Petice za zachování výuky archivnictví a samostatného Ústavu archivnictví a pomocných věd historických na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích

Využíváme své právo garantované článkem 18 Listiny základních práv a svobod a obracíme se touto peticí na vedení Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích v záležitosti avizovaných změn týkajících se výuky studijního programu Archivnictví a existence samostatného Ústavu archivnictví a pomocných věd historických (dále ÚAPVH) na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity.

Výuka oboru Archivnictví na JU byla zahájena v akademickém roce 2003/2004 a jeho programy (bakalářský, navazující magisterský a doktorský) byly úspěšně reakreditovány v roce 2018. Během této doby studium úspěšně absolvovaly desítky absolventů v Bc. i Mgr. studiu. Ti nejenže nemají problémy s uplatněním, ale naopak je o ně velký zájem z řad zaměstnavatelů a zaujímají prestižní místa především v různých typech archivů, vědeckých, soukromých a dalších institucích nikoli jenom v regionu, ale po celé ČR.

Samotný ÚAPVH prochází úspěšně nejrůznějšími vnitrouniverzitními hodnoceními, spolupracuje s mnoha archivy a domácími i zahraničními archivními a historickými pracovišti. Ústav uspořádal již řadu konferencí, včetně mezinárodních, nabízí přednášky domácích i zahraničních odborníků a významných osobností oboru archivnictví (např. přednáškový cyklus Býti archivářem). Pracovníci ústavu vykazují bohatou publikační činnost, podílejí se na řešení různých grantů, účastní se řady jak domácích a zahraničních konferencí, jsou členy různých grémií. Svou činnost, absolventy i další výsledky představil ústav na výstavě při příležitosti 20. výročí zahájení výuky Archivnictví na JU.

V podstatě jediným problémem, který lze s ústavem a jeho studijními programy spojit, je nižší počet studentů v bakalářském studiu, naopak v navazujícím magisterském studijním programu Archivnictví nejenže počty studentů odpovídají programům jiným, ale jsou dlouhodobě vyšší než počty studentů Mgr. studia Historie. Důvodem nevysokých absolutních počtů uchazečů Bc. studia z řad středoškolských studentů je nepochybně skutečnost, že se jedná o skutečně speciální a specifický obor, který je současně poměrně náročný, a počty studentů tohoto oboru nedosahují vysokých počtů ani na jiných univerzitách v ČR. Současně se však jedná o obor rozhodně společensky potřebný (a tomu odpovídá i neustálá poptávka ze strany různých archivů) a absolventi ovládají široké spektrum znalostí z archivnictví, pomocných věd historických a dějin správy, které v této podobě nelze v současné době v rámci jiného studijního programu na JU komplexně získat.

Přes tyto skutečnosti se vedení FF JU rozhodlo, že studium archivnictví na JU bude realizováno pouze ve formě navazujícího magisterského studijního programu, s bakalářským studiem se nepočítá. Přípravou akreditací tohoto programu má být pověřen Historický ústav (dále HÚ) FF JU.

Vedení FF JU se ve svém stanovisku opírá o blíže neupřesněné „konzultace s externími experty“ a také o rovněž neznámé „expertní stanovisko“ HÚ, s těmito stanovisky či závěry však nebyla ředitelka ústavu (a současně garantka Mgr. studia), stejně jako garantka Bc. studia seznámena, ani k nim nebylo a není možné se vyjádřit. Znepokojivé je, že studium má připravit ústav, který se v posledních letech primárně zaměřuje na přípravu učitelů dějepisu, jehož akademičtí pracovníci nemají zkušenosti se studiem archivnictví a nikdo z nich nikdy nepracoval v archivu. I další uváděné skutečnosti vzbuzují nemalé obavy, že nepůjde pouze o začlenění ÚAPVH do HÚ, ale o jeho faktickou likvidaci. Zatímco nyní studium Archivnictví na JU volí převážně studenti z široké oblasti západu, jihu a jihovýchodu Čech s přesahy do dalších oblastí, je otázkou, zda by neodcházeli studovat jinam na zcela jiný obor. Přitom poptávka z praxe stále převyšuje nabídku, zvláště pro archivy v oblastech vzdálenějších. Lze se dokonce obávat, že v českém archivnictví nebude k dispozici dostatek vhodných a speciálně vzdělaných absolventů.

Vedení FF JU zdůvodňuje uvedené kroky finanční situací ústavu, není však jasné, jaký finanční efekt by uvedené změny přinesly, stejně jako bohužel není zcela transparentní a jednoznačná situace v rámci celé fakulty. Využíváme proto své právo garantované článkem 18 Listiny základních práv a svobod a obracíme se touto peticí na rektora a vedení Jihočeské univerzity se žádostí, aby bylo možné změnit příslušné rozhodnutí, aby mohl být studijní program Archivnictví nadále zachován a aby v důsledku navrhovaných proměn nedošlo k jeho zániku.

Studenti studijního programu Archivnictví na FF JU, jeho absolventi, akademičtí pracovníci ÚAPVH FF JU, jejich příznivci

Bc. Josef Tokár, za Českobudějovickou studentskou sekci České archivní společnosti,

prof. PhDr. Marie Ryantová, CSc., ředitelka ÚAPVH FF JU a garantka pro Mgr. studium,

doc. PhDr. Miroslav Novotný, CSc., akademický pracovník ÚAPVH FF JU,

doc. Mgr. Lenka Martínková, Ph.D., garantka pro Bc. studium na ÚAPVH FF JU.


Josef Tokár    Kontaktujte autora petice

Podepsat tuto petici

Svým podpisem akceptuji, že Josef Tokár bude moci vidět všechny informace, které v tomto formuláři uvedu.

Vaši e-mailovou adresu nebudeme veřejně zobrazovat online.

Vaši e-mailovou adresu nebudeme veřejně zobrazovat online.


Musíme ověřit, že jste člověk.

Souhlasím se zpracováním informací, které jsem poskytl/a v tomto formuláři, a to pro následující účely:




Placená propagace

Tuto petici propagujeme 3000 lidem.

Zjistit více...