Petice proti zamezení přístupu k digitálním knihám a periodikům z 12. na 13. 2. 2021

Usnesení vlády č. 78 ze dne 28. ledna 2021 omezuje provoz knihoven tak, že se zakazuje provádět výdej výpůjček a jejich vracení jinak než bezkontatně. https://www.vlada.cz/assets/media-centrum/aktualne/maloobchod-a-sluzby-0078.pdf

Národní knihovna České republiky (dále jen NK ČR), Moravská zemská knihovna (dále jen MZK), Národní technická knihovna a Knihovna Akademie věd umožňují od 2., resp. 4. 11. 2020 mj. studentům a zaměstnancům vysokých škol bezplatný dočasný přístup k digitálním dokumentům chráněným autorským zákonem. https://dnnt.nkp.cz/

Termín 2. 11. byl důsledkem zdržování souhlasu Svazu českých knihkupců a nakladatelů (dále jen SČKN), přestože v březnu jeho zástupci souhlasili takřka obratem. Přestože se na počátku prosince podařilo generálnímu řediteli NK ČR přesvědčit členy SČKN k prodloužení do 31. 1. 2021 (nebo otevření knihoven), bylo by poslední oznámené ukončení přístupu 12. 2. 2021 (https://www.nkp.cz/aktuality/novinky-titulni-strana/ndk-unor2020) komplikací pro tisíce studentů a vědeckých pracovníků.

NK ČR paralelně vyvíjí úsilí o trvalé zpřístupnění Děl nedostupných na trhu, ale oproti zamýšlenému zpřístupnění knih vydaných do r. 2007 již jmenovaný SČKN důrazně protestoval a v memorandu přistoupil pouze na hranici 20 let od vydání. (https://www.sckn.cz/sckn-uzavrel-s-nk-memorandum-o-seznamu-del-nedostupnych-na-trhu-a-94-ag-1/)

7. 2. uvedl iDNES.cz: 

",Z naší strany to (udělení přístupu k digitálním zdrojům, pozn. red.) byl zcela bezprecedentní vstřícný krok vůči badatelům a studentům,' uvedl předseda SČKN Martin Vopěnka. Zdůraznil, že databáze obsahuje desetitisíce děl, které se běžně prodávají a která jsou chráněná autorským právem. ,Měsíčně jsou využity miliony stran. To je samozřejmě obrovský zásah do už tak postiženého knižního trhu,' zdůvodnil nesouhlas Svazu s prodloužením. Svaz tak navrhuje řešení: stát za každý měsíc zpřístupnění, a to i zpětně, zaplatí dvacet milionů korun. Tím umožní studentům studovat i během lockdownu. ,Bez toho to bude velmi obtížné. Pro zajímavost: miliardy na slevu jízdného stát ze státního rozpočtu oželel. Troufám si říct, že přístup ke studijním zdrojům je pro studenty mnohem důležitější. Cena je přitom nesrovnatelně nižší,' dodal Vopěnka. Jak ale dodává, z minulého roku má Svaz zkušenost ,mnoha nesplněných slibů ze strany vlády'. ,Proto nyní nemůžeme dál zůstat velkorysí v naději, že se s námi stát nakonec férově vyrovná. Pomyslného černého Petra drží v ruce vláda a je na ní, aby záležitost vyřešila,' řekl předseda SČKN."

Tiskový mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu měl vzkázat: ",Co se týče pokračování přístupu do digitalizovaných fondů knihoven pro studenty a pedagogy, hledá se systémové řešení,' reagoval na dotaz iDNES.cz bez dalších podrobností mluvčí resortu Marek Vošahlík."

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/knihovna-vysokoskolske-studium-kramerius-digitaln-fond.A210201_125651_domaci_knn?

Podle ČTK a iniciativy KoroNERV-20 se SČKN s vládou do 9. 2. stále nedohodli (https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/blatny-navrhne-vlade-aby-knihovny-mohly-otevrit-vydejni-okna/1993735, http://www.koronerv-20.cz/2021/02/otevrete-knihovny-alespon-jako-vydejni-sluzbu-zada-koronerv-20-vladu) a po apelu Iniciativy ministr zdravotnictví na příštím jednání navrhne otevření výdejních oken knihoven s podmínkou zakrytí dýchacích cest alespoň respirátorem FFP2.

Níže podepsaní odmítají postup SČKN, vybízí k revizi memoranda a prodloužení dočasného zpřístupnění digitalizovaných dokumentů do skutečného otevření NK ČR, MZK atd.


Jan Blažek (student, čtenář MZK a Knihovny Akademie věd)    Kontaktujte autora petice