Protest proti zrušení pořadu Kupředu do minulosti

 

OTEVŘENÝ DOPIS - PROTEST PROTI ZRUŠENÍ ROZHLASOVÉHO POŘADU KUPŘEDU DO MINULOSTI

 

Komu: Generálnímu řediteli Českého rozhlasu panu Mgr. René Zavoralovi


Vážený pane generální řediteli,

protestujeme proti ukončení pořadu Kupředu do minulosti, který byl unikátní jak výběrem hostů, tak citlivým a kultivovaným moderováním Martiny Kociánové.  

Tento pořad byl unikátní a nenahraditelný, dostávali v něm prostor vzácní hosté, které jinde není mnoho slyšet a moderátorka zvládala velmi dobře někdy i napjaté situace.  

Oceňovali jsme inteligentní dotazy, nenávodné otázky, kterými se paní Kociánová nesnažila hosty dotlačit do některého jí blízkého myšlenkového konstruktu, jak to občas slýcháme u jiných moderátorek pořadů, neskákala hostům neuroticky do řeči.  

Vážený pane řediteli, prosím, zvažte ještě jednou zrušení tohoto pořadu. Pokud jeho důvodem byly volby nemainstreamových hostů, kteří nerazili vždy ten pravý, jediný a správný názor, jak se mnoho lidí domnívá, je to velmi špatný signál o stavu demokracie ve vysílání Českého rozhlasu.

Dějiny vždy ukázaly, že cenzura nebyla tou správnou cestou. Demokracie má sebeočistné procesy, ve kterých si lidé vyberou to, co souzní s jejich naladěním a nezajímavé nechají zapadnout, není potřeba jim podstrkovat to, co si mají myslet a umlčovat ty, kteří se nelíbí. I když někteří měli problém s výběrem hostů paní Kociánové, je chybou jejich tlaku ustupovat a zavádět nějakou cenzuru. Pak již opouštíme půdu demokracie a vracíme se tam, kam nikdo z nás nechce.

Věřím, že tito kritici mají vždy možnost přeladit, ale nám, kteří její pořad oceňovali a měli rádi, už žádná alternativa ve Vašem médiu nezbyla.

V Praze, 11. 12. 2016

 Mgr. Dana Bočková

 


Mgr. Dana Bočková    Kontaktujte autora petice