Petice za záchranu provozu Trúby a hradu Štramberka v roce 2014


Nepřihlášený uživatel

#1

2014-04-08 19:29

Z pohledu cestovniho ruchu, ktery Stramberk zivi je toto rozhodnuti absolutni non-sence :-(
Barty

#2 Město je totálně mimo

2014-04-08 20:03

Větší blbost ti "inteligenti" na městě vymyslet nemohli. V podstatě to vypadá, že opatření, které město provádí ma za cíl omezit turistický ruch a zlikvidovat zdejší podnikatele. Věřím, že se najde dostatek rozumných lidí, kteří, společnou iniciativou, dotlačí město ke změně termínu stavebních prací a zachrání tak turistickou sezónu ve Štramberku - a tím nemyslím pouze podnikatele, ale hlavně desetitisíce lidí, kteří se ročně sjíždějí do Štramberka kochat se jeho krásou...
JT

#3 Komunikace - město x nájemce/pořadatelé

2014-04-08 20:42

Jen obecně - největší problém je nespíše v nekomunikaci města s nájemcem chaty a pořadatelem či pořadateli akcí na Trůbě, neboť se ta investice zjevně musela připravovat delší dobu. Celá věc má však velké ale! Je naprosto bezpochyby závislá na poskytnutí dotace od MK ČR. O jejím přidělení Štramberku se však rozhodlo až v průběhu 1. čtvrtletí 2014 a ZM si její přijetí odhlasovalo až 26. 3. 2014. Jelikož má rekonstrukce trvat 7 měsíců a je vázána na dotaci, kterou je třeba vyčerpat do konce roku, je zvolené řešení vlastně jediné možné. A je sice hezké, že firma je ochotna začít s prací až 1. 9., ale je také ochotna stihnout práci za 3 měsíce, místo 7???

Nepřihlášený uživatel

#4

2014-04-08 20:56

Možná by stálo za to zveřejnit stanovisko Města s uvedením důvodů, proč se rozhodli pro tak nepochopitelný postup rekonstrukce.

Nepřihlášený uživatel

#5

2014-04-08 20:59

myslím si,že oprava hradu by se měla skutečně dělat mimo hl.turistickou sezonu.Štramberk jako celek přijde o dost peněz z turismu a to by bylo škoda.

Nepřihlášený uživatel

#6

2014-04-08 21:08

Práce zahájit až pí turistické sezóně.

Nepřihlášený uživatel

#7 Re:

2014-04-08 21:13

#4: -

Znám osobně pana starostu Sochu a místopředsedu pana Škrabala jako velké štramberské srdcaře a nevěřím,že by měli zájem omezit letní provoz ns hradě,pokud by je k tomu nevedly závažné ekonomické nebo legislativní důvody v zájmu města Štramberka.Slanina Ladislav.

 


Nepřihlášený uživatel

#8

2014-04-08 21:21

Možná by nebylo na škodu zveřejnit tento postup úřadů do TV. Toto jejich stanovisko je pro celý Štramberk dost likvidační. Nevím o nikom kdo by se jel v létě koukat na nedostupnou Trúbu.

Nepřihlášený uživatel

#9

2014-04-08 21:54

CHYBA ZAVŘÍT TRUBU !!!!!!!! :-(

Nepřihlášený uživatel

#10 10

2014-04-08 21:59

jestli do toho budete rýpat dostanete botičku.Stejně tady nikdo nejezdí.
S čerty nejsou žerty :-)

#11

2014-04-08 21:59

A co takhle tu Trúbu rovnou zbořit? Žádný hrad ani zámek se nikdy neopravoval v sezóně a také dostávají určitě dotace. Každopádně, zlikvidujte si turizmus ve Štramberku a až budete mít městskou kasičku prázdnou, pan Socha vymyslí určitě zase nějaký další inteligentní plán.Osobně bych tu Trúbu rovnou zboural a pan Šmíra by tam hned určitě postavil něco atraktivnějšího :-)

Nepřihlášený uživatel

#12 Re:

