Proti výškovým stavbám v Olomouci

Kontaktujte autora petice

Téma diskuze bylo automaticky vytvořeno Proti výškovým stavbám v Olomouci

Venca

#26 Opět jen pocity a žádná fakta

2012-02-08 23:44

Kdybyste si to přečetl pořádně, tak jsem v mém komentáři reagoval hlavně na zdejší komentáře,konkrétně třeba pana Faltýnka, který neumí ani dát pořádně dohromady kloudnou větu, ale chtěl by nařizovat co přesně má kdo stavět za své peníze. Co se týče průměrnosti a podprůměrnosti, či případné hezkosti a nehezkosti budov, tak jde do značné míry o subjektivní hodnocení (viz. mnoho případů, například SEFO, Blob od Kaplického, Tančící dům a nebo mnoho staveb z minulosti, kdy se ani odborná veřejnost, natož ta laická, nemohla shodnout ani na tom základním). Třeba RCO není žádná skvělá architektura, nciméně lepší než stejně vysoké domy z období například osmdesátých let (obvykle "panelákoidního" vzezření), stejně tak ICOL dle vizualizací je zase o kousek dál, byť to opravdu není světová architektura. Každopádně by mne zajímalo jak zásadně tyto dvě stavby ovlivnily městskou památkovou rezervaci, vznikly v místě, kde v okolí jsou více jak devítipatrové panelové a železobetonové domy, nedaleko je 120 metrů vysoký komín teplárny z betonu a hmotově a výškově poměrně velké těleso samotné technologie teplárny, ICOL je v nejbližším bodě cca 680 metrů od okraje památkové zóny a zhruba 1100 metrů od jejího středu, RCO je dokonce necelé dva kilometry od středu památkové zóny. Vzhledem k tom, že město Olomouc je veliké zhruba 6x6km (v nejužším místě ale jen zhruba 3km), tak je třeba RCO vzdálené od náměstí o třetinu šířky města. Navíc ani jeden z výškáčů nepřesahuje svou výškou nejvyšší olomoucké kostelní věže (tedy se nestává výškovou dominantou), zároveň máme ve městě velké množství vysokých komínů, které nikomu nějak nevadí, konkrétně při porrovnání věží kostelů a komínů dojdeme k těmto číslům: Co se týče věží, tak Dóm má tuším 100,65 metrů, Radnice 75 metrů, Hradisko 72 metrů, věž kostela Cyrila a Metoděje 65 metrů. Komíny jsou jinak nejvyšší teplárna (nejvyšší stavba v Olomouci), ten má 121 metrů, komín na Lipenské, ten má 112 metrů, jinak tu máme pak 65,64,63 metrů vysoké komíny, jeden přes 60 byl zbourán, jeden přes padesát byl zbourán, jeden 47 byl zbourán, těch přes padesát do 60 je zhruba 4 (i 56metrů výšky), od 40 do 50 minimálně 3, od 30 do 40 asi 12, nad 20 do třiceti pak už asi 10, možná více. Jak tedy může dům o výšce cca 70 až 80 metrů výrazně zkazit panorama města, když je přes čtvrtinu až třetinu šířky města do městského centra, dosahuje zhruba 30 procent výšky nejvyšší stavby ve městě a cca 70 až 80 procent výšky nejvyšší kostelní věže ve městě, zároveň pak tato kostelní věž a i věž radnice začínají ve vyšší nadmořské výšce než ony proklínané výškáče, tedy ční o cca 10 až 20 metrů výše než je jejich reálná výška? Souhlasím, že moderní architektrua chybí a stavět ve velkém domy o cca 8 až 10 patrech by byl nesmysl, ale tři domy o výšce kolem 70 metrů městu prostě neuškodí, při pohledu ze tří stran budou dokonce úplně, nebo částečně kryté staršími vyššími stavbami a ze čtvrté strany daleko více vynikne několik vysokých komínů a pak také například silo u Mila II a další technické stavby. Nemám rád tuto pocitovou demagogii, zajímají mne fakta.

Nepřihlášený uživatel

#27 Re: Opět jen pocity a žádná fakta

2012-02-09 00:41

#26: Venca - Opět jen pocity a žádná fakta

Máte pravdu, že dva nové věžové domy nejsou žádná skvělá architektura. O to právě jde ... historické dominanty Olomouce jsou skvělá architektura ... a to není subjektivní pocit. Je třeba si situaci ulehčit. Zboural byste raději historické dominanty nebo ty nové?

