Petice na podporu novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí


Nepřihlášený uživatel

#1 Nesdílím váš názor

2012-09-14 23:54

Jsem ráda, že pan prezident vetoval novelu zákona a doufám, že se páni poslanci ještě zamyslí nad tím, co tato novela přinese řadě pěstounů. Rodiny s více dětmi, rodiny s dětmi ZTP, prarodiče...těm novela nic dobrého nepřinese a navíc, nejen, že nedosáhnou na tolik avizované navýšení finanční, naopak, mnozí na tom budou hůř. Mylnými informacemi je hodně pěstounů i laické veřejnosti, přesvědčeno, že novela je ku prospěchu a v zájmu dítěte. Ano, jsou vyjímky, které opravdu PP a PPP přejí a jsou dobře vypracované. Ovšem ve valné většině tomu tak není a proto jako celek novelu zákona nepodporuji. Magdaléna Zemanová
R. Černá

#2 Re: Nesdílím váš názor

2012-09-15 09:56

#1: - Nesdílím váš názor

Dobrý den, máte pravdu, že pro rodiny s více dětmi novela více financí nepřináší. Nicméně novela není až tak o zlepšování finančních podmínek. Jejím hlavním cílem je posílení terénní sociální prace, aby nedocházelo k odebírání dětí tam, kde to není nutné. Dále standardizace práce sociálních pracovníků, aby jejich práce byla kvalitní, aby dokázali rodičům i pěstounům účinně pomáhat, nejen kontrolovat. Pro prarodiče pěstouny sice nevzniká fakultativně nárok na odměnu pěstouna, nicméně pokud by měla životní úroveň takové rodiny klesnout, bude sociální pracovnice OSPOD takového dítěte žádat o přiznání odměny, jen to nebude plošné opatření. Někteří prarodiče se navíc ani pěstouny nestávají, právě proto, že odměnu ani vzhledem ke svým finančním možnostem nepotřebují. O rodinách s dětmi se ZTP - o to v novele po finanční stránce nejde. Příspěvek na péči je součástí jiného zákona, zároveň příspěvek na úhradu potřeb dítěte dle závažnosti zdr. stavu zůstává téměř stejný.

Novela také vytváří možnost uvést přechodnou pěstounskou péči do terénu, to je zásadní, aby děti už nemusely začátek svých životů být mimo rodinu. Nemyslím, že Vás přesvědčím, ale cítím povinnost vysvětlit, co novela řeší a co neřeší. Je důležitým dokumentem pro všechny, kteří chtějí, aby už do ústavů neputovaly další děti, alespoň ne ty nejmenší. R. Černá


Nepřihlášený uživatel

#3 Re: Nesdílím váš názor

2012-09-16 00:13

#1: - Nesdílím váš názor

Novela je především v zájmu dětí. Není ideální, ale je to krok správným směrem. Stojíme už dost dlouho a s ničím lepším zatím nikdo nepřišel. Pavlína Votkeová

Lucie Doležalová

#4 Podpora práce na novele

2012-09-17 11:32

Dobrý den, neznám přesně detaily dané novely zákona, ale setkala jsem se a diskutovala na toto téma s některými lidmi stojími za tvorbou této novely a myslím si, že každý krok, který povede k nějaké změně je krokem pozitivním, přestože nemusí být aktuální znění naprosto ideálním řešením, jak někteří poukazují. A z pohledu mého (pracovníka v jiné sociální oblasti) je potřeba podporovat intenzivnější přímou a interaktivní práci v sociální oblasti a upřednostnit ji před nadvládou byrokracie a ústavnosti, která má tendenci přvládat na úrok lidskosti a přirozenosti přímé sociální vazby, lidského kontaktu. A kde jinde by měla převládat lidskost než u zrodu života nového jedince, dítěte...
Jana

