Dopis vrcholným představitelům České republiky a jejím občanům

My, zde podepsaní správci FB skupiny Lumpenkavárna, důrazně protestujeme proti "Společnému prohlášení nejvyšších ústavních činitelů České republiky" týkajícího se „naplňování politiky vůči Čínské lidové republice“ při příležitosti návštěvy dalajlamy v naší zemi.

 

Pane prezidente, pane premiére, předsedové sněmovny a senátu,

zapomněli jste, že jste byli zvoleni v době, kdy naše demokratická země směřovala prozápadně, kdy je členem EU a NATO. Občané vám dali důvěru, že budete v této orientaci dále pokračovat. Níže přiloženým prohlášením jste jasně prokázali, že chcete naši zemi od Západu izolovat a otočit zpět směrem na Východ. Že jsou pro vás lidská práva méně důležitá než obchod, byť jsme s Čínou v posledních letech žádné výrazné obchody s přínosem pro ČR, jak v prohlášení tvrdíte, neuzavřeli.

Vyzýváme všechny slušné poslance a senátory, aby tomuto nebezpečnému směřování učinili přítrž a další takové konání nedovolili. Dále je pro nás naprosto skandální, že nikým nezvolený mluvčí prezidenta země nařkl ministra kultury Mgr. Daniela Hermana z protistátního jednání jen proto, že se s dalajlamou setkal.

Vy, milí spoluobčané, kterým nejsou události posledních měsíců a dnů lhostejné, dělejte vše, co je ve vašich silách, a naši svobodu si nenechte vzít. Dejte svou nespokojenost najevo svou přítomností na akcích k 17. listopadu v Praze, prosím. Dosavadní obracení našeho směrování probíhalo plíživě a možná jste si říkali, že se pořád nic hrozného neděje. Dnešní vyjádření je důkazem, že jsme situaci podcenili.

 

Petra Žižková, Vlasta Pospíšilová, Kateřina Agudelo Ramírez, Jakub Šrámek, Martin Dvořák, Radovan Bláha, Markéta Krňanská, Soňa Pospíšilová, Karel Kubista, Alena Václavíková, Šárka Fialová, Katerina Skrypnik, Hanka Kymrová, Martina Kourouma, Roman Porteš, Tom Rimpel a další podepsaní

19. října 2016

 

 

Prohlášení, o něž se jedná: 

Společné prohlášení nejvyšších ústavních činitelů České republiky

18. října 2016

Jako nejvyšší ústavní činitelé České republiky chceme společně zdůraznit, že naše země při naplňování své dlouhodobé politiky vůči Čínské lidové republice vychází z principů strategického partnerství mezi oběma zeměmi a ze vzájemného respektu ke svrchovanosti a územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí.

Vztahy obou našich zemí a jejich výrazný rozvoj v posledních letech považujeme za velmi přínosné a užitečné pro obě strany a jsme přesvědčeni o tom, že je v zájmu České republiky tyto vztahy i nadále intenzivně rozvíjet.
Osobní aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky a považovali bychom za nešťastné, aby takto byly kýmkoliv vnímány.


Prezident České republiky Miloš Zeman
Předseda Senátu Parlamentu České republiky Milan Štěch
Předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Jan Hamáček
Předseda vlády České republiky Bohuslav Sobotka

 

Jiří Ovčáček, ředitel Odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky
Petra Žižková, Alena Václavíková    Kontaktujte autora petice