Za záchranu domů na Staroměstském náměstí, v Celetné a Kamzíkově


Nepřihlášený uživatel

#1 Petice na záchranu historických domů v okolí Staroměstského náměszí

2015-04-21 12:41

Ucelený, dnes již tragicky poničený soubor středověkých parcel a domů je unikátem ve světovém měřítku. Jeho hotelové využití je z mnoha důvodů nesmysl a přinese zničení současných funkcí. Vedení města znovu a znovu dokazuje, že své práci naprosto nerozumí. Vystěhováním posledních obyvatel, které právě začíná, jen dokazuje že si neuvědomuje, že město bez lidí ( obyvatel !!) není město, ale muzeum, čímž už střed Prahy bohužel je. Josef Vomáčka

 


Nepřihlášený uživatel

#2

2015-04-21 21:17

Jako zastupitelka Prahy 1 se o celou kauzu zajímám již řadu let. Minulé volební období jsem aktivně jednala nejprve s panem radním Vašíčkem a posléze radní Vorlíčkovou o zneplatnění smlouvy mezi magistrátem a investorem - společností Akroterion. Výstavba hotelového komplexu na Staroměstském náměstí není jen o ochraně památek a kulturního dědictví, ale také o vystěhovávání centra metropole (magistrát zcela rezignoval na prioritu ochrany bydlení) a o ekonomice, Smlouva na pronájem nemovitostí do roku 2081 investorovi se alespoň do dnešního dne jeví jako naprosto prodělečná a hlavní město na ní tratí desítky milionů korun... Při troše dobré vůle lze ještě nesmyslný záměr, který bude znamenat vystěhování dalších rezidentů z Prahy 1, nenávratné zničení památkově chráněných budov a další krácení rozpočtu magistrátu, zvrátit! Kateřina Klasnová

Nepřihlášený uživatel

#3

2015-04-21 22:05

Marek Bernard Joanelli, významný staroměstský měšťan a objednavatel řady barokních soch, kterému dům v 18. století patřil, by se obrátil v hrobě.
František

#4

2015-04-22 13:31

Plně podporuji tuhle petici a posílám odkaz všem známým. Musíme památky historického centra Prahy bránit před nenažraným developerským byznysem. Je povinností nás všech bránit naše kulturní dědictví, aby z něj vůbec něco zbylo. Lidská chamtivost je nezměrná a dokáže zničit vše hezké, co v našem městě máme.

MM

#5

2015-04-23 00:49

Když Karel IV umisťoval novou univerzitu do středu města, pečlivě dbal na to, aby nikde nepoškodil jeho existujíicí zástavbu aní výškou ani v půdorysu. Tu univerzitu aby jeden hledal mezi uličkami .Je snad proto méně slavná ?  A tak ty baráky přežily dalších 600 let , přežily Švédy,  monarchii,  i dvě světové války, totality, okupace. Nepřežijou našeho chamtivého úředníka. Proč ne?  Národ rezignoval, zpochybnil svou historii, kulturní i národní identitu - což je zvláště v dnešním světě velmi, velmi nebezpečné. Obalíme se státní vlajkou a půjdeme  fandit hokeji.  Kdo neskáče není Čech !


Nepřihlášený uživatel

#6

2015-04-23 14:51

Petici ochotně podepisuji. Jsem Pražanka a devastace mého rodného města mě pobuřuje už dlouho. Nekulturnost a necitlivost některých developerů nemá hranice! H.T.

Nepřihlášený uživatel

#7

2015-04-24 14:04

Mělo by v ní být jasněji uvedeno, proč je dle organizátorů záměr problematický a také pohlídat si překlepy.
Barbora Půtová

#8 Re:

2015-04-24 17:35

#7: -  

Kauza je natolik známá, že jsem nepovažovala za podstatné ji znovu celou analyzovat. Mnohokrát jsem se vyjadřovala v médiích i na akademické půdě. Navíc v tomto případě se jedná o jednu konkrétní skutečnost, která je zde jasně formulována. Schválené návrhy ohledně objektů a přestavby zvrátit prostřednictvím projednání na Zastupitelstvu. 

Překlepy jsou v tištěné verzi upravené. Tištěnou verzi můžete podepsat na dvou místech, a to na Ústavu etnologie FF UK (Celetná 20) nebo na adrese Klubu Za starou Prahu (Mostecká 1). 

Do elektronické verze již nechci vstupovat, abych pak nebyla vystavena argumentaci ohledně průběžné změny znění petice. Pak by se jednalo o manipulaci s textem. 


