PETICE PROTI ZRUSENI NEMOCNICE VE STERNBERKU !!!!!!!!

Petice podle § 1 zákona č. 85/1990 Sb., o právu petičním

PETICE PROTI ZRUSENI NEMOCNICE VE STERNBERKU , okres Olomouc. !!!

 

Adresat petice:

Ing. Stanislav Orság, starosta
Mgr. Jiří Zemánek, člen rady města

Horní náměstí 16

785 01 Šternberk

Vazeny pane starosto,
v soucasne dobe jedna VZP pobocka Ostrava a skupina Agel (nemocnice Sternberk) o uzaverni smlouvy na dalsi roky. Vzhledem k tomu, ze smlouva mezi vyse uvedenymi neni stale uzavrena, MY, NIZE PODEPSANI OBCANE NESOUHLASIME SE ZRUSENIM NEMOCNICE STERNBERK a touto petici zadame o Vasi plnou podporu nemocnice a Vase veskere vznalozene usili o boj za jeji preziti !

Toto potvrzuji svym podpisem,

 

Petiční výbor ve složení: Jitka Káňová, Zlínska 12, Brno .

Petice zalozena 5. rijna, 2012.

 

Petici mohou obcane podepsat osobne take v Nemocnici ve Sternberku Jívavská 1435/20 , 785 01 v jidelne .

Tato internetova petice bude vytisknuta a predana vedeni clenum rady mesta Sternberka, Horni nam. 16, Sternberk .

 

 

Zde jsou clanky z tisku:

Šternberk – Pacienti si ji chválí, spadá pod ní přes sto tisíc lidí, za poslední léta se do její modernizace investovala spousta peněz. Přesto šternberské nemocnici podle neoficiálních informací hrozí zrušení. Lidé nad tím nechápavě kroutí hlavou, šternberští radní za ní hodlají bojovat.

Nemocnice okresního typu má velkou spádovost.

„Je to více než 100 tisíc lidí, kteří spádově patří do šternberské nemocnice. Lidé z Moravskoberou­nska? Jak ti se v zimě budou dostávat jinam. V nemocnici je traumacentrum, kde poskytne základní péči. Každý segment, nejen porodnice, má v nemocnici své místo. Nehledě na to, kolik peněz bylo za posledních 15 let do nemocnice investováno," uvedl šternberský radní a poslanec Jiří Zemánek (ČSSD), podle něhož se v interních materiálech VZP skutečně objevila citelná redukce ve Šternberku.

„Vidím to jako totální rezignaci na zájem pojištěnců," dodal.

Vyjádření VZP

Zdravotní pojišťovny tlačí nemocnice nejen v Olomouckém kraji, aby více šetřily, a řada z nich doposud nemá jistotu, že s nimi od ledna podepíší novou smlouvu na dalších pět let.

Středomoravská nemocniční, která zastřešuje nemocnice Šternberk, Přerov a Prostějov, měla podle původního memoranda zdravotních pojišťoven a ministerstva zdravotnictví měl přijít zhruba o tři desítky lůžek.

VZP v tuto chvíli neotevřela karty, a sdělila, že jednání o „restrukturalizaci a optimalizaci lůžkového fondu" ve Středomoravské nemocniční ještě nejsou na konci. Ujistila, že o ukončení smlouvy se nemluvilo.

„Předmětem dosavadních jednání byla jednak redukce akutního lůžkového fondu dle výsledku provedených analýz, ale také požadavky Středomoravské nemocniční navýšení počtu lůžek v některých oborech," reagoval Michal Vojáček z regionální pobočky v Ostravě.

„Ukončení smluvního vztahu s nemocnicí ve Šternberku diskutováno nebylo. Dokud nebudou zmíněná jednání uzavřena, nebylo by korektní komentovat návrh restrukturalizace do větších podrobností," uvedl k osudu šternberského zařízení.

Mapování situace

Vedení samospráv ze Šternberska ve středu zjišťovala, nakolik může být nemocnice skutečně ohrožena.

„Informace zazněla, ale nikdo ji zatím nepotvrdil. I to, že někde zazněla a oficiální místa se o ní baví, je velmi závažné. Uděláme vše proto, aby zůstalo jen u informace a jedné z možností," uvedl starosta Šternberka Stanislav Orság (ODS).

