s azylovými procedurami a případně s vrácením uprchlíků do Turecka, napospas rozlícenému davu. Z tábora se stáhla, přestože v něm vypukl požár poté, co migranti zapálili kontejnery.

Naštěstí ale experti uvěznění uvnitř tábora přivolali policisty z agentury Frontex, která má na starost obranu vnějších hranic EU, nikoli však ochranu azylových pracovníků. I přesto, že tedy lidé z Frontexu žádnou pravomoc zasáhnout neměli, azylové pracovníky z místa vzpoury dostali po dvou hodinách incidentu ven.

Do druhé bouře uprchlíků o tři dny později se pak nechtěně připletli další dva Češi, ale ani jim se naštěstí nic nestalo. Zjištění Práva o zmiňovaných nepokojích potvrdilo redakci ministerstvo vnitra s tím, že tehdejší situaci okamžitě řešily nejvyšší politické špičky obou zemí.

„Byla to jakási vzpoura či demonstrace. Došlo k vyhrocené situaci, kdy ti lidé vzali kontejnery s odpadky, vzali toaletní papír, zapálili ho a snažili se to pak prohodit skrz. Navíc to tam začali demolovat,“ přiblížil začátek prvního z incidentů Kittl.

Řecká policie tomu podle něj pouze přihlížela a nezasáhla, přestože se do vzpoury přidávalo čím dál víc lidí. „Ten prostor byl přitom uzavřen a uvnitř něj byli naši experti včetně jednoho Čecha, kteří nemohli ven,“ podotkl Kittl. Jediná cesta podle něj vedla právě přes místo, kde byli vzbouřenci, takže se dostali do pasti. Naštěstí ale zasáhli příslušníci z již zmiňovaného Frontexu.

Při dalších nepokojích o tři dny později se do ohrožení dostali jiní dva Češi. „Byl to víceméně ten samý incident jako ten první, ale naštěstí už ne tak zásadní. Ani při jednom z nich nebyl nikdo z expertů zraněn,“ poznamenal Kittl s tím, že pouze jeden z tlumočníků si poranil ruku při snaze přelézt plot, na němž byl natažen ostnatý drát.

Řekové přijali řadu opatření, například nechali v táboře vybudovat únikové východy pro personál i zmiňované pracovníky z EU, doplnili středisko o hasicí přístroje a navíc každému expertovi řešícímu azylová řízení s migranty nainstalovali k jeho stolu alarm – tlačítko, které v případě ohrožení zmáčkne a přivolá tím policii.

Tak na tupouny z EU třeba. Nechat je s imigranty o samotě, aby poznali na vlastní kůži, co jsou zač a čeho se zastávají. Co nechápu, je pokrytectví těch, kteří na jednu stranu tvrdí, že imigranti nepředstavují žádnou hrozbu, přičemž na druhou budují nouzové východy pro personál. Tohle jim může žrát opravdu jen hloupé stádo sluníčkových oveček.