Komíny a jiné technické stavby jsou trochu odlišná záležitost. Jsou to funkční stavby a v podstatě dočasné ... například se uvažuje o přemístění teplárny. Nicméně u dominanty jde také o proporci ... hlavní není jen výška, ale též poměr šířky a výšky. V tomto ohledu jsou dvě nové věže velmi bachraté (RCO zvláště).

U výškových staveb jde ale také o jiné urbanistické problémy, které se projevují na jejich bezprostřední okolí.

dr. Zahnstocher

#28 Re: Tupost

2012-02-09 02:00

#25: Moravak - Tupost

Ano, Eiffelova věž je skvělá. i když se proti ní kdysi psali pamflety, je dnes symbolem Paříže - zaslouženě. Je to totiž nejen technicky výjimečná konstrukce, ale také esteticky krásný objekt. To se ovšem o dvou věžácích Tesaříkovy provenicence říct nedá. Jsou to technicky průměrné a esteticky mizerné stavby, které panoráma Olomouce nijak neobohatili a rozhodně za nimi žádné turisté jezdit nebudou. Ti do Olomouce jezdí za historickým centrem a ne jeho kazisvětskými počiny místních politických a architektonických blbounů.

Když už tady zmiňujete Paříž, tak se laskavě podívejte, jak se řeší otázka mrakodrapů v součanosti tam. V Paříži se na rozdíl od Olomouce myslí koncepčeně a historické centrum si chrání. Proto tam také pro mrakodrapy vyčlenili zvláštní čtvrť - La Defénse.

V Olomouci žádné koncepce rozvoje města není, v Olomouci ani není městský architekt (!). V Olomouci se totiž staví tak, že kdo přijde a nabídne místním pohlaváraům dostatečnou finační odměnu, tak si může v podstatě postavit cokoliv kdekoliv. Nějaké památkové -urbanistické - kulturní hodnoty místní radnici evidentně nezajímají a podle toho to také vypadá. Magistrátní odbor koncepce a rozvoje jenom ochotně poslouchá pokynům z radnice a schvaluje jednu změnu Regulačního plánu za druhou. Jedna výjimka následuje další a za chvíli už vlastně nebude ani důvod něco chránit - což bude samozřejmě pro radnici to nejlepší řešení. Všechny možné regulativy jsou totiž pro jejich komerčně-tunelářské zájmy jenom na překážku.

Jinak by stálo za to připomenout, že na Wolkerově ulici se rovněž měly stavět mrakodrapy - dokonce dle návrhu architekta Fránka, což je nesrovnatelně jiná liga než nějaká olomoucká ARTERA. Jednalo se o lokalitu stejné hodnoty jako je lokalita, kde se staví Tesaříkův pyj č. 2. Tehdy ovšem radnice protestovala a z výstavby sešlo. Zajímavé, že Tesařík si ovšem svůj mrakodrap postavit může. Co za tím asi tak bude?


Nepřihlášený uživatel

#29 Re: Nechápu Vás !

2012-02-09 02:10

Není rozvoj jako rozvoj. proti modernímu rozvoji asi nikdo nic nemá, ovšem jeho podoby v Olomouci jsou poněkud devastují a hloupé - asi tak.

A kdybychom pořád bydleli v chatrčích - co by na tom bylo špatně ? ))

Město Olomouc hlavně potřebuje nezkorumpované a moudré politiky, kteří budou mít zájem město rozvíjet tak, aby zrávoeň  nedocházelo k jeho památkovému-architektonickému-urbanistickému a ekologickému poškozování a snižování kvality životního prostředí.

Prozatím nikdo takový na radnici nesedí. Prozatím tam máme populistickou sebranku zkorumpovaných zlodějů, kteří jenom dohazují kšefty svým kamarádům a tunelují evropské fondy.

Nevím, jestli je dobrý rozvoj to, že se znehodnotí část historického centra odstraněním krásné staré dlažby (Pekařská-Denisova), že se zastaví pole kolem města supermarkety a logistickými centry, že se město katastrofálně zadluží nevýdělečným a špatným aquaparkem, že se centrum obestaví nahodile umístěnými architektonicky průměrnými mrakodrapy, atd...