„Zjišťujeme, jak situace vypadá. Byli jsme ujištěni, že se s pojišťovnou stále ještě jedná a bylo podepsáno memorandum, kde se hovoří o 32 lůžkách v rámci Středomoravské nemocniční, které se ale týkaly převážně Přerova a Prostějova. Věříme, že to tak dramatické nebude a zvítězí zdravý rozum. Oblast Moravskoberounska se bez nemocnice ve Šternberku neobejde," uvedla starostka Moravského Berouna Zdenka Szukalská (KSČM).

Co k věci říká Středomoravská nemocniční?

Středomoravská nemocniční již v úterý uvedla, že o katastrofickém scénáři pro Šternberk slyšela, také pouze neoficiálně.

„Pokud by se tento černý scénář měl skutečně naplnit, pokládali bychom ho za extrémní. Šternberská nemocnice patří dlouhodobě k nejlépe hodnoceným nemocnicím v České republice z pohledu spokojenosti pacientů," reagovala mluvčí společnosti Hana Szotkowská.

S VZP jednala Středomoravská nemocniční před čtyřmi měsíci, kdy předložila návrh možné redukce lůžek, který konzultovala se svazem zdravotních pojišťoven.

„Ve třech nemocnicích navrhujeme úsporu 32 lůžek. To je řešení racionální a adekvátní tomu, že Středomoravská nemocniční provedla redukci lůžkového fondu již v letech 2008 až 2010. Tento návrh byl projednán se zástupci VZP i zaměstnaneckých pojišťoven a začátkem června byl předán i písemně. Od té doby jsme však jakékoliv oficiální stanovisko ze strany VZP neobdrželi," objasňovala oficiální jednání s největším plátcem v regionu.

Autor: Daniela Tauberová ,  Clanek k teto petici byl prevzany od : Olomoucky Denik.cz

 

http://www.denik.cz/olomoucky-kraj/nemocnice-ve-sternberku-v-ohrozeni-pacienti-i-obce-krouti-hlavou-20121003-av3x.html

http://olomouc.idnes.cz/vzp-a-agel-jednaji-o-budoucnosti-nemocnice-ve-sternberku-pke-/olomouc-zpravy.aspx?c=A121004_1836634_olomouc-zpravy_stk&fb_action_ids=10151086160167293&fb_action_types=og.recommends&fb_source=other_multiline&action_object_map=%7B%2210151086160167293%22%3A467820049929568%7D&action_type_map=%7B%2210151086160167293%22%3A%22og.recommends%22%7D&action_ref_map=%5B%5D

 

Zde je prizpevek od starosty mesta Sternberka  Stanislava Orsaga prostrednictvim facebooku:

Vážení spoluobčané,
dovolte mi, abych Vám touto cestou poskytl další informace k případu šternberské nemocnice.
Ve čtvrtek 4. října 2012 jsem měl já i pan poslanec Jiří Zemánek telefonické jednání s ředitelem VZP pobočka Ostrava, který nás ujistil, že v současné době není připraven scénář, který by směřoval k uzavření této nemocnice.
Jednání mezi VZP a Středomoravskou nemocniční a.s. (provozuje ne
mocnice Šternberk, Přerov, Prostějov) o uzavření smlouvy na další roky bude dále probíhat. Pokud někdo opravdu s takovou variantou pracoval, pak věříme, že náš tlak a výzvy k odpovědným místům, ohlasy v médiích, na internetu, probíhající petiční akce, okamžitá podpora všech starostů Šternberska, Uničovska, Litovelska a Moravskoberounska jasně ukázala, jaký význam má toto zařízení pro celý Olomoucký kraj a tato úvaha už zůstane opravdu jen úvahou.
Na pondělní zasedání Rady města Šternberka předložím k projednání výzvu směřující ke Všeobecné zdravotní pojišťovně k zastavení všech potencionálních kroků, které by mohly ohrozit existenci naší nemocnice. O podporu této výzvy jsem dnes požádal také starosty obcí a měst regionu Uničov, Litovel, Moravský Beroun a představitele Olomouckého kraje.
Pokud bychom získali informace, že by nadále existovala hrozba neuzavření smlouvy mezi Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a šternberskou nemocnicí využijeme všech prostředků a možností k odvrácení tohoto kroku, vyzveme občany celého regionu k vyslovení nesouhlasu s těmito kroky a budu osobně iniciovat jednání s ministrem zdravotnictví a předsedou vlády České republiky.
Děkuji všem, kteří nám v těchto dnech pomáhali a vyslovovali podporu.

Jitka Káňová, ošetřovatelka    Kontaktujte autora petice