Petice za referendum o vystoupení z Evropské unie

Protirusská ambasáda

/ #14511 Russký diktátor si před volbami posiluje moc v regionech

2017-10-14 19:23

Kreml odvolává jednoho gubernátora za druhým. Mít v oblasti klid a pořádek je v období, kdy se Rusům prudce snižuje životní úroveň a klesají reálné platy, hlavní starostí gubernátorů. Ti, kteří to podle prezidentského týmu nezvládnou, musejí své funkce opustit. Putin si tak zajišťuje poslušnost v regionech. Naposledy minulý pátek padla hlava dalšího z gubernátorů. Tentokrát ruský prezident Vladimir Putin odvolal šéfa Novosibiřské oblasti Vladimira Goroděckého. Nebyl prvním a ani posledním, kdo prezidentským volbám padl za oběť.

Kreml připravuje plán na zajištění poslušnosti v oblastech už od jara. Jeho podstatou je vyměnit staré nebo příliš avantgardní a zkorumpované vládce regionů za mladé, schopné technokraty a pragmatiky, kteří vynikají poslušností a vysokou výkonností. První byl odvolán gubernátor Samarské oblasti Nikolaj Merkuškin, který ztratil podporu místních oligarchů. Proslul svými mnohahodinovými projevy, urážlivými výroky na adresu žen a hádkami se spolustraníky z vládní strany Jednotné Rusko. Když v oblasti lidé začali proti Merkuškinovi demonstrovat, bylo jasné, že gubernátor není schopen zajistit Putinovi v prezidentském klání ten správný výsledek. Následoval gubernátor Nižegorodské oblasti, sedmdesátiletý Valerij Šanvec, kterého nahradil čtyřicetiletý technokrat z Petrohradu Gleb Nikitin. Ještě nedosedl do křesla a už zakázal mítink na podporu Alexeje Navalného. Právě to posloužilo jako záminka k zatčení opozičního předáka, který vyzval své stoupence zákaz nerespektovat, za což byl bleskově odsouzen ke třicetidennímu vězení.

Odvolána byla i hlava Něneckého autonomního okruhu, pak přišel na řadu Krasnojarský i Přímořský kraj a republika Dagestán. Za posledních čtrnáct dnů bylo vyměněno osm regionálních vůdců. Podle politologů Kreml nepotřebuje v regionech osobnosti, které hájí zájmy místních občanů a vyjednávají s Moskvou o co nejvýhodnějších podmínkách soužití, nýbrž poslušné, ale také moderní, nezkorumpované, schopné a respektované vykonavatele své vůle. „Namísto starých přicházejí ti, se kterými může Putin v nelehké budoucnosti počítat,“ uvedl politolog Konstantin Kalačov.

„Putin chce ovládat zemi jako firmu a k tomu potřebuje schopné a poslušné podřízené,“ prohlásil politolog Nikolaj Petrov. Analýzu gubernátorské gardy vypracoval komunikační holding Minčenko Consulting. Jeho šéf Jevgenij Minčenko vidí v kádrové revoluci obavy Putina z budoucnosti: „Mladí gubernátoři sehrají významnou roli v období 2021 až 2024, kdy začne mít Putin velké potíže s předáním moci.“ Rok 2018 je totiž posledním, kdy se Putin může ucházet o prezidentskou funkci. Už nyní tedy musí uvažovat o politickém důchodu a zajistit si vedle dostatku i bezpečnost a nedotknutelnost.

www.lidovky.cz