2014-04-08 22:05

#11: S čerty nejsou žerty :-) -

jasně zatím jsem si nevšiml že by město štramberk vyšlo turizmu vstříc.Slyším jen od svých známý že tady nepojedou že dostanou botu a  klingonsky nerozumí aby se domluvili aby mu ji sundali

 


Nepřihlášený uživatel

#13 Re: Komunikace - město x nájemce/pořadatelé

2014-04-08 23:27

#3: JT - Komunikace - město x nájemce/pořadatelé

Řešení neni jediné možné. Dotace cca 1,55 milionu byla poskytnuta na revitalizaci památkové zóny a město může vybrat které projekty a v jakém rozsahu zrealizuje. Uzavřením Trúby a Jaroňkovy útulny nicméně příjde cca o 840 tisíc Kč s DPH z nájmu a bude muset kompenzovat škody a ušlý ziska nájemce, které se vyšplhají ještě mnohem výše. Řešení, kdy firma bude v průběhu dubna až srpna dělat pouze práce, které nezasáhnou do provozu nájemce a od září do listopadu bude pracovat nepřetržitě, je vyvážené, pouze s mírným rizikem toho, že ne všechny práce se stihnou a dotace může být třeba zkrácena. Firma je v jednání ochotna a tvrdí, že schopna práce provéct za tři měsíce za určitých podmínek:

- Firma se podrobně seznámí se stavem stavby a co bude moci si bude předpřipravovat již od dubna;

- přípravné práce, které neomezí provoz areálu může dělat již od dubna - sondy do krovů, průběžně si odvážet a přivážet části stavby k restaurování apod.;

- práce na elektrickém rozvaděči;

- práce na odvrácené straně útulny, které nebudou zasahovat do provozu hradu atd.;

Podmínkou je, že nájemce hradu, město i památková péče poskytne maximální součinnost.


Nepřihlášený uživatel

#14 Re: Re:

2014-04-08 23:35

#7: - Re:

Nechceme spekulovat o důvodech. Oficiální důvod je vyčerpání dotace MK ČR na revitalizaci památkové zóny ve výši cca 1.55 milionu do konce roku. Rekonstrukce však zcela jistě připraví městský rozpočet o daleko víc peněz, protože jen nevybraný nájem se bude pohybovat průměrně kolem 840 tisíc s DPH, kompenzace škod a ušlý zisk nájemce půjde do milionu a ztráty na lidech, kteří do Štramberka nepřijedou také nebudou malé.


Nepřihlášený uživatel

#15

2014-04-09 00:59

urednikum bzch rad neco vzkazal ale vim ze je to hazeni hrachu na zed . tak radej popreju vam hodne uspechu v teto zacarovane dobe a pevne verim ze vse dobre dopadne rozhled z truby je nadherny nejednou jsem se nim kochal a rad bych se kochal i letos

Nepřihlášený uživatel

#16

2014-04-09 02:07

Na co sahnou dojebou!!!

Nepřihlášený uživatel

#17

2014-04-09 07:32

..upravte parkování ve Štramberku ve prospěch návštěvníků, jinak vám tady nebude nikdo jezdit, nevyděláte, ba právě naopak :( a to by byla věčná škoda :(
Doris

#18 vyjadření Pana starosty!

2014-04-09 10:23

Myslím , že by jste si měli přečíst vyjádření Pana starosty viz.komtář pod peticí. Tato petice je zatím uplně zbytečná! !!!!!!!!!!

Nepřihlášený uživatel

#19

2014-04-09 10:30

Kdo to kdy viděl v sezonu vše uzavřít !!!! Pak budete naříkat jak je to prodělečný džob ta Trůba,ach jo jste velcí machři !!!!!