#5 Dotaz na organizátory petice

2012-09-18 17:31

Dobrý den, necítím se na to vyjadřovat se k novele jako celku. Jsem dva roky pěstounka 3 sourozenců. Byli v DD 3,5 roku, dříve se pro ně pěstounská rodina nenašla. (A dostali tam myslím hodně lásky. Stále tam jezdíme na návštěvy, kamarády tam už sice moc nemají, ale, jak říkají, s "jejich" tetami se vždy radostně vítají a i doma na ně často vzpomínají.) Přišli k nám ve věku 4, 5 a 6 let. Jaký by byl jejich osud v případě, že by v době, kdy bylo nutno je v zájmu jejich zdraví opakovaně odebrat z rodiny, byla už v platnosti diskutovaná novela?
§ 27a uvádí:
(7) Soud může na návrh orgánu sociálně-právní ochrany svěřit dítě do pěstounské péče na přechodnou dobu osobám v evidenci, a to na
a) dobu, po kterou nemůže rodič ze závažných důvodů dítě vychovávat,
b) dobu, po jejímž uplynutí lze dát souhlas rodiče s osvojením, nebo
c) dobu do nabytí právní moci rozhodnutí soudu o tom, že souhlasu rodičů k osvojení není třeba.
(9) Pěstounská péče na přechodnou dobu může trvat nejdéle 1 rok. To neplatí, pokud jsou do pěstounské péče téhož pěstouna svěřeni sourozenci dítěte, kteří byli do této péče svěřeni později, ne však na dobu delší, než po kterou má trvat pěstounská péče podle věty první u sourozence, který byl do pěstounské péče na přechodnou dobu témuž pěstounovi svěřen jako poslední.“.
Přece není možné předem u všech dětí odhadnout, jestli dítě bude možné za rok vrátit do původní rodiny, najít pro něj adoptivní, "stálou" pěstounskou nebo žádnou rodinu. Nikde v novele není nic o tom, co bude s dítětem, které nebude možno po roce přechodné PP ani vrátit do původní rodiny, ani adoptovat. V přechodné pěstounské péči dál zůstat nesmí, o ústavní péči není řeč, o "stálé" pěstounské péči také ne. Ještě by byla alternativa nové přechodné PP na další rok, to ale snad NE!, nebo nové přechodné PP v téže rodině (vlastně jakoby prodloužení té původní). Ale ani o tom není ani slovo.
Je to podle mne zásadní záležitost. Pokud v zákoně není JASNĚ dána, je velmi nebezpečné, byť by jinak byl zákon dobrý, ho schvalovat. A ze strany nás, kdo se dětem věnujeme jako adoptivní, pěstounští rodiče, či různí odborníci, občanská sdružení, nepovažuji za moudré ho v této podobě podporovat.

Prosím o reakci organizátory petice. Jestli mému rychlému čtení návrhu uniklo to, co jsem výše popsala jako chybějící, uveďte mi, prosím odkaz na daný §. Děkuji. Jana

helena

#6

2012-09-18 22:52

Nesouhlasím se zákonem. V plnoletosti dítěte odebrali dávky-příspěvek PÉČE PŘI OSOBĚ BLÍZKÉ. Vy se ale dál o dítě staráte, protože ono to samo nedokáže zvládnout. Do 18l. příspěvek přiznali. Od 18 let je zcela jiné hodnocení a vše, co bylo pod zákonem 7§, je okamžitě pod 8§. Znamná, že si vše zhrnuli, což před dospělostí bylo v bodech. Úřednik v bytě sepíše o čem mluvíte, odejde a za pár dni dostanete šokový dopis. Z III. stupně, je dítě uznáno na stupeň I. Přitom má plný invalidní důchod III. stupně.NEUVĚŘITELNÉ! Stejná posudková však na základě úředního šetření, takto posoudí. Má všechny podklady vč. ID.Tím říkám, je to i o úřednicích. Vždy je to o lidech.....Velká chyba. Pro všechny. Šoková terapie a já říkám, pozvat poslance aspoň na týden k sobě do byu, aby byl zasvěcen, co obnáší denně starat se o dítě s Aspergerovým sy.Dostali nás tímto zákonem na hranici chudoby a zalili černou zemi. Příjemný večer a věřím, že i ostatním rodičům nebude lhostejné napsat slovo k této petici.Németová Praha DRŽÍM NÁM VŠEM PĚSTI. PS: jedna lékařka řekla, že má kamarádku na MPSV, kde se dozvěděla, že přišel přímy "rozkaz" z ministerstva financí, dávky zastavit. Odsřihnout rodiče od tolik nutných financí. Změnil se nám život zcela.
Helena

