Za vaši i naši svobodu

Mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Sergey Borisovič Kiselev

Velvyslanectví Ruské federace v České republice

nám. Pod kaštany 1, 160 00 Praha 6

 

Za vaši i naši svobodu

Prohlášení na podporu občanů Ruska, kteří byli zadrženi letos na Rudém náměstí v Moskvě.

My, níže podepsaní, jsme s velkým znepokojením sledovali události, ke kterým došlo v neděli 25. srpna 2013 na Rudém náměstí v Moskvě. Tam byla bezpečnostními složkami zadržena desítka osob, které si sem přišly připomenout protestní shromáždění proti okupaci Československa armádami Varšavské smlouvy v srpnu 1968.

Česká i Slovenská republika si v posledních dnech připomínají 45. výročí těchto událostí. Velmi dobře je známá rovněž statečnost osmi odvážných lidí, kteří 25. srpna 1968 přišli na Rudé náměstí vyjádřit svůj nesouhlas s okupací a následně za to draze zaplatili vězněním a pronásledováním. Proto protestujeme proti tomu, že po 45 letech jsou na stejném místě znovu zadrženi lidé, kteří pouze veřejně připomínají, co se tehdy událo. V kontextu právě uplynulého výročí je tento postup ruské výkonné moci nepochopitelný a znovu jitří bolavé rány, které českému a slovenskému národu způsobila okupace sovětskou armádou v roce 1968.

Za tehdejší okupaci se od roku 1990 nejvyšší představitelé Ruska několikrát oficiálně omluvili. Tím nepochopitelnější je, že v tomto roce jsou zadrženy osoby, které vyjadřují ten samý názor, nikoli však jako představitelé státu, ale jako jeho občané.

Podle našich informací nevyjadřovali zadržení svůj politický postoj, nepůsobili výtržnosti ani nic nepožadovali. Byli zadrženi za to, že si přišli v tichosti připomenout historické události. Byli zadrženi za to, že vzpomínali. To, že je proti nim vedeno trestní řízení i to, že jim hrozí vysoké pokuty, považujeme za neuvěřitelné.

Žádáme proto výkonné složky ruské moci, aby bylo okamžitě zastaveno trestní stíhání těchto osob.

 

V Praze, dne 26.8.2013


Pavel Štourač    Kontaktujte autora petice
Script executed with success this is not html: Array ( [type] => 2 [message] => Trying to access array offset on value of type null [file] => /home/petitions/public_html/sign_petition.php [line] => 31 )