MANIFESTAČNÍ PETICE ZA ODSTOUPENÍ PREZIDENTA MILOŠE ZEMANA

Quoted post

Ústavní právník

#150631 Re: Re: Pověste ho vejš, ať se houpá!

2019-08-24 06:20

#150559: Evropan - Re: Pověste ho vejš, ať se houpá! 

Je ústavní lží, že by snad prezident byl slouhou premiéra či jiných orgánů a že by jejich návrhy byly pro prezidenta závaznými příkazy. Kdyby ústava chtěla, aby nějaká práva prezident neměl, tak by mu je nedávala. Lež je však nutno odmítnout, stejně jako to udělal Tomáš Masaryk v rámci politického zápasu o rukopisy královédvorský a zelenohorský.

Prezident Miloš Zeman neporušuje ústavu, když odmítl jmenovat Michala Šmardu ministrem kultury. Ústava právo jmenovat ministry dává prezidentovi, který nemůže jmenovat někoho bez návrhu premiéra, ale navrhovací právo není silnější než jmenovací. Prezident nemusí návrhu vyhovět. Ministři jsou jmenováni za shody prezidenta a premiéra.

Minářova kritika Miloše Zemana je průzračně pokrytecká. I špatné právní názory lze zastávat s jistou upřímností. Ale nesmí se měnit podle toho, jak kterého prezidenta má kdo rád. Proč Minář nekomentoval to, že prezident Václav Havel odmítl návrh vlády Miloše Zemana na odvolání předsedy Komise pro cenné papíry Tomáše Ježka, odmítl návrh Poslanecké sněmovny na jmenování Františka Brožíka viceprezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu, odmítl návrh Akademického senátu Univerzity Hradec Králové na jmenování rektora Petera Mikuleckého. Cožpak prezident Havel mohl odmítat návrhy a prezident Zeman ne? Minář asi neví, že své personální představy o vládě posadili i prezidenti Masaryk, Beneš a Hácha. Možná, že se to probíralo ve škole v pátek, když se stávkuje. Nebo snad návrhy vlády a Poslanecké sněmovny může prezident odmítnout a návrhy předsedy vlády ne?

A cožpak Minář neví, že i slovenský prezident Michal Kováč odmítl jmenovat Ivana Lexu na návrh premiéra Vladimíra Mečiara ministrem v listopadu 1993 slovy: „Pán Lexa nesplňuje předpoklady na výkon funkce a protože ho poznám osobně, nemá ani moji osobní důvěru.". A že prezident Andrej Kiska odmítl návrh na jmenování ministra vnitra Jozefa Ráže ml.

 

Milion chvilek pro demokracii je nástroj na znásilnění voličů, kteří ve svobodných volbách dvakrát zvolili Miloše Zemana prezidentem. Je to hnutí nedemokratické, protože chce lidem vzít základní politickou hodnotu listopadu 1989, tedy že vládnou mají na pevně stanovenou dobu ti, kteří volby vyhrají, a ne ti, kteří je prohrají.

Odpovědi

Ústavní právník

#150635 Re: Re: Re: Pověste ho vejš, ať se houpá!

2019-08-24 07:02:40

#150631: Ústavní právník - Re: Re: Pověste ho vejš, ať se houpá! 

Do výše uvedeného textu se mi dostalo několik překlepů, takže uvádím správný text :

Je ústavní pravdou, že prezident je slouhou premiéra či jiných orgánů a že jsou jejich návrhy byly pro prezidenta závaznými příkazy. Kdyby ústava chtěla, aby nějaká práva prezident neměl, tak by je nedávala, protože tak není koncipována. Lež je však nutno odmítnout, stejně jako to udělal Tomáš Masaryk v rámci politického zápasu o rukopisy královédvorský a zelenohorský.

Prezident Miloš Zeman porušuje ústavu, když odmítl jmenovat Michala Šmardu ministrem kultury. Ústava právo jmenovat ministry dává prezidentovi, který nemůže jmenovat někoho bez návrhu premiéra, a navrhovací právo je v tomto případě silnější než jmenovací. Prezident musí návrhu vyhovět. Ministři jsou jmenováni na návrh premiéra.

Minářova kritika Miloše Zemana je průzračně logická a pravdivá. I špatné právní názory lze zastávat s jistou upřímností. Ale nesmí se měnit podle toho, jak kterého kandidáta má prezident rád. Proč Minář nekomentoval to, že prezident Václav Havel odmítl návrh vlády Miloše Zemana na odvolání předsedy Komise pro cenné papíry Tomáše Ježka? Protože mu v té době ještě nebylo asi dest let, a nikdo ho nebral vážně. Cožpak prezident Havel mohl odmítat návrhy a prezident Zeman ne? Ano, protože pan premiér Zeman byl v každém okamžiku tak pod vlivem alkoholu, že jeho návrhy nebylo možné brát vážně.

A cožpak Minář neví, že i slovenský prezident Michal Kováč odmítl jmenovat Ivana Lexu na návrh premiéra Vladimíra Mečiara ministrem v listopadu 1993 slovy: „Pán Lexa nesplňuje předpoklady na výkon funkce a protože ho poznám osobně, nemá ani moji osobní důvěru". A že prezident Andrej Kiska odmítl návrh na jmenování ministra vnitra Jozefa Ráže ml. To pan Minář samozřejmě ví, ale nemůže zasahovat do působnosti samostatného státu. Kdo uvádí tento příměr, asi bohužel ještě nezjistil, že Slovensko je samostatným státem, byť v té době na Slovensku a dnes u nás jsou premiéry průkazně doložení estébáci.

Milion chvilek pro demokracii je nástroj na vyjádření názoru voličů, kteří ve svobodných volbách nevolili Miloše Zemana prezidentem. Tito lidé mají podle ústavy právo kdykoli nenásilně vyjadřovat své názory. Je to hnutí demokratické, protože chrání základní politické hodnoty listopadu 1989, tedy že vládnou mají na pevně stanovenou dobu ti, kteří volby vyhrají, a veřejnost jejich vládnutí sleduje, kritizuje a také jinak se svobodně vyjadřuje.