Nepřihlášený uživatel

#9

2015-04-27 14:51

Podepisuji protože jsem se narodila pár metrů od STAROMĚSTSKÉHO náměstí a žila tam 23 let. Miluji Staré Město a záleží mě na něm,aby zůstalo takové jako dřív .Je to ůžasné místo a nikdo nám ho nesmí ničím ničit. Kouzlo tohoto místa je vždy uklidňující a prostě nádherné.

Nepřihlášený uživatel

#10

2015-05-06 08:43

Tuto petici schvaluji a podepisuji a plně podporuji, protože záměry investorů s brutálním způsobem výstavby hotelu v samém jádru historické zástavby našeho hlavního města jsou v příkrém rozporu s ochranou stále ještě bohatého kulturního dědictví, navíc v městské památkové rezervaci zapsané v Unesco. Ekonomické zřetele nesmí převážit nad urbanistickými zásadami a památkovými hodnotami, které máme zděděné po předcích.

Nepřihlášený uživatel

#11

2015-05-10 13:18

Celý magistrát a hlavně památkový odbor je banda zkorumpovaných šmejdů.Celá tahle prohnilá instituce nám ničí historickou hodnotu Prahy.Celé to je barbarské ničení památek ve prospěch developera a jeho peněz.Národní památkový ústav musí dostat větší pravomoce v zamítání takových projektů.Hanba vám!!!,úředníci z magistrátu.
+++

#12

2015-05-13 06:49

Národ který rezignuje na svou historii a kulturu, přijde také o svou zem. Jen hrdé národy, které mohou doložit svou historii a kulturu mají v dnešním mulitikulturním světe šanci přežit a ubránit se těm které se naopak šíří třeba násilím. 


Nepřihlášený uživatel

#13

2015-05-13 06:54

Je povinosti zachránit památky pro příšti generace

Nepřihlášený uživatel

#14

2015-05-14 21:53

Před více lety jsem v tomto okolí pracovala, denně jsem chodívala právě mj. i Celetnou ulicí, Kamzíkovou a na Staroměstském náměstí jsem byla téměř "jako doma" . Nedovedu si představit, že by památné domy měly být poškozovány jen za účelem lobistických návrhů k obohacování se jistých úřednických "šimlů" , kteří za to shrábnou nemalé peníze a uzavřením zakázek zničí jedny z nejcennějších Pražských a Českých památek .
Tomáš Vích

#15 Gentrifikace

2015-05-24 09:21

Bydlím 10 let v Týnské uličce a za tu dobu sleduji gentrifikaci centra: jak na Praze 1 ubývají trvale žijící obyvatelé a obchody denní spotřeby, přibývá prázdných domů, turistika za levným alkoholem a jak se střídají obchody s rádoby luxusním zbožím, které nikdo nekupuje. Praha 1, pokud má přestat být město duchů, potřebuje domorodce, ne další komerční "investice", které ji zabíjí.

Tomáš Vích, architekt


Nepřihlášený uživatel

#16

2015-05-27 06:57

A ja som si myslel, že takéto zverstvá sú možné len na Slovensku. No snáď sa s tým podarí ešte dačo urobiť. Držím palce, lebo tú pravú starú Prahu zbožňujem.

Nepřihlášený uživatel

#17

2015-06-13 09:25

Tanec kolem zlatého telete byl fatální! Proč bychom si to nezopakovali.

Nepřihlášený uživatel

#18

2015-06-17 05:53

Už toho bylo dost

Nepřihlášený uživatel

#19

2015-06-17 08:43

nesouhlasím se zásahem do historického jádra Prahy

Nepřihlášený uživatel

#20

2015-06-17 18:04

Naprosto souhlasím s touto peticí a připojuji se. Na Starém Městě bydlím desítky let a jsem naprosto zděšená, co všechno magistrát odsouhlasí (viz. "Maršmeloun" atd.) a s jakou lehkostí se postupně zbavuje historického jádra města. O vylidňování centra nemluvě... Historické centrum Prahy by se mělo chránit před nenasytným mamonem developerských firem, bohužel, za vším jsou peníze a moc. Co si ale necháme zničit, se už nikdy nedá vrátit! A tak je povinností nás všech bránit naše kulturní dědictví proti lidské chamtivosti, která je, jak vidno, nezměrná...
K. K., Praha 1

Nepřihlášený uživatel

#21

2015-06-17 18:13

Naprosto nesouhlasím s takto rozsáhlými a necitlivými projekty v historickém jádru Prahy!

Tento příspěvek byl odstraněn jeho autorem (Zobrazit podrobnosti)

2015-06-18 23:18



Nepřihlášený uživatel

#23

2015-06-26 17:27

Stavba by měla být citlivější k památkám.