Výzva - tanky Leopard pro Ukrajinu

Vážení představitelé Vlády České republiky, 

velmi si vážíme české pomoci Ukrajině. Důležitý je také souhlas Německa s dodávkou tanků Leopard 2 na východ Evropy. Situace na frontě se však komplikuje s postupem ruské mobilizace. Zároveň se objevují zprávy, že Rusko chystá brzy novou ofenzivu. Jsme přesvědčeni, že výsledek ruské války v Ukrajině rozhodne zápas o naši vlastní bezpečnost. Měli bychom tedy maximálně přispět k úspěšné obraně Ukrajiny, k co nejrychlejšímu ukončení okupace a obnovení ukrajinské suverenity.

Obracíme se na Vás proto s výzvou, abychom se přidali ke koalici zemí poskytujících Ukrajině tanky Leopard 2. Víme, že jsme první takový tank dostali darem teprve v prosinci jako německé poděkování za naše dodávky starší techniky Ukrajině. Ale jak bylo řečeno: ve válce proti Ukrajině se nyní rozhoduje, v jakém světě budeme žít. 

Důvody, proč pokládáme za správné předání jednoho či více tanků Leopard Ukrajině:

  1. Členství ČR v NATO Naší výhodou je členství v nejsilnější světové alianci NATO. Rusko nyní v žádném případě nemá kapacity na pozemní útok ještě proti nám, nad rámec svých současných operací.
  2. Praktická pomoc Každý tank Leopard bude znatelným příspěvkem nově formovaným tankovým silám Ukrajiny. I jeden či dva stroje mají vojenský význam. 
  3. Inspirace pro ostatní Možná nejsilnějším důvodem je inspirovat ostatní země a rozšířit “koalici ochotných”. Tím dáme najevo, že veškerá pomoc se musí zrychlit. Výhodou tanků Leopard je jejich velký počet v evropských vojenských skladech. Nicméně jen maximální využití těchto možností může přinést skutečnou efektivitu a obrat ve válce.  

Obrana Ukrajiny je naše bezpečnostní priorita. Čím větší bude náš vojenský vklad, tím lépe se nám bude o prioritách hovořit s našimi spojenci. Přidejme se tedy ke koalici zemí dodávajících Ukrajině právě tanky Leopard 2. 

S pozdravem

Michal Majzner, projektový koordinátor

Václav Čapek, analytik

Ondřej Bednář, divadelník

Eva Lee, překladatelka

Petr Kutílek, vysokoškolský učitel

Lucie Javůrková, vedoucí pracovnice v neziskové organizaci 

 

Seznam zdrojů k tématu:

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/tank-leopard-ramstein-valka-na-ukrajine-ministerstvo-obrany_2301202127_gut 

https://www.e15.cz/zahranicni/leopardy-pro-cesko-a-slovensko-budou-dodany-na-jare-uvedl-sef-nemecke-zbrojovky-rheinmetall-1396183 

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/tank-leopard-2a4-ukrajina-nemecko_2212211121_pj 

https://www.armadninoviny.cz/nemecke-tanky-leopard-2-pro-armadu-ceske-republiky.html 

https://www.armadninoviny.cz/tanky-leopard-2-miri-do-ceske-armady.html  

 

Img credit: Catherine Pedersen US Ukrainian Activists https://t.co/V78KMDgUIS 

leopardA.jpg


Michal Majzner    Kontaktujte autora petice

Podepsat tuto petici

Svým podpisem uděluji Michal Majzner svůj souhlas s předáním informací, které uvádím v tomto formuláři, těm, kdo mají v této záležitosti moc.

Vaši e-mailovou adresu nebudeme veřejně zobrazovat online.

Vaši e-mailovou adresu nebudeme veřejně zobrazovat online.Placená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Zjistit více...