COVID2019 - Chceme masové testování občanů a stopování nákazy (Česko = Jižní Korea)

Vyzýváme tímto vládu ČR a Ústřední krizový štáb, aby stát vyvinul maximální úsilí k zajištění masivních testovacích kapacit na COVID2019 a zároveň připravil infrastrukturu na sledování pohybu nakažených.

Chceme být jako Jižní Korea, ne jako Itálie.

Jižní Korea i Itálie začaly čelit šíření viru přibližně ve stejnou dobu. V Itálii stále umírají stovky lidí denně (k 18. 3. 2020), zatímco v Jižní Koreji je již situace pod kontrolou. A to Korea ani nemusela přistoupit k tvrdým sociálním restrikcím.

Český stát se nyní zaměřuje na zbrždění šíření nákazy a zajištění zdravotnického materiálu. A to je dobře a je to nutné. Ale současně je již nyní třeba myslet na další fázi boje.

Slovy jednoho z předních světových epidemiologů, Neila Fergusona (17. 3. 2020, Twitter): Snadno dostupné, masově rozšířené testování – v kombinaci s izolováním nakažených a stopováním jejich předchozích kontaktů – může být klíčové. (Large scale readily available testing, combined with case isolation and contact tracing - perhaps assisted by technological solutions - may be key.)

Cílem petice není řídit strategii Ústředního krizového štábu (když už ho konečně máme). Petice má pouze zajistit, že klíčovým prvkům dalšího boje s pandemií na území ČR bude věnována patřičná pozornost (masové testování doporučuje i Světová zdravotnická organizace). Chaotické řízení krize, den po dni, premiérem Babišem nezavdává jistoty, že tato opatření nepodceníme.

V ČR se již objevují zárodky řešení těchto problému. Testování se zapojením akademických pracovišť (viz Echo24). "Contact tracing" pomocí aplikace po vzoru Jižní Koreji promýšlí iniciativa Covid19cz. Děkujeme!

Teď ještě zajistit, aby stát tyto a další aktivity podpořil.

Všichni chceme být Korejci (ti Jižní, samozřejmě).

(K podpisu volba "Česká republika" je v seznamu až pod Zimbabwe.)

 


Miroslav Kalous    Kontaktujte autora petice

Podepsat tuto petici

Podepsáním povoluji Miroslav Kalous, aby předal/a můj podpis tomu, kdo v této věci pravomoci.


NEBO

Placená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Zjistit více...