Petice za referendum o vystoupení z Evropské unie


Nepřihlášený uživatel

/ #4324 Násilnosti mezi migranty - kulturní obohacení

2015-10-07 16:37

Násilností mezi migranty letos v Německu výrazně přibylo v souvislosti s migrační vlnou, v rámci které spolková vláda do konce roku očekává zhruba 800 tisíc žádostí o azyl. Násilí mezi migranty bujelo i v minulých letech, zločinů se však vyskytovalo řádově méně. Saští policisté od roku 2010 evidovali v azylových zařízeních 1 630 zločinů a zadrželi 1 325 podezřelých. Necelé čtyři desítky z nich tvořili Němci.

Podle expertů, které německý deník oslovil, patří mezi hlavní příčiny násilností mezi migranty zejména kulturní a náboženské rozdíly.

V přeplněných uprchlických centrech se mísí běženci různého původu a vyznání, kteří mnohdy nemohou strpět víru, temperament nebo třeba hygienické návyky svých spolubydlících.

Konflikty rozdmýchává i nadměrná konzumace alkoholu a drog, kterou personál uprchlických center nezvládá uhlídat.

„Zvláštním případem jsou uprchlíci vyznávající velmi konzervativní ideologii salafismu, která velmi omezuje ženy. A také ti muslimové, kteří se nachází v procesu radikalizace,“ říká sociolog Wolfgang Bautz.

„Tito lidé jsou líčeni jako zdroj nejbrutálnějšího násilí vůči ubytovaným běženkyním,“ dodává expert, který v rámci své práce navštívil několik azylových center napříč Německem a hovořil jak s uprchlíky, tak s pracovníky ubytoven.

Přibývá i útoků na strážce pořádku

Pokud se potyčku mezi žadateli o azyl rozhodne ukončit některý z pracovníků ochranky, agresoři často neváhají zaútočit i na ně. Stejně jako v případě potyček mezi migranty platí, že strážci musí výhrůžkám i útokům čelit zejména v zařízeních, kde se potkávají migranti různého původu a víry. Největší riziko konfliktů panuje tam, kde mezi ubytovanými převažují mladí muži.

„Počet takzvaných ‚konfrontačních nehod‘ strážců pořádku v azylových centrech během prvních sedmi měsíců letošního roku stoupl oproti celému loňskému roku o 70 procent,“ řekl novinářům Harald Olschok, šéf profesní organizace pracovníků bezpečnostních služeb.

O bezpečnost uprchlických táborů se podle listu Die Welt stará asi 10 tisíc lidí, čtyři tisíce z nich jsou však zaměstnanci soukromých agentur, kteří na kontakt s uprchlíky nejsou vůbec školení. Úřady si je najaly, protože vzhledem k stále rostoucímu počtu žadatelů o mezinárodní ochranu už nemají dostatek vlastních bezpečnostních pracovníků.

Zdroj: zpravy.idnes.cz 7.10.2015 9:45