Nepřihlášený uživatel

#30 Ekonomika města

2012-02-09 11:07

Výškové stavby jsou důsledkem, ne příčinou, silné ekonomiky města. Je to podobné jako s výrobou. Výrobní kapacity podnikatel navyšuje, pokud roste poptávka po jeho zboží, ne naopak. To bychom se pak dopouštěli podobných ekonomických zázraků, jako Kazeto Přerov, které vyrábělo kufry podle požadavků národního plánu, a protože je nikdo nechtěl, stavěly se stále nové sklady pro tyto nadbytečné kufry.
Pokud ve městě vznikne tento přetlak poptávky ... a aglomerační výhody se zvyšují, automaticky roste cena pozemků a tím i předpoklad pro ekonomičtější zdůvodnění výškových staveb.
V Olomouci jsou lokality, které unesou (socioekonomicky i urbanistycky) soubor vyšších staveb (nemusí jít nutně o 70 - 100 metrů). Byl to zejména prostor před hlavním nádražím, kde je vysoká koncentrace poptávky po službách v důsledku lokalizace dopravního uzlu. Tento prostor byl bohužel urbanisticky zcela zmršen a stal se obrovskou, nefunkční a hnusnou křižovatkou za necelou miliardu korun. Přitom tento prostor mohl integrovat železniční a autobusové nádraží, správní, kulturní, a hotelové služby a ukojit i libido architektů a stavebníků v jejich touze po výškových stavbách.
Nestalo se tak. Pouze tam prázdnotou šumí vítr a hraje fontána pro zahaleče (Jane Jacobs).
To je přímý důsledek (ne)strategie a (ne)koncepce Olomouce v čele s (ne)vzdělanými a (ne)kulturními (ne)osobnostmi.

Nepřihlášený uživatel

#31

2012-02-09 14:42

Teď už zbývá navrhnout mrakodrapy ještě do Mikulova a budeme kompletně světoví.

Nepřihlášený uživatel

#32 Re: student UP

2012-02-09 15:29

#18: student - student UP

Drahý Studente UP, vězte, že nejde až tak o ochranu životního, jako o ochranu duševního prostředí!

Inu jsou ještě na tom našem světě místa, kde zachovati Status Quo, je ten nejhrdinčtější čin, který můžeme podpořiti, podržeti, brániti a považovati za onen "kus chleba otců našich".

Chápu Vás a Vaše poznámky, ale neumím se pohybovati ve strukturách součastného divného polis, ba i society.

Chci zanechati město svým potomkům, bych se, až mne budou krmit a přebalovat, nestyděl.

Tož tedy, vyznáte-li se v dnešním světa běhu, konejte a jste můj člověk!

Děkuju a budu moc rád, vysvětlíte-li mi všechny ony pojmy: územní plán, účastník řízení při rozhodování o území a pořizování územního plánu, fáze pořizovaní a vydávání, založení občanského sdružení, zastupování aktivity vlastníků dotčených a pozemků, ochrany životního prostředí občanů, ochrany před vzpupností, etc..

Tedy ono ptydepe, které si na nás, naši úředníci, radní, podradní, komise, audity, schůze a výběrové komise vymysleli, bychom jen mlčeli, a co nám zbývá,neb tomu zbla nerozumíme.

Jsem součástí občanů tohoto města, čeho mám býti více součástí?

Jdu za Vámi a podpořím Vás!

Teď se mi jen tak nějak blbě a nelíbí se mi, co se chystá a děje.

A mám velkou radost, že jest takových divných živáčků jako jest moje maličkost více.

Vyznáte-li se, pomozte!

Přeji pokoj a odvahu!

 

 

 

 

 

 


Nepřihlášený uživatel

#33 Re: Nechápu Vás !

2012-02-09 16:10

#24: Anonymous - Nechápu Vás !

Ach, člověče drahá!

Vždyť o to jde, zachovati onen rozměr, Té naší krásné vesnice.

Útulné a bez mrakodrapů!

Těch krásných pohledů z dáli, těch uliček plných veselých oken, ne antén do nebe tyčících!

A prosím, můžete trochu šířeji rozvinout onu Vaši myšlenku o rozvoji měst a chatrčích, kdyby nebylo by rozvoje.