#7 Re: Re: Nesdílím váš názor

2012-09-18 23:19

#2: R. Černá - Re: Nesdílím váš názor

Dobrý večer,

chci říct k příspěvku při osobě blízké. Je to do 18l. dítě nezaopatřené, tak si stá řekl, dáme mu to, ať je klid....V den dosažení 18 věku dítěte v 00:01m. se postižený  III. stupně závislostí stává zcela ZDRAVÝM jedincem. Proutek louskne a dítě, které bylo od narození závislé na rodičích, je najednou samostatné. Kéž takový proutek je a stane se zázrak i u pánu poslanců. Chci tím říct, do 18l. je dítě posuzováno bodama, rozšiřeně, až do momentu plnoleosti. PRÁSK! Všechno je v 10-12 bodech. Jěště je krásná poznámka zákona, "dítě ve III.st. závislostí potřebuje alespoň 7-8 věcí", které jsou pro jeho samostatnost, či závislost zcela nutné na jiné osobě. Tak kolik 7-8? Když dítě v 18l. potřebuje do školy asistenta -pedagoga, má to výpovědnou hodnotu. Říkám tím, že toto není STEJNÉ, jak se Vám zdá být. Zákon říká-i pomoc dítěti, dohlížení je považováno jako nuná pomoc nesoběstačnosti. Šetření úředníkmi, je však šokem! DOBRÝ VEČER!

Martina Vančáková

#8 Re: Re: Nesdílím váš názor

2012-09-18 23:48

#2: R. Černá - Re: Nesdílím váš názor

Paní Černá, naprosto souhlasím s Vaším názorem na novelu. Jen chci upřesnit, že i po finanční stránce je pro pěstounské rodiny VŽDY přínosem, v některých případech sice nijak výrazným, ale ŽÁDNÁ rodina po přijetí novely nebude mít méně peněz, než dosud. Na semináři, který byl k této novele realizován, nás o tom osobně ujistil pan Macela  (ředitel příslušného odboru na MPSV a hlavní úřední aktér novely). Pokud má kdokoli obavy, může zatelefonovat nebo napsat na jeho odbor na MPSV a jeho pracovníci jsou připraveni mu individuálně propočítat výši dávek po přijetí novely konkrétně pro jeho rodinu (nebo klienta, zavolá-li někdo z organizace). Několik mých známých (pěstounů) už tam volalo a skutečně jim to propočítali, takže není třeba se obávat.


Nepřihlášený uživatel

#9 Re: Re: Re: Nesdílím váš názor

2012-09-19 08:53

#8: Martina Vančáková - Re: Re: Nesdílím váš názor

Dobrý den, paní Vančáková,

píšete, že jste se zúčastnila semináře k novele. Prosím Vás o vysvětlení mého dotazu v příspěvku č. 5. Zajímám se o to jako pěstounka. Navíc se nám ozvala jedna rozhlasová stanice se žádostí o rozhovor. Předem děkuji.

Jana

Tento příspěvek byl odstraněn jeho autorem (Zobrazit podrobnosti)

