Petice na podporu přejmenování Náměstí na „Náměstí Oldřicha Nejedlého“ v Žebráku

Nejedly_Oldrich_Italie_1934.jpg

V roce 2022 jsme vzpomněli 110 let založení kopané v Žebráku. Královské komorní město Žebrák má jedno bezejmenné náměstí. Mistrovství světa v kopané, se konalo už 22 x. Z toho plyne, že na světě existuje 22 měst, které mají tu čest, že jejich rodákem byl nejlepší střelec mistrovství světa v kopané.

Samozřejmě, že si svých rodáků váží, pojmenovávají po nich ulice, náměstí, mají pamětní desky, muzea.  Nejlepší střelec MS v Římě, v roce 1934, byl Oldřich Nejedlý s pěti góly, žebrácký rodák a patriot. Ve svém rodném městě nemá dosud žádné muzeum, není po něm pojmenovaná žádná ulice, nemá pamětní desku. Připomíná ho jen turnaj Oldřicha Nejedlého.

Svým podpisem mohou podpořit žebráčtí i jiní občané tuto petici, aby bezejmenné Náměstí neslo jeho jméno. Žebrák tak bude moci navázat na světovou tradici a připomenout, že jejich rodák je v klubu fotbalových velikánů jako byli např. Koczis, Fontaine, Garincha, Eusebio, Gerd Müller, Ronaldo, Rossi, Kempes, či nově Mbappé.

O návrhu bývalého starosty města Žebráku, pana Karla Kadlece, je vedení města informováno. Záleží jen na něm. Občané a firmy s adresou Náměstí, jistě rádi přinesou tuto „oběť“ na paměť svého slavného rodáka. Obyvatelé Žebráku tak splatí dluh, který vůči Oldřichu Nejedlému mají, byť by, při své známé  skromnosti, byl zřejmě proti.

Takovýto výjimeční lidé nemají být zapomínáni a trvale připomínáni, jako potřebný vzor pro mladou generaci. Oldřich Nejedlý jím byl – nejen jako sportovec, ale i jako člověk.

 

V Žebráku dne 8.1.2023

 

Za žebrácké občany

Jan Šinágl    

předseda

Sodales Solonis z.s. 

***

Kronika města Žebrák 1931-1932: Olda Nejedlý

100 let kopané v Žebráku se vzpomínkou na Oldřicha Nejedlého, Otakara Volmana a Josefa Volmana

Žebrák 5.6.2021: Turnaj starších žáků o putovní pohár Oldřicha Nejedlého

Žebrák 28.10.2022: 110 let od založení klubu kopané Spartak Žebrák

 


Jan Šinágl, Sodales Solonis z.s.    Kontaktujte autora petice

Podepsat tuto petici

Svým podpisem uděluji Jan Šinágl, Sodales Solonis z.s. svůj souhlas s předáním informací, které uvádím v tomto formuláři, těm, kdo mají v této záležitosti moc.


NEBOPlacená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Zjistit více...