Pětipatrové činžáky mi až tak jako chatrče nepřipadají.

Pokuste se na nějaké klasické vesnici postaviti mrakodrap.

Než se o to pokusíte, řekněte to nahlas v místní hospodě a potom zrychleným krokem onu nálevnu opuťte!

Jde o zdraví!

A jen tak na okraj, nejsem český starousedlík.

Jsem a bydlím na Moravě.

To jest trochu jinde, než Čechy.

Poněkud od Kolína, směrem k Asii.

Neni mi  to trapné, asi jsem buran. A rád jím zůstanu, když jde o ten moderní rozvoj.

Fakt!

 


Nepřihlášený uživatel

#34 Luděk

2012-02-09 19:23

Dobrý den, nazývat šedesáti metrové stavby mrakodrapy, je směšné, ale ok, beru v potaz, nicméně já přece jen zůstanu u reálnějšího pojmenování "výškové budovy". Tyto výškové budovy, v jakékoliv podobě, by hyzdily Český Krumlov, Telč, Litomyšl, nebo Kroměříž. Naštěstí v těchto maloměstech je nikdo stavět nebude. Ale stotisícová Olomouc, centrum střední Moravy, těch pár výškových budov nejen že snese, ale myslím, že ji i povznese. Tedy za určitých podmínek. Samozřejmě jdou postavit tak, aby Olomouci ublížily a jdou postavit tak, aby Olomouci přidaly k lepšímu a hezčímu. To už záleží na konkrétním projektu, jeho omístění a odborné i veřejné a laické debatě. Ale stavět se ve stotisícovém universitním městě proti výškovým budovám, protože jsem maloměšťák a chci Olomouc bez těchto staveb, si myslím, že není prozřetelné a inovativní. Je to zpátečnické. Každopádně respektuju. Váš názor...Nashle.

Nepřihlášený uživatel

#35 A.Jirásek - Proti všem

2012-02-09 20:00

Luděk má pravdu... Ale mimochodem toto je petice proti něčemu, co nikdo neví jak bude vypadat, co to přinese městu - ekonomické hledisko, kulturní, rozvoj města. Petice proti Tesaříkovým barákům-rozumím, to není extra kvalitní a zajímavá architektura. Ale jsou to soukromé investice a podle nějakého plánu rozvoje města. Tvořit další petici proti všemu novému, co tu může vzniknout mi přijde nesmyslné a hloupé. Ohánět se odbornou akademickou obcí je sice príma, ale život je o něčem jiném - kde je dáno, že akademik má vždy pravdu? Chápu filosofické úvahy o nepřevýšení církevních budov a podle jejich obhájců je zřejmě lepší se chodit dívat na kostely než do výloh nákupního centra. Ale pokud žijete ve městě, musíte se smířit s tím, že jak se město vyvíjí a roste, mění se jeho tvář a ta musí jít s dobou. Pokud se tomu někdo nechce přizpůsobit, má se odstěhovat na venkov - tam se dlouhá léta ještě nic měnit nebude, protože to nebude ekonomicky výhodné. Proč mi pár lidí nutí svůj pohled na svět?? Město je určené pro rozvoj a vesnice pro klid. Když chcete žít v historickém městě, najděte si nějaké malebné městečko - třeba tu Telč, Litomyšl, Kroměříž. Pokud se nemá Olomouc vylidňovat, musí se tomu přizpůsobit. Nechci z Olomouce velikou vesnici! Chci moderní a hezké město, které může nabdnout jak historii, tak moderní downtown. Vůbec bych se nedivil, kdyby investor nechal plochu MILA jak je a počkal až bude situace příznivější, i ekonomicky. To by ale zase bylo keců, že je to tam ošklivé... Prostě jsou lidé, kteří jsou a budou vždy proti všemu...

Nepřihlášený uživatel

#36 Re: Luděk

2012-02-09 20:49

Luďku, Aloisi, sakra chlapi, o to přeci jde ... další z řady mrakodrapů ...ééé pardon výškových budov je právě řešena ve schvalovacím řízení, i když návrh územního plánu ještě nebyl ani zveřejněn (takový olomoucký paradox) .... a žádná studie, perspektivy, dálkové pohledy, vizualizace ... nic, tohle je ta veřejná nebo laická debata?