2012-09-19 15:57


Edith Holá

#11 Novela je menším zlem

2012-09-19 15:59

Dobrý den, nechápu, proč se tu nevedly odborné diskuse. Nějaká komise za zavřenými dveřmi připravovala novelu, která je, zdá se, jen menším zlem. Objevují se kolem ní věty typu, nic lepšího tu dopusud nebylo, tak aspoň že k nějakým změnám dojde. Všichni víme, že kojeňáky jsou průser, že starostlivá a pečující jedna osoba je lepší. Samozřejmě že podpora biologických rodin, aby se co nejméně odebíraly děti, je nejdůležitější. O tom netřeba diskutovat. Je však připraveno více terénních pracovníků? Jsou noví sociální pracovníci bez klišé dřívějších paní Zubatých? Proč v novele opět prošel neomezený počet dětí do rodin? To se přeci také ví, že děti s ranným traumatem potřebují větší péči a ne být ve velkorodinách. Jde tedy o jejich potřeby? Nebo o potřeby pěstounů, co mají velkorodiny a bez nich neumí žít? Jak je možné, že vyplácet pěstouny bude úřad práce a ne organizace, která jim bude svěřovat děti? Kdo tedy bude mít zájem zjišťovat, zda pěstoun pracuje dobře? Nejde o výrobky, ale o děti? Co když takové malé mimino bude celý den v posteli stejně jako v kojeňáku? Kdo to bude kontrolovat? Jak je možné, že Klimeš, který v té komisi sedí, tak řekne do magazínu LN, že novela není dotažená, bude to průšvih, ale: Psycholog Jeroným Klimeš je optimista, když tvrdí, že je prostě nutné „skočit, plavat“ a smířit se s provozním blázincem, který bude nutno dořešit za pochodu. Podobně mluví i Petra Vrtbovská: „Začátek ukáže krizové momenty, ale začne se to lepšit. Asi je to nezbytný proces. Mimina nebudou první tři roky v kojeneckých ústavech – a nejvíc poškození přitom pochází právě odtud.“
S jediný s čím nesouhlasím u Klause je, že argumentuje "posláním" proti práci. Rosnerovi mají výchovu dětí určitě taky jako poslání a jak to dopadlo. Určitě jsou k tomu dispozice. Ne každý chce pracovat staráním se o děti. Ať jsou za to odměňováni klidně vysokým platem, ale ať také jsou pro jejich výběr kvalitní pravidla, sebezkušenostní výcviky. Jde přeci o děti s ranným traumatem, některé mohou mít handicap, jsou jiné národnosti, mají jiné geny atd. Nic se neřešilo. Jen pořád lobby kojeňáků proti lobby pěstounských velkorodin. Tak vznikla novela, která je menším zlem. Přitom kolik let bylo na její přípravu? Edith Holá
Martin Heřman Frys

#12 odkaz na novelu zákona

2012-09-20 00:07

dávám zde odkaz na diskutovanou novelu (tedy doufám, že je tomu tak) našel jsem to při googlování. Je zde i komentář a vůbec jde o zajímavý web. http://www.cijedite.cz/?nav=aktuality/ostatni/72-novela-zakona-o-socialne-.html
Jana

#13 Co bude dál s dětmi z přechodné pěstounské péče , pro které se do roka nenajde rodina?

2012-09-20 10:32

Dobrý den, to to opravdu nikdo neví, že nikdo neodpovídá??? Co bude dál s dětmi z přechodné pěstounské péče , pro které se do roka nenajde rodina? Dle novely musí jít do roka do adopce nebo zpět do původní rodiny. Cituji:
§ 27a
(7) Soud může na návrh orgánu sociálně-právní ochrany svěřit dítě do pěstounské péče na přechodnou dobu osobám v evidenci, a to na
a) dobu, po kterou nemůže rodič ze závažných důvodů dítě vychovávat,
b) dobu, po jejímž uplynutí lze dát souhlas rodiče s osvojením, nebo
c) dobu do nabytí právní moci rozhodnutí soudu o tom, že souhlasu rodičů k osvojení není třeba.
(9) Pěstounská péče na přechodnou dobu může trvat nejdéle 1 rok. To neplatí, pokud jsou do pěstounské péče téhož pěstouna svěřeni sourozenci dítěte, kteří byli do této péče svěřeni později, ne však na dobu delší, než po kterou má trvat pěstounská péče podle věty první u sourozence, který byl do pěstounské péče na přechodnou dobu témuž pěstounovi svěřen jako poslední.

Další souvislosti a zkušenosi jsem už popsala a v příspěvku #5 Dotaz na organizátory petice.

Ještě jedna poznámka k tzv. profesionalizaci PP. Absolvovali jsme úžasnou přípravu, 2 víkendy s odborníky na PP, na dětskou psychologii (manželský pár psychologů), těším se, pokud bude další povinné vzdělávání. Ale já nejsem profesionální matka svých dospělých biologických dětí a nechci být ani těch mých malých, které máme v pěstounské péči. Mám je ráda a učím se je mít ráda a to není profesionalita. To je vztah matka a dítě.  A není to ani skrytá adopce. Učím se vést děti i k dobrému vztahu s jejich biologickými rodiči.