Nepřihlášený uživatel

#20

2014-04-09 10:41


K PETICI RYTÍŘŮ HRADU ŠTRAMBERK
Pan Harabiš jako správce areálu Štramberského hradu několik let žádá Město Štramberk, abychom opravili Jaroňkovu útulnu, která je v havarijním stavu. Letos koncem února se nám podařilo na památky ve Štramberku získat 1 525 tis. Kč. Odborná komise navrhla orgánům města, aby se nejvíce těchto státních prostředků investovalo do Obnovy Jaroňkovy útulny. Podle zákona o veřejných zakázkách Město vyhlásilo výzvu stavebním firmám a máme tak vítěznou firmu, která bude akci realizovat. tento postup posvětilo Zastupitelstvo měst na veřejném jednání 26.3.2014.
Již 3.3.2014 jsem měl jednání s Tomášem Harabišem za přítomnosti paní Anny Raškové, kde jsem mu záměry města sdělil. Přál si, aby se akce neprováděla v hlavních měsících turistické sezóny, tj. červenci a srpnu. Dne 3.4. 2014 jsme s panem místostarostou měli 1. oficiální jednání s p. Harabišem a zde mu představili podrobnosti. Ujistili jsme ho, že záměrem města není uzavřít věž Trúbu, ale že částečné omezení se může týkat Jaroňkovy útulny, pokud se se stavební firmou nedohodneme na harmonogramu, který by Městu i Valašskému království co nejvíce vyhovoval. Do pondělí 7.4.2014 měl pan Harabiš zaslat Městu kalendář svých akcí, které by mohly být omezením provozu Jaroňkovy útulny redukovány. tento seznam jsme do této chvíle neobdrželi. Oficiální jednání s firmou, památkáři a provozovatelem Harabišem proběhne tento čtvrtek 10.4.2014, kde bude dojednán harmonogram postupu prací a samozřejmě přihlédnuto k potřebám nájemce hradu. Jakékoliv předčasné soudy a petice před tímto datem jsou předčasné, irelevantní a mohou ve veřejnosti vyvolat zbytečnou obavu o uzavírce hradu na delší dobu. Za sebe říkám, že do tohoto jednání jdu s tím, aby věž Trúby nebyla v letošním roce uzavřena vůbec. Pokud se firma zaváže, že Obnovu Jaroňkovy provede mimo sezónu, nechám toto smluvně ošetřit. Znovu opakuji, že částečné omezení se má týkat pouze Jaroňkovy útulny po dobu rekonstrukce, o které rozhodnuto není. Areál hradu včetně věže bude fungovat v běžném režimu.
Mrzí mě, že kamarád Tomáš namísto dodání podkladů a vyčkání výsledků jednání 10.4.2014 znervózňuje a plaší veřejnost poplašnou zprávou, která zcela jistě pravdivá není. O výsledku jednání Vás budeme informovat a doufám, že tak korektně učiní i Valašské království. V opačném případě na tom ono, město i naši podnikatelé závislí na cestovním ruchu mohou prodělat, což v žádném případě není našim záměrem. Negativní a lživé informace však mohou způsobit škody a petice, která se dobývá do otevřených dveří může způsobit více škody než užitku.
Ing. Jan Socha - starosta města Štramberka

Nepřihlášený uživatel

#21

2014-04-09 13:02

Vlastním pension na Palavě a dovedu si představit ty obrovské ztráty nejen finanční v turistickou sezonu. My jsme již 2 x přistavovali nové budovy a vždy se to zásadně dělo v období říjen - duben. A věřte, když je dobrá firma,tak to jde.

Nepřihlášený uživatel

#22 Re:

