Výzva opozici/prodemokratickým stranám: postupujte ve shodě - odmítněte rizikové dodavatele pro Dukovany.

Vážená předsedkyně, vážení předsedové prodemokratických stran,

obracíme se na Vás jako organizátoři petic iniciativy “NE tunelu Moskva-Dukovany”, ale hlavně jako občané, kteří mají starost o budoucnost naší země.

Jen chvíli před klíčovým setkáním představitelů politických stran a premiéra (ve středu 27. ledna) k tendru na nový blok Dukovan máme obavy, že vláda pod tlakem prezidenta chystá prosadit takzvaně “kompromisní variantu”, kdy rizikovým dodavatelům z Ruska a Číny bude umožněno se tohoto strategického tendru účastnit v konsorciu se západními firmami.

Je nám přitom jasné, že se hraje především o účast ruského Rosatomu. Tohoto dodavatele dlouhodobě prosazuje český prezident, který udržuje s premiérem vztah vzájemné mocenské závislosti. Bezpečnostní složky našeho státu dlouhodobě varují, jaká zahraničněpolitická, korupční a jiná bezpečnostní rizika jsou spojena se strategickou státní neziskovou firmou režimu Vladimíra Putina. Jak víme, Rosatom má zájem dodávat reaktor, srdce nové elektrárny. A bylo by možná ještě rizikovější, kdyby dodavatel reaktoru zároveň byl “na oko” upozaděn v rámci konsorcia s nějakou západní firmou. Rozhodující slovo a všechna rizika samozřejmě stále představuje dodavatel klíčové technologie, jaderné části elektrárny - žádné zastření slovem “konsorcium” to nezmění a samozřejmě bývá pravidlem, že dodavatel tzv. jaderného ostrova je i hlavním dodavatelem. Je celkem jisté, že tato varianta vznikla jen, aby na oko budila dojem kompromisu, ale žádný kompromis to není. Je to opravdu vážné riziko!

Obracíme se na Vás, protože si myslíme, že jedinou šancí ke snížení rizik je jednota prodemokratických stran. Pokud všichni společně budete trvat na tom, že reaktor, turbínu, řídící systém - prostě nic z důležitých částí elektrárny nesmí dodávat státní firma z rizikových režimů Ruska a Číny, tak nezbyde premiérovi a prezidentovi, než akceptovat, že u nás na této strategické zakázce v tomto není jednota a buď si před občany zkusit obhájit v předvolební kampani podivnou sázku na tyto režimy, a nebo je konečně z tendru opravdu vyřadit, či odložit tendr. Jediné riziko je tedy nejednota - nedejte prosím panu premiérovi šanci říci něco ve smyslu: “Hlavní české strany se shodnou, že konsorcia jsou kompromisní a přijatelnou variantou.” To by byla tragická chyba pro naši budoucnost a veliká lež.

Věříme, že v této otázce máte jasno a děkujeme za dosavadní postup, chtěli jsme Vás ale ještě jednou podpořit v této rozhodující chvíli.

S pozdravem, za iniciativu NE tunelu Moskva-Dukovany

Michal Majzner

Lucie Šíchová

Eugenie Číhalová

Valentina Sposobna

Josef Bílek


Michal Majzner    Kontaktujte autora petice

Podepsat tuto petici

Svým podpisem uděluji Michal Majzner svůj souhlas s předáním informací, které uvádím v tomto formuláři, těm, kdo mají v této záležitosti moc.


NEBOPlacená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Zjistit více...