Ano, není nic lepšího pro dítě, než úplná rodina. Ovšem žádný sebelepší systém to nezaručí všem dětem. Myslím, že to nejzákladnější, co dítě potřebuje, setkat se v prostředí kde žije s láskou a přijetím konkétního dospělého člověka. Není to lehké, znamená to od dospělého v jistém smyslu oběť, připustit si dítě v kojeňáku, domově k tělu. Navíc všichni jsme chybující. Ale máme vlastní zkušenost, že to pro naše děti znamenalo mnoho. O tom píšu výše v #5 Dotaz na organizátory petice. Zkušená sociální pracovnice mi potvrdila, že v tomto jsou mezi ústavy veliké rozdíly.

Jana

Alena Vávrová

#14 Názor

2012-09-20 12:41

Velmi dlouho se věnuji jako sociální pracovnice dětem, které neměly to štěstí, aby mohly vyrůstat ve vlastních rodinách. Pracovala jsem v dětském domově,ale i ve státní správě jako pracovnice pro náhradní rodinnou péči a nyní působím v o.s. Středisko náhradní rodinné péče, kde se věnuji především osvojitelským a pěstounským rodinám. Díky své praxi jsem měla možnost dobře poznat současný systém péče o ohrožené děti i jeho vážné nedostatky. Z tohoto důvodu jednoznačně podporuji přijetí novely zákona o sociálně-právní ochraně. Novelu považuji za zákon, který přináší nové cesty a možnosti zkvalitnění sociálně právní ochrany dětí. Do popředí se dostává skutečný zájem dítěte. Novela otevírá prostor pro zkavlitnění prevence, tak aby se dítě nemuselo ocitnout mimo vlastní rodinu ale otevírá i prostor pro rozvoj náhradní rodinné péče.
mirdisa

#15 Re: Názor pro p.zemanovou atd.

2012-09-21 00:29

#14: Alena Vávrová - Názor

dobry vecer,ja vecem o kterych tu debatujete vice mene nerozumim,jen vim,ze jsem kdysi jako matka selhala,deti se dostali do rukou pestonu,kteri je nadevse miluji,jsou to moc hodni lide a detem je u nich dobre,stykame se,jak s detmi tak s pestouny,vse se snazime resit spolecne,osobne znam i p.Riu Cernou,ktera s nami taky spolupracuje,myslim,ze lide jako je ona,p.Svoboda a p.Svobodova z Amalthey,spolupracuji s mnoho rodinami,kde se nachazi spousta deti a vsem to vyhovuje,napr.p.Ria nepoukazuje treba na dospelejsi deti,ale jeste male ktere jsou schopny prijmout pestouny za rodice,ja jsem petici podepsala a souhlasim s jejim navrhem,dejte tem detem sanci dekuji

 

Jan Klusáček

#16 Re: Dotaz na organizátory petice

2012-09-21 12:45

#5: Jana - Dotaz na organizátory petice

Dobrý den,

Vážíme si toho, že máte zájem o to, co se v případě v případě přijetí novely stane s dětmi po skončení pěstounské péče na přechodnou dobu. Omlouvám se, že jsme neodpověděli dříve. K Vašemu dotazu:

a) takto napsaný zákon vůbec nevylučuje možnost, aby po roce pěstounské péče na přechodnou dobu dítě mohlo jít do dlouhodobé pěstounské péče, pokud pro něj nejsou adoptivní rodiče, ani se nemůže vrátit do své původní rodiny, tudíž není nutné, aby po tom roce šlo do jiné přechodné pěstounské péče na rok....

b) v případě, že se po tom roce poskytování pěstounské péče na přechodnou dobu nenajde pro dítě ani žádná rodina poskytující dlouhodobou pěstounská péči, je možné, aby rodina, v které je dítě bylo ten rok na přechodnou dobu, skončila s poskytováním PP na přechodnou dobu (byla vyřazena z evidence) a poskytovala tomu samému dítěti dlouhodobou pěstounskou péči - ačkoli primárně je cílem pěstounské péče na přechodnou dobu poskytnout dítěti přechodné útočiště, než se zlepší podmínky v jeho rodině, nebo nalezne dlouhodobé umístění v náhradní rodině, toto řešení zákon umožňuje

Doufám, že je takto naše odpoveď srozumitelná, pokud byste měla jakýkoli další dotaz, neváhejte se ozvat.