2014-04-09 13:30

#20: -

Chtěl bych poděkovat Honzovi, panu starostovi za jeho vyjádření a otevření tohoto tématu veřejnosti, která si informace určitě zaslouží a jen však možná trochu dříve, než několik týdnů před možným uzavřením Trúby. Pokud většinu toho co píše myslí vážně, tak bychom rádi tuto informaci také získali oficiálně a dohoda je na světě a všichni se můžeme dále těšit na povedenou hradní sezónu... Dovolil bych si jen drobné korekce k jeho vyjádření. HNED NA ZAČÁTEK BYCH CHTĚL ZDŮRAZNIT , ŽE K TAKOVÉ SITUACI BY VŮBEC NEDOŠLO, KDYBY VEDENÍ MĚSTA ŠTRAMBERK OTEVŘENĚ KOMUNIKOVALO S DOTČENÝMI SKUPINAMI A NEZASLALO DOPIS, Z KTERÉHO JEDNOZNAČNĚ VYPLÝVÁ, ŽE OD 1.5.2014 BUDE Z HORNÍHO a MOŽNÁ I Z PROSTŘEDNÍHO NÁDVOŘÍ STAVENIŠTĚ... Všichni se naprosto jistě shodneme na potřebě rekonstrukce Jaroňkovy útulny, která opravdu rekonstrukci potřebuje jako sůl. Stejně jako na její špatný technický stav, ale poukazujeme také na špatnou komunikaci města s námi, živnostníky a návštěvníky... A TADY JE HLAVNÍ PROBLÉM, NA ZÁKLADĚ KTERÉHO VZNIKLA TATO SITUACE! MĚSTO V ŘÍJNU 2013 DOTČENÝM SUBJEKTŮM NEŘEKLO, ŽE ŽÁDÁ O DOTACI A ŽE BY Z NÍ MOHLA BÝT JAROŇKOVA ÚTULNA REKONSTRUOVÁNA. MĚSTO NIKOMU NEŘEKLO, ŽE DOTACI ZÍSKALO. MĚSTO SE NEZEPTALO A S DOTČENÝMI SUBJEKTY A OSOBAMI NEJEDNALO O TOM, CO VE SKUTEČNOSTI TAKOVÁ REKONSTRUKCE BUDE ZNAMENAT PRO PROVOZ HRADU A TURISTICKÝ RUCH VE MĚSTĚ. MĚSTO SI ANI PŘESNĚ NEZJISTILO JAKÁ OMEZENÍ A ŠKODY STAVBA NÁVŠTĚVNÍKŮM A PROVOZOVATELI HRADU PŘINESE. MĚSTO TAK BUĎ NEMÁ PŘEDSTAVU O MOŽNÉM DOPADU TAKOVÉ STAVBY NEBO NEDEJ BOŽE HO TO NEZAJÍMÁ.  Z vyjádření pana starosty to však "naštěstí" v této chvíli  vypadá na první možnost. Píšu "naštěstí" do uvozovek, protože z jednání, které proběhlo 3.4. bylo naprosto zřejmé, že město nemá vůbec představu, jak taková stavba do provozu zasáhne a jaké škody napáchá. VÝŠE ZTRÁT A ŠKOD BY ZCELA JISTĚ PŘEKROČILA VÝŠI ZÍSKANÉ DOTACE 1,55 MILIONU (JEN UŠLÝ NÁJEM BY SE POHYBOVAL CCA V PRŮMĚRU 840 TISÍC KORUN S DPH ROČNĚ...) Na jednání o měsíc dříve 3.3. jsem na zmínku  o možnost opravy Jaroňkovy útulny v hlavní turistickou sezónu odpověděl, "že jen přes mojí mrtvolu" a že nejbližší reálný termín opravy připadá na září. Stále jsme však neměli žádnou informaci o tom, že by se Jaroňkova útulna měla určitě opravovat a už vůbec ne, že by stavba začala 1.5., i když v té době již město mělo vyhlášenou veřejnou soutěž a ve smlouvě s dodavatelem mělo termín 1.5. uvedený. V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ JSME SE NEDOHODLI NA ŽÁDNÉM TERMÍNU PŘEDÁNÍ KALENDÁŘE AKCÍ. JEDNÁNÍ  3.4. JIŽ PROBÍHALO V TERMÍNU PORODU MÉHO TŘETÍHO SYNA A 2 DNY PŘED MÝMI NAROZENINAMI A K OBĚMA UDÁLOSTEM MI PAN STAROSTA SRDEČNĚ POPŘÁL A SPOLU S PANEM MÍSTOSTAROSTOU MĚ INFORMOVALI O NUTNOSTI VYKLIZENÍ JAROŇKOVY ÚTULNY NEJPOZDĚJI DO 27.4... NAVZDORY TÉTO RODINNÉ SITUACI