Nepřihlášený uživatel

#37 Re: Re: Luděk

2012-02-09 22:01

#36: - Re: Luděk

to mi právě ani nepřijde jako debata - pouze hrnutí mého pohledu na život ve městě a hledání podobně smýšlejících bez poslouchání protistrany. Když je argumentem pracovní místa - já ho nepotřebuju, já mám! Hodně obchodů - já nepotřebuju, chodím tady za roh do večerky! Kino - nepotřebuju, čtu knížky. atd, atd, atd. Chci v Olomouci krásnou architekturu, aby když cizinec přijede do Prahy, tak aby se ptal po Olomouci - máme tu orloj, parky, řeku...ale nic víc! Chci aby se vědělo, že máme v Olomouci něco jiného než starobylé měso,které nikoho netáhne. Až ukážou, co se bude stavět na Šantovce, je mi jasné, že proti tomu se budou bouřit další lidé, ale věřím, že se najdou i fanoušci....ale to je u všeho. Teď mi to přijde úplně zbytečné a hloupé...


Nepřihlášený uživatel

#38 Re: Re: Re: Luděk

2012-02-09 23:35

#37: - Re: Re: Luděk

to nějak nedává smysl :-(

dr. Zahnstocher

#39 Občanská dohoda

2012-02-10 10:12

Ještě bych rád uvedl jednu závažnou poznámku: rozvoj města a jeho výstavba by se jistě neměla být jenom prací nějaké úzké skupiny občanů - respektive politiků a jejich kamarádů podnikatelů a developerů. Bohužel nejen v Olomouci si tato skupina lidí nakládá s městy a českou krajinou jako by byla jejich soukromým vlastnictvím - což je špatně. Přitom jejich konání ovlivňuje všechny. DISKUZE, KTERÁ TU PRÁVĚ PROBÍHÁ MĚLA PROBĚHNOUT JIŽ DÁVNO A TO VE FORMĚ DISKUZE MĚSTA S OBČANY!
Proč by pár pochybných figurek mělo rozhodovat o tom, jak bude město vypadat ?!?

Nepřihlášený uživatel

#40

2012-02-10 11:17

žiju v Olomouci celý život a nepřeji si aby město přišlo o svou jedinečnost

Nepřihlášený uživatel

#41 Re: Nechápu Vás !

2012-02-10 14:07

#24: Anonymous - Nechápu Vás !

Prosím Vás, Anonymousi, vesnice je plná buranů?

Co jest to takový buran ve Vašem pohledu na svět?

Proč jest vesnice horší než město?

Jde o lidi, nebo o stavby?

Proč máte pocit, že jest mezi vesnicí a městem rozdíl?

Tu i tam žijí jiní lidé, jiní občané?

Proč jsou ve Vašich očích starousedlíci Banda?

Co jest to chatrč? Má míti eskalátor? A mnoho pater? A má býti celá ze skla a velmi vysoká?

Jak se specifikuje tzv. chatrčovost?

Chatrčí se stává i do nebe týčící se barák, je-li prázdný (a třeba i plný zbytečných institucí!).

A jen tak na okraj, možná se Vám to nedoneslo, ale nebude-li vesnic, města půjdou do jetele, tedy víte-li, co je jetel!

Jetelem se krmí krávy, to žluté, to je řepka.

První voní a scházejí se v tom milenci, to druhé smrdí, a je to alergen a některá auta na to umí jezdit!

Jedl jste někdy brambor, na poli pečený a ve šlupce?

Jak si představujete onen rozvoj?

Nelíbí se mi to a rád bych bydlel na vesnici, ale zde žiji a mám zde svou rodinu i práci, v onom městě, které chcete vylepšit, pro burany, z vesnice!

Považuji a ctím toto město, za svou vesnici. A udělám vše co jest v mých silách, by nadále zůstalo "vesnicí" a plnou vesničanů, kteří zde cítí a repektují co cítím já. Omlovám se Vám za ono klišé, ale vobčas to nejde napsat jinak!

Těším se, nevím zda se mi to někdy podaří, bydlet na VESNICI.

Slibuji, a vyjde-li to, tak Vás, rád, přichýlím. Až budete míti plné zuby výtahů, kamer a turniketů!

Buran se těší na Vaši odpověď; a nebo to byl jen Váš, a jen tak nějak výstřel do tmy, teď, někde a nějak, bych se uklidnil?