 

Jana

#17 Re: Re: Dotaz na organizátory petice

2012-09-22 08:31

#16: Jan Klusáček - Re: Dotaz na organizátory petice

Dobrý den, pane Klusáčku,

děkuji Vám za Vaši věcnou a srozumitelnou odpověď. dovolte mi se ještě zeptat:

ad a)

z jakého důvodu tedy v § 27a chybí alternativa dlouhodobé pěstounské péče a stojí zde pouze:
(7) Soud může na návrh orgánu sociálně-právní ochrany svěřit dítě do pěstounské péče na přechodnou dobu osobám v evidenci, a to na
a) dobu, po kterou nemůže rodič ze závažných důvodů dítě vychovávat,
b) dobu, po jejímž uplynutí lze dát souhlas rodiče s osvojením, nebo
c) dobu do nabytí právní moci rozhodnutí soudu o tom, že souhlasu rodičů k osvojení není třeba.

Je právní názor na možnost ukončení přechodné péče přechodem dítěte do klasické dlouhodobé PP opravdu kladný a jednotný?

ad b)

Rozumím tomu, že pro děti, které je možno do roka vrátit do původní rodiny a rovněž pro kojence, na které čekají několik let adoptivní rodiče než přijdou na svět, není nic lepšího, než předkládá návrh novely. Ale i dnes se mnoho dětí vrací z dětských domovů do původní rodiny, konkrétně v domově, kde byly naše děti, přibližně polovina. Z nich se ovšem do ústavní péče většina opět vrací. Ani naše děti nebyly výjimkou. Mají další starší i mladší sourozence a žádný z nich není v péči rodičů. I pro naše děti by jistě přechodná péče v jejich raném dětství byla dobrá. Trvalo však 3,5 roku než se našla pěstounská rodina. V evidenci ministerstva je podobných, těžko umístitelných dětí, předaných z krajů mnoho. Případy do roka neumístěných dětí by nebyly okrajovou záležitostí. (V počátku platnosti novely možná by problém nebyl tak patrný, pokud by se do přechodné PP svěřovaly děti výhradně maličké a zravé, prostě snadno "adoptovatelné". Ovšem spolu s jistě správnou snahou snižovat v ústavní péči i počty dětí vyššího věku, by se tento problém s určitostí objevil.)

Alternativa přechodu z přechodné péče do dlouhodobé se jistě nabízí a ze styku s mnohými pěstouny si to dovedu představit, že by někteří z nich byli ochotni nastalou krizovou situaci takto řešit. Znám i konkrétní případ ze zkušební pěstounské péče na přechodnou dobu. Ovšem počítat s tím, je podle mne nesystémové a nefér i vůči přechodným pěstounům, a těžko předpokládat tuto ochotu u většiny. Nezanedbatelné jsou i rozdílné finanční podmínky. Já osobně bych viděla jako alespoň částečně lepší řešení v těchto případech i alternativu nové přechodné péče u stejných pěstounů,  samozřejmě ne jako jejich povinnost, ale jakési právo v zájmu dětí.

Budu ráda, pokud si najdete čas reagovat na tyto řádky. Já teď spěchám za dětmi. Děkuji.

Jana

 


Nepřihlášený uživatel

#18

2012-09-22 12:08

Ja jako malej když mi bylo 6 let tak sem se dostal do pěstounské rodiny.Pěstounská rodina mě má ráda a ja je také.Mám šanci se stýkat se svojí mámou,tátou,bráchou a ségrou. Nepřál bych dětem aby byly v dětských domovech a výchovných ústavech. Já sám jsem si prošel dětským domovem a výchovným ústavem. Nikomu bych to nepřál všem dětem bych přál rodinu která je má ráda.
Jana

#19 Re:

2012-09-24 09:19

#18: -

Ahoj. Moc ti to přeju. Taky to přeju tvé pěstounské i biologické rodině. Myslím. že jsi fajn kluk. Ať se ti v životě daří!