JSEM V ZÁJMU VSTŘÍCNÉHO A RYCHLÉHO ŘEŠENÍ CELÉ VĚCI SOUHLASIL POUZE S TÍM, ŽE NEJPOZDĚJI DO PÁTKU 11.4. SE K CELÉ VĚCI OFICIÁLNĚ VYJÁDŘÍM. PODOTÝKÁM, ŽE VEŠKERÉ OFICIÁLNÍ INFORMACE,  KTERÉ MÁM K 3.4. BYLY PŘEDÁNY, BYL TIŠTĚNÝ NÁVRH DODATKU KE SMLOUVĚ, V KTERÉM NÁM PO DOBU REKONSTRUKCE NEBUDE ÚČTOVÁN NÁJEM. PRVNÍ PÍSEMNOU/ELEKTRONICKOU INFORMACI, ŽE SE MÁME NEJPOZDĚJI DO 27.4. VYSTĚHOVAT, PROTOŽE NA HRADĚ BUDE STAVENIŠTĚ JSME OBDRŽELI V DOPISE 4.4.! Přesto, že z plánu rekonstrukce a dispozic areálu jednoznačně vyplývalo, že stavba omezí nejen provoz Jaroňkovy útulny, ale z technických a bezpečnostních důvodů uzavře vstup do věže Trúby a omezí i prostranství před Chatou Dr. Hrstky, pan starosta (pan místostarosta již méně...) stále tvrdil, že věž bude otevřena a že dopad do provozu bude minimální. Prověřil jsem si proto fakta přímo se stavební firmou a koordinátorem bezpečnosti a ti mi potvrdili, že opravdu NEBUDE MOŽNÉ V PRŮBĚHU STAVBY VSTUP DO HORNÍHO HRADU - TRÚBY, ZAJISTIT. Protože z předchozích jednání, z dopisu a z informací, které jsme v průběhu tohoto týdne získali bylo zřejmé, že město - investor, i přes tato fakta chce trvat na termínu 1.5.2014 a kritickou provozní situaci hradu opravdu velice mírně řečeno "zlehčuje", a většina dotčených subjektů a skupin - školní výlety, svatby, výletníci, živnostníci ještě stále nic neví, rozhodli jsme se informaci zveřejnit tak jak jsme ji obdrželi, na svých webových stránkách. Zároveň jsme připravili také jednoduchou a nekonfliktní petici, v které požadujeme pouze změnu termínu stavby na základě reálných zjištěných možností. Petice je zároveň pro všechny jakousi zpětnou vazbou o tom kolika lidem není provoz Trúby lhostejný a FB diskuse co si o způsobu a obsahu komunikace kdo myslí.  NÁS JIŽ DLOUHODOBĚ TRÁPÍ, ŽE VEDENÍ MĚSTA ŠTRAMBERKA MÍSTO STANDARDNÍ OTEVŘENÉ KOMUNIKACE S DOTČENÝMI SKUPINAMI VOLÍ POLITIKU  NEZVEŘEJŇOVÁNÍ INFORMACÍ, JEJICH PŘEKRUCOVÁNÍ NEBO  ZVEŘEJŇOVÁNÍ JEN JEJICH ČÁSTÍ. DLOUHODOBĚ PROTI TOMUTO ZPŮSOBU KOMUNIKACE VE ŠTRAMBERKU BOJUJEME A DOUFÁME, ŽE TATO DISKUZE TOMU NAPOMŮŽE. OTEVŘENÉ DVEŘE SI VĚTŠINA Z NÁS PŘEDSTAVUJE JINAK, NEŽ VYPLÝVÁ Z "POHŘEBNÍHO PARTE" LETOŠNÍ SEZÓNY KTEROU VALAŠSKÉMU KRÁLOVSTVÍ A VŠEM KDO SE LETOS NA HRAD TĚŠILI, VEDENÍ MĚSTA ZASLALO.

Tomáš Harabiš

Tento příspěvek byl odstraněn jeho autorem (Zobrazit podrobnosti)

2014-04-09 13:50Nepřihlášený uživatel

#24

2014-04-09 14:09

Ze strany vedení města Štramberk celkem nepochopitelný krok, ještě když stavební firma nemá problém s opravami začít až po sezóně... Nehledě nato že by město tímto krokem taky přišlo o nějakou tu kačku...

Nepřihlášený uživatel

#25

2014-04-09 14:17

Pane starosto Štramberka víte z čeho Vaše obec žije? Z cestovního ruchu. Tak budíček!!! Netopte podnikatele. Už jste si dost nadělali s možností parkování. Fanda Štramberka Libor Koneček