Však vo co jde, dyž si někdo poplete čechy s moravou, semele vesnici a město, a jen tak mimo mísu nazve všechny jak nejlépe umí.

Inu burani, fakt:/  Aha!

A fakt a tak nějak vopravdu fakt na konec, nejste Vy s prahy?

 

 

 

 

 

 


Nepřihlášený uživatel

#43 Re: toto je druhá strana pohledu - z výšky

2012-02-13 11:16

#42: - toto je druhá strana pohledu - z výšky

Kvůli pohledu z výšky snad v Olomouci nebudeme stavět budovy o výšce 75 m, to jako argument nemůže obstát! Vylezte si na Radniční věž, nebo věž sv. Mořice nebo sv. Michala, výhled je k dispozici. Jestli chcete ještě vejš, zaplaťte si vyhlídkový let balónem nebo letadlem.

 


Nepřihlášený uživatel

#44 Re: toto je druhá strana pohledu - z výšky

2012-02-13 11:16

#42: - toto je druhá strana pohledu - z výšky

děkujeme, pane primátore ... to je právě ta privatizace veřejného prostoru?


Nepřihlášený uživatel

#45 Re: Re: toto je druhá strana pohledu - z výšky

2012-02-13 14:31

#43: - Re: toto je druhá strana pohledu - z výšky

dají mi na radnici nebo u Michala sushi???? A posedím s dobrou whisky??? Lidi jděte se projít, mráz vám vyžene hloupost z hlavy!!! já už se projít byl :-)


Nepřihlášený uživatel

#46 Re: Re: Re: toto je druhá strana pohledu - z výšky

2012-02-13 15:04

#45: - Re: Re: toto je druhá strana pohledu - z výšky

Koukat z věžáku na Olomouc a dlábit u toho suši - to je vskutku velmi postmoderní, skoro obskurní.


Nepřihlášený uživatel

#47

2012-02-13 18:16

Architektura je z velké části věcí veřejnou, nikoli pouze soukromou.
Neila

#48

2012-02-14 00:34

Nejsem odborník, jsem pouhý Olomoučan.
Protestovat v tuhle chvíli proti už postaveným věžákům tandemu Tesaříkových nemá asi moc smysl (zbouraly by se kvůli tomu? silně pochybuju). O to víc má podle mě smysl zabránit dalšímu podobnému hyzdění.
Lidem, kteří tvrdí, že mrakodrapy panoráma nenarušují, protože jsou dost daleko od centra, bych doporučila návštěvu univerzity a jejího okolí. Byla jsem na rok v zahraničí a po návratu mě celkem šokovalo, co že to vidím nad výpadem směrem do Bezručových sadů nalevo od chrámu svatého Michala. Ano, správně, je to nejnovější Tesaříkův skvost. V tu chvíli mi bylo fakt smutno.

Nepřihlášený uživatel

#49 Re:

2012-02-14 13:09

#48: Neila -

Ano o to právě jde, že svém městě a jak bude vypadat by měli rozhodovat pouzí občané. Ještě jedna výšková budova se chystá ... a to přímo u městské památkové rezervace


Nepřihlášený uživatel

#50

2012-02-14 20:49

Každý kdo je proti mrakodrapům v ČR, tak je jednoznačně tupec. Takový malý človíček, čech, co nikde nebyl a nic nezná a všechno nové odmítá. Zamyslete se proboha nad svými argumenty!!! Mrakodrap není zlo, ale trend vývoje současné moderní architektury. Já budu radši pokud města budou růst do výšky než do šířky, kde budou usurpovat přírodu!!! Pokud jste nïkdy neviděli mrakodrap, tak se podívejte do Paříže, Londýna či New Yorku a zjistíte, že to co řešíte, jsou kraviny. Pokud by se nic moderního nestavilo napříč "hlasu lidu", tak by milí vážení občané nejen Olomouce, nevznikl ani Vyšehrad v Praze. I v té době se proti němu bouřilo a dnes je to jedna z památek města. Vývoj nezastavíte. Snažte se být alespoň trochu ve svých myšlenkách benevolentnější a nebuďte tak upjatí. Už není před rokem 89, hranice jsou volné, tak vyjeďte do světa a sem se vraťte s "fresh air" ve svých názorech.