Jana


Nepřihlášený uživatel

#20

2012-09-26 12:40

Jako dlouholetý pedagog v ústavní péči nemohu nepodepsat
mamka

#21

2012-09-29 20:16

dobrý den nerozumím proto prosím , jsem pro nechat děti u rodiču , přece to je nejlepší tedy pokud není zneužíváno , ale třeba pokud není jen fin. tak přece pomoci rod. , neroz. pp. dostává ale  do rodin když jste na up to nejde ? vlastní rodiče by měly býti prioritou ,přece proto jsme chtěly rodinu a že se nedaří no je to strašný ale od toho má být asi ta pomoc sociální

Sokol

#22

2012-10-03 09:01

Dobrý den. V dnešní době pro vyřešení nejméně bolestivou cestou situace naší mladší generace opuštěných dětí se mi jeví tento návrh jako mimořádně přínosný nejen sociálně, ale z dlouhodobého hlediska především ekonomicky. Mám na mysli toto - šťastnější člověk vytvoří snáze ekonomické hodnoty, než člověk nesoucí si nějaká psychická břemena. Petr Sokol

Nepřihlášený uživatel

#23 Re:

2012-10-03 11:39

#22: Sokol -

Ještě si dovolím doplnit moje webové stránky, aby bylo jasné, že vím, o čem mluvím. www.reflexni-terapeut.ic.cz Petr Sokol

mami

#24 Děti.

2012-10-08 02:33

Mám v pěstounské péči 3 děti a je pravda to,že vypadaly dříve úplně jinak/tak smutně/ a po pár dnech u nás se všechno velmi rychle změnilo :)...doslova rozkvétaly před očima.Nejhůře na tom byla holčička,která měla již 5.let ...bylo to již docela pozdě,když víme ,že děti do 3.let věku mají prožít všechno to důležité pro jejich další život.Měla takové stavy,že jsem myslela,že to nevydržím a budu ji muset vrátit.A však po 3.měsících se vše urovnalo.Velmi jsme se za ni modlili a věřím tomu,že i to byla pomoc.V dětském domově již nevěděli co s ní a řekli nám,že jsme její poslední nadějí.Budila ostatní děti a tak spala na SAMOTCE ...je to hrozné,ale co měli dělat??? Je tam moc dětí a muselo to nějak fungovat.Dnes je již skoro dospělá,ale bez problému to není.Škoda,že tam musela být a tak dlouho se trápit,jenom proto,že matka nedala souhlas....mohla na tom být úplně jinak...tolik potřebovala mazlit a lásky .Děti jsou úplně zbytečně drženi v ústavech a mě bylo moc líto,že jsem to nevěděla,že tam tato již naše holčička byla ....tyto roky stále doháníme a není to možné dohnat!!! Její sestřička měla 3.roky a ta je na tom lépe a ještě jeden chlapeček,ten měl 3,5 let a i ten je na tom lépe,ale také jsme si zkusili...bál se chodit kakat domů,že by potom nemohl jít už ven a tak stále kakal do kalhot a nebylo možné ho to odnaučit!!! Podařilo se nám to až v 5.letech,ale stále se počurával,to skončilo až ve třetí třídě.Musím však říct,že stále potřebují hodně naší lásky ,aby se vyrovnaly s tím ,co jim život přináší....je to úplně něco jiného než jsme prožívali s našimi vlastními 5. dětmi.Již jsou všichni dospělí a dělají nám radost.Jenom mám ještě posledního syna doma a potom ty tři děti přijaté.I když mám již 53.let ...tak bych ještě ráda někomu pomáhala....do důchodu mám ještě nějaký rok :) a děti jsou úžasné a tak si myslím,že by právě tato krátkodobá služba byla pro mne :)...také mám hodně zkušeností a mohla bych je ještě využít :)....Nejvíce se mi nelíbí reklama ,která běžela v TV. o postýlce,jak tam leží miminko a padá mu kojenecká lahev a stále se s mlékem kutálí,až ke kanálu venku.Kdyby tam byl někdo,kdo podrží tu lahvičku,nemuselo by se to stát!!! Kde je někdo?? Tak spokojeně si žijeme a nebo stále něco honíme materiálního !!! K čemu ?? Moc ráda také pomohu :) i když má práce ještě nekončí:)Moc zdravím Dana Jersáková- pěstounka.
Sára z HP

#25

2012-10-11 01:57

Neuvěřitelný názor prezidenta, který si myslí, že má patent na rozum a hlavně vidí rudě, kdykoli si myslí, že něco vymyslela Evropská unie (což je v tomto případě hloupost). Stydím se za naši hlavu státu a už aby byl pryč, aby neškodil...