Pro zachování alejí a stromů podél našich řek a potoků...


Nepřihlášený uživatel

/ #524

2014-06-25 01:08

Díky za tuto Vaši aktivitu... Nicméně jsem skeptický, když se zamýšlím nad počínáním úřadů i jednotlivců při ničení zeleně ve městě, jeho okolí, ale i v celé ČR za posledních cca 20 let. Tyto věci sleduji a nejsou mi lhostejné. Co snahy naší rodiny bylo svého času zachránit přes 150 let starý ořešák ve vnitrobloku na Starém městě v HK. Jeden z nájemníků domu se tehdy rozhodl, že mu strom stíní...Ani fotografie postupného kácení nepomohla vyburcovat odbor životního prostředí. Jen lakonické sdělení pracovnice, že se vlastně jedná o ovocný strom a navíc na soukromém nepřístupném pozemku... Neochota, lhostejnost. Proč se tím zabývat, že? Tolik případů likvidace starých stromů, nebo stromořadí. Myslím, že je to v mentalitě zdejších lidí nevážit si stromů. Jsou lhostejní a cyničtí. V jiných evropských zemích mají ke stromům větší úctu. Například ve Velké Británii. Vemte si třeba často používané, ale neuvěřitelně odpuzující slovo "přestárlý". Toto ohavné slovo se užívá často ve spojení "Přestárlý strom", "přestárlý člověk...". A "přestárlé" stromy se přece musí skácet.... Nic takového jako "přestárlý" přeci neexistuje, nebo ano? Běhá mi husí kůže po těle. Jakoby některé lidi fascinovala dlouhověkost stromů a jiné naopak odpuzovala a měli touhu ji ničit. Jsem milovníkem stromů, především těch letitých. Mám k nim obdiv a úctu už od raného dětství. Jsou mnohem víc, než jen úchvatným výtvorem přírody. Jsou pro mne pojítkem mezi minulostí a současností. Jsou živými svědky událostí a dob dávno minulých. Byly současníky generací našich předků. Dotýkám se jich a je mi pod nimi dobře. Rád si je fotím a raduji se z toho, že tu ještě jsou. Když takový starý strom odstraníte, zmizí z krajiny právě to pouto s minulostí. Ta část paměti krajiny. Krajina zevšední, stane se prázdnou a ochuzenou. Sám pěstuji stromy na zahradě, abych je pak mohl někam zasadit. Promlouvám k nim a oni to vědí. Daří se jim totiž u mě dobře. Moje lípa, habr, dub, černá olše... Každý z nás by měl za svůj život zasadit strom. Strom je živý tvor. Nezabíjejte ho.
Petr Vasilevskij