Otevřený dopis Radě města Jaroměř k pomníku rudoarmějce

Vážení členové Rady Města Jaroměře,

otevřeným dopisem se na vás obracíme ve věci sochy sovětského vojáka u jaroměřského městského divadla.

Tato socha přibyla až v r. 1981 k památníku padlých a umučených během 2. světové války. Jejich jména jsou uvedena na zde instalovaných bronzových deskách.

Pro ztvárnění pomníku osvobození byl osloven nejprve ak. sochař Jaroslav Kolomazník, profesor SPŠ kamenické v Hořicích v Podkrkonoší. Ten vytvořil návrh pomníku jako skupinu žen s dětmi. Tehdejší vedení města to ale odmítlo s tím, že chtějí vojáka se samopalem. Šlo o snahu zavděčit se komunistické straně a sovětským okupantům z roku 1968. Jaroslav Kolomazník od zakázky odstoupil s prohlášením, že postavu se samopalem neumí. Sovětského vojáka dle zadání města nakonec vytvořil sochař Ladislav Zemánek.

Socha, která zde takto vznikla a dosud je zde, přímo v centru města, umístěna, má tedy velmi kontrovezní kontext. Myslíme si proto, že měla být už dávno odstraněna či přemístěna a uchována jako symbol doby v podobě muzejního exponátu na jiném místě. Již v minulosti to bylo předmětem několika jednání představitelů města Jaroměř. Vždy to ovšem bohužel vyznělo do ztracena a socha zůstala na svém místě jako smutný a emoce vzbuzující artefakt. 

V tuto chvíli, kdy celý svět se zděšením sleduje agresi ruských vojsk na Ukrajině, nám připadá už zcela nepřijatelné, že se v Jaroměři nachází pomník sovětské okupace. Myslíme si, že památník padlých z druhé světové války by měl mít rozhodně důstojnější podobu.

Velmi se přimlouváme za přemístění sochy do jiných vhodných prostor a nové pojetí pietního místa jako jednoznačného vyjádření úcty padlým či umučeným.  

Symboly napovídají hodně o hodnotách a v dlouhodobém horizontu není nic důležitějšího, než právě hodnoty, které člověku ukazují směr. Symboly okupace cizími vojsky a kolaborace se zločinným režimem nepřispívají k ničemu dobrému. Jaroměř se svými bohatými zkušenostmi se sovětskými okupačními vojsky by neměla být tichým propagátorem vítězství bezohledné hrubé síly nad zemí, která kdysi chtěla, a už zase nějakou dobu chce, být dobrým místem pro život svých obyvatel.

Prosíme tedy, abyste našemu návrhu věnovali pozornost, kterou si zaslouží.

Děkujeme.


PhDr. Michaela Peterková a Mgr. Bc. Jana Žárská    Kontaktujte autora petice

Podepsat tuto petici

Svým podpisem uděluji PhDr. Michaela Peterková a Mgr. Bc. Jana Žárská svůj souhlas s předáním informací, které uvádím v tomto formuláři, těm, kdo mají v této záležitosti moc.


NEBO

Obdržíte e-mail s odkazem na potvrzení podpisu. Abyste si byli jisti, že budete e-maily dostávat, přidejte si prosím info@petice.com do vašich kontaktů nebo seznamu bezpečných odesilatelů.

Vezměte prosím na vědomí, že svůj podpis nemůžete potvrdit odpovědí na tuto zprávu.
Placená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Zjistit více...

Script executed with success this is not html: Array ( [type] => 2 [message] => Trying to access array offset on value of type null [file] => /home/petitions/public_html/sign_petition.php [line] => 31 )