Zachovejme Kasárny Karlín jako živý prostor pro lidi
Kasárny Karlín se mohou rozvíjet. Neměly by se ale změnit v další komerční komplex.
Kasárny Karlín jsou dnes jedním z výjimečných míst v Praze, kde se přirozeně potkává kultura, umění, komunita a každodenní život. Lidé sem chodí za koncerty, výstavami, letním kinem, sportem, jídlem, setkáváním i jednoduše proto, že zde mohou trávit čas.
Právě tato otevřenost dává Kasárnám jejich hodnotu.
Neodmítáme rekonstrukci ani rozumné změny. Odmítáme ale takovou podobu rekonstrukce, která by z Kasáren postupně vytvořila prostor, v němž budou mít hlavní slovo kanceláře, obchody a komerční provozy.
Co se nyní plánuje?
Hlavní město Praha, které Kasárna Karlín od roku 2023 vlastní, nyní připravuje jejich rozsáhlou rekonstrukci s předpokládanými náklady kolem 1,9 miliardy korun. Projektovou přípravu a následnou rekonstrukci má koordinovat městská společnost Trade Centre Praha (TCP). Současná koncepce vychází mimo jiné z architektonické studie ateliéru TaK Architects. (Praha)
Na přípravě a prosazování současné koncepce se za hlavní město přímo podílejí zejména náměstek primátora Petr Hlaváček a radní pro majetek Adam Zábranský. A právě současný návrh počítá s tím, že se v přízemí otevřou nové prostory pro obchody a služby, zatímco v dalších částech objektu mají vzniknout mimo jiné kanceláře, ateliéry a studentské bydlení. Adam Zábranský tento záměr veřejně popsal jako vytvoření nové městské třídy, která má Kasárna propojit s okolím.
Nechceme, aby se z tohoto návrhu stala cesta k postupné komercializaci celého areálu.
Chceme jinou podobu rozvoje
Chceme, aby v areálu nadále mohly fungovat ateliéry, kulturní a umělecké prostory, komunitní aktivity a menší provozy, které přirozeně doplňují život místa, například kavárna, květinářství nebo jiné drobné služby.
Takové využití může Kasárny oživit, aniž by zničilo jejich charakter. Rozdíl je v tom, co bude hlavním smyslem celého prostoru.
Nechceme další kancelářský komplex s obchody v přízemí. Nechceme další Palladium. Nechceme, aby se veřejný prostor postupně podřídil nájemcům a komerčnímu využití. Nechceme, aby místo, které dnes mohou lidé využívat přirozeně a otevřeně, bylo nahrazeno prostorem, jehož fungování bude primárně určovat ekonomická návratnost.
Kasárny jsou městský majetek. Rekonstrukce za téměř dvě miliardy korun bude financována z rozpočtu hlavního města Prahy. Právě proto by měl být při rozhodování na prvním místě veřejný zájem, nikoli maximalizace komerčního využití prostoru.
Mohou se opravit. Mohou získat nové kulturní a umělecké využití. Mohou nabídnout prostor ateliérům, vzdělávání nebo komunitním projektům. Mohou zde fungovat malé podniky a služby, které budou přirozenou součástí živého areálu.
Neměly by se však stát místem, kde budou převládat kanceláře, obchody a další komerční provozy.
Kasárny už ukázaly, co mohou Praze nabídnout.
Současný kulturní a komunitní provoz není překážkou rozvoje. Naopak ukazuje, jakou hodnotu může tento prostor mít.
V roce 2026 byla uzavřena nová nájemní smlouva, která umožňuje pokračování kulturního a komunitního provozu v areálu. Praha zároveň veřejně deklaruje, že chce kulturní provoz ve dvoře zachovat i do budoucna. (Piráti Praha 8)
Vedle toho v Kasárnách od roku 2026 působí také UMPRUM, která zde využívá část objektu pro vzdělávání a ateliéry. I to ukazuje, že budoucnost Kasáren nemusí být založena na kancelářích a obchodech, ale může stát na kultuře, vzdělávání, umění a veřejném životě. (tcp-as.cz)
Praha má tedy jedinečnou příležitost vytvořit z Kasáren skutečné veřejné kulturní a komunitní centrum.
Neměla by tuto příležitost promarnit.
Proto žádáme vedení hlavního města Prahy, Petra Hlaváčka, Adama Zábranského, Trade Centre Praha a všechny další, kteří budou o budoucnosti areálu rozhodovat, aby:
- zachovali kulturní a komunitní charakter Kasáren Karlín,
- dali přednost ateliérům, umění, vzdělávání a veřejně prospěšným aktivitám,
- zajistili dlouhodobé fungování současného kulturního a komunitního provozu,
- umožnili fungování malých a přirozených provozů, jako jsou kavárny, květinářství nebo jiné drobné služby,
- zabránili tomu, aby se z areálu stal převážně komerční a kancelářský komplex,
- zajistili, aby nové obchody a služby byly pouze doplňkem živého veřejného prostoru, nikoli jeho hlavním účelem,
- a zajistili, aby Kasárny zůstaly otevřeným prostorem pro veřejnost.
Nejsme proti rozvoji Kasáren.
Jsme proti tomu, aby jejich rozvoj znamenal ztrátu toho, co je dělá výjimečnými.
Kasárny Karlín nepotřebují být další kanceláře, další obchody ani další anonymní komerční projekt.
Potřebují zůstat místem, které žije.
Místem pro kulturu, umění, vzdělávání